Aktuality

Pečení perníčků a lineckého cukroví
25.10.2021

Pečení perníčků a lineckého cukroví

Máte rádi perníčky? A co linecké? Taky? Ve čtvrtek a v pátek jsme ve družině pekli perníčky a linecké koláčky. Paní Hana, která byla u nás na praxi, udělala těsto a pak děti vykrajovaly a vykrajovaly. Nemohli se dočkat, když už budou perníčky hotové. S nadšením chodili se mnou nahoru do kuchyňky, aby zkontrolovali, jestli jsou už koláčky upečené. A když byli vychlazené s radostí a s nadšením se pustili do jezení. Nabídli jsme i jiným družinám. Nakonec jsem vyběhli ven na hřiště a byli tam až do konce.

Houby, Kaštánek, Drak
21.10.2021

Houby, Kaštánek, Drak

Tento týden máme na praxi další dvě praktikantky, které se u nás učí pracovat s dětmi. S Martinou jsme v úterý vyráběli draka. Děti se s chutí pustily do práce, protože se těšily, že s ním budou moct jít na hříště a lítat. Každý den si přečteme nějaký dobrý poučný příběh ze života. Jelikož je období sbírání hub a je velice důležité vědět, co sbírat a co ne, tak jsme si o tom s dětmi povídali. Ukázali jsme si jedovaté houby, které se dětem nejvíce líbí, pro svou barvu, ale nechyběli ani naše klasiky jako pravák, kozák, hlíva, pýchavka, žampion, křemenáč atp. Ve středu  jsme se pustily do výroby panáčových kaštánků, kluci pokračovali v háčkování svých čepic na pletacích kruzích, pohráli jsme si na hřišti a využívali tak krásné slunečné dny.

Poznávání stromů
13.10.2021

Poznávání stromů

Dnes si naše asistentka Martina připravila pro děti  krásný podzimní program o poznávání stromů, plodů, listů. Nejdříve vše pečlivě připravila na stůl – listy, plody, šišky, šípky, kaštany. Pak řekla všem dětem, aby se točili dokola a dívali se na to, co se na stole nachází, ať dávají dobrý pozor, protože se pak bude ptát, ke kterému stromu patří jednotlivé plody a listí. Vytáhla zalaminované stromy a ukazovala je dětem a oni hádali, ke kterým plodům patří. Znovu vytáhla názvy plodů a ptala se dětí, ke kterým stromům patří. Rozdělila děti do třech skupin a na zem položila obrázky a plody, aby děti hádaly. Aktivitu měla moc pěkně připravenou, dala si na ní záležet. Děti ji poslouchaly, moc se jim to líbilo, naučili se 8 druhů stromů. Nakonecjsem šli s dětmi ven a hráli si tam.

Dýně Hokaido
12.10.2021

Dýně Hokaido

Máte rádi dýňovou polévku Hokaido? Vypadá jako malá dýně bez hřebenů. Patří do skupiny Hubbard squash. Uvnitř tvrdé vnější kůže je pevné maso, které poskytuje velmi jemnou a jemnou kaštanovitou chuť. Včera jsme si takovou dýni vyrobili. Nejdříve jsme si ji vystřihli z papíru, zlepili dohromady a vybarvili křídami. Děti byly od ní tak špinavé, že jsme museli vše pořádně umýt. Taky jsme se zasmáli při trhání Adamového zubu. Venku jsme si pohráli a pak se rozdělili na kroužky.

Rozlučka s panem asistentem
11.10.2021

Rozlučka s panem asistentem

V pátek jsme měli naposledy u nás ve družině na praxi pana asistenta Marka. My jsme se s ním rozloučili malým sladkým dárkem v podobě Tofife a děti mu poděkovaly za to, že tady s námi dva týdny byl. Se svojí sladkostí se s dětmi rozdělil a pak jim ještě přečetl příběh o Barhulecovi. Vyjádřil dětem, že tady byl rád a že se za nimi ještě někdy zastaví. Poslední den týdne jsme si hráli, malovali, povídali, děvčata tančila a nakonec jsme šli ven na hřiště.

Jabloňka
8.10.2021

Jabloňka

Máte rádi jablka? Co takhle zelené, červené šťavnaté. Už se vám slinky sbíhají? Kde takové jablko roste? Jaký je to strom? Jabloň. Jelikož se na podzim sklízí úroda, vše se musí dobře uskladnit, aby to dlouho vydrželo. Ani jablka nejsou výjimkou. Dnes jsme si přečetli příběh v podání Matyho a Vojty a pak jsme se pustili do malování jabloně. Děti mají strašně rády barvy, míchání jednotlivých odstínů a tak, když na stole viděli, že budeme malovat jabloně, velice se zaradovaly a hned se pustily do práce. A jak to dopadlo? Jsou krásné. Hned bych si jedno jablíčko odtrhla. Po práci jsme vyběhli na hříště a hráli honěnou, rybičky a byli jsme na prolézačkách atp.

Dešťová víla
7.10.2021

Dešťová víla

Je tady podzim, který s sebou přináší nejenom krásné barvy, ale i častější déšť. Musíme si vytáhnout deštníky a můžeme obdivovat jaký kdo deštník má. Můžete si vybrat i z naší nabídky, které jsme dnes vybarvili. Nejdříve nám ale kluci Maty s Vojtou přečetli příběh o dvouhrbé učitelce a pak jsme se s chutí a pílí pustili do malování. U toho nám zněli písničky na přání, děvčata tančila, kluci také a někteří si stavěli domečky. Nechyběl ani pohyb na čerstvém vzduchu při sportovních hrách. Ani jsme se nenazdali a den nám utekl jako voda.

Ovocný koš
1.10.2021

Ovocný koš

Máte rádi ovoce? Podzim je období, kdy se sbírá ovoce jako jablka, hrušky, švestky a jiné. Ovoce obsahuje hodně moc vitamínů a jeho hlavní složkou je voda a sacharidy. Každý, kdo zakousne do šťavnatého jablka musí říct Mňam.  My jsme si ve družině přečetli příběh o jablíčkach dědy Karpíška a pak jsme se pustily do vyrábění ovocného koše. Vyhodnotili jsme si práci ve družině za celý měsíc a zapsali pochvaly do žákovské. No a pak už byl čas jít ven a hrát si se svými kamarády.

Strašák
30.9.2021

Strašák

Máte doma na balkóně strašáka v podobě CD, nebo ze šuštivého igelitu? Strašák je umělá postava tradičně lidské velikosti oblečená ve starém oblečení, která slouží k plašení ptáků v místech, kde se živí zrny zemědělských plodin. Strašáci mají též funkci odrazování zvěře. My jsme si takového mini strašáka vyrobili ve družině. Děti se s chutí pustily do vyrábění a šlo jim to od ruky. Všude kolem stolu se stříhalo, malovalo a povídalo. A jak to dopadlo? Zhodnoťte sami.

Tvoření z přírodnin
27.9.2021

Tvoření z přírodnin

Dnes jsme se zaměrili na práci z přírodnin - šípkový keř a šnek a ulita z kaštánků. Na barevný papír jsme si s pomocí brčka nabrali černý tuš a vylili ho na arch. Pak jsme ho přes brčko foukali a vznikl nám krásny keř, do kterého jsme s pomocí tavící pistole nalepovali šípky. Druhá skupina dětí vyráběla z plastelíny a kaštánků různá zvířátka, šneky, housenky, žirafu, slona atp. Máme na praxi nového studenta Marka, kterého děti velice hezky přivítaly a přijaly mezi sebe. Hned mu vysvětlili pravidla družiny, škaredých slov, nebo toho, že po družině se neběhá. Bylo hezké vidět tu důležitost, se kterou líčili jednotlivé pravidla. Po práci jsme vyběhli na chvíli ven. Dlouho jsme tam nebyli, protože začalo pršet, tak jsme si šli hrát do družiny.

Podzim
23.9.2021

Podzim

Podzim je jedno ze čtyř období, ve kterém se sklízí vetšina úrody, opadají listnaté stromy. Dny se krátí a více prší. Podzim v přírodě vytváří krásné barevné scenérie a každý fotograf se ho snaží zachytit. Je to nejbarevnější roční období. Na podzim padají na zem různé plody ze stromů jako například žaludy, bukvice, šišky atp. My jsme si včera vytvořili usmívavé žaludy, zpívali jsme písničku od Zdeňka Svěráka - Září a nakonec jsme si hráli na hřišti. Děti mají rády, když skáčeme přes švihadlo a musím říct, že se mnohé ve skákání zlepšily.

Písmeno
21.9.2021

Písmeno

Napsat začáteční písmeno svého jména a najít několi slov, které začínají na toto písmeno a ještě ho namalovat, byl úkol dětí v pondělní družině. Nebylo to lehké, pomáhali jsme si navzájem, hledali slova, ale povedlo se. A jak to dopadlo? Fantazie nemá hranic. A že jsou tam hrubky? To nevadí, ještě jsme se to neučili psát - řekli děti. Důležité je, že jsme to vymysleli. Po práci jsme se rozdělili do kroužků a vyběhli jsme ven na hřiště.

Ten dělá to a ten zas tohle
21.9.2021

Ten dělá to a ten zas tohle

Škola to je velký kolos plný několik profesí a každý člověk v ní má své místo. Dnes jsme se věnovali právě tomu, kdo všechno pracuje v naší škole, jaká je jeho funkce a co znamená. Bylo zajímavé poslouchat ty dětské hlášky, co dělá třeba paní sekretářka, nebo pan ekonom, či vedoucí kuchyně nebo asistentka. A co takový pan kaplan, či vedoucí vychovatelka. Kdo je to speciální pedagog nebo domácí vzdělávání? Každou profesi jsme si vysvětlili a k nim zařadili i jednotlivé osoby v naší škole, které k nim patří. Musela jsem se pousmívat, jak hádali, kdo je kdo a kam ho zařadit. Na konci celé naší práce jsme si udělali malé přezkoušení a děti byly odměněny za jejich práci. Pak nastal čas na jejich hrátky, kroužek tanečky a pohybové hry na hřišti.

Lišky
19.9.2021

Lišky

Ve čtvrtek jsme se pustili do do výroby lišky, která děti zaujala hned, jak vstoupily do družiny. S nadšením a chutí začaly malovat, lepit a u toho povídat, jak se měli ve škole. Jelikož rádi ve družině zpíváme, posloucháme písničky a pospěvujeme si všichni dohromady. Děti, které se nezapojily do vyrábění, stavěly domečky z molitánků, nebo si hrály stolní hry, nebo si jenom povídaly. Je dobré, když si ve družině můžeme hrát, vyrábět, stavět, nebo jenom tak být. Proto se nám ve družině líbí. Každý má tady své místo pro seberealizaci.