Aktuality

Sova
3.10.2022

Sova

Sovy jsou tajuplní noční ptáci. Několik nejzajímavějších druhů žije na našem území. Třeba sova pálená, sýček obecný nebo výr velký.  V Česku můžete pozorovat dokonce i sovici sněžní. Sova je symbolem moudrosti. Je to proto, že vidí to, co jiní vidět nemohou. Víte, že sovy mohou otáčet krky o 270 stupňů.  Jednu takovou sovu jsme si dnes vyrobili také. U práce jsme si povídali, poslouchali písničky, byli jsme na kroužkách a venku. V minulém týdnu jsme si také vyrobili ježka, který se dětem moc povedl. Hráli jsme různé hry, a byli spolu.  

Kukuřice
23.9.2022

Kukuřice

Kukuřice je zemědělská plodina, která pochází ze Střední Ameriky z oblasti dnešního Mexika. Do Evropy se dostala až v přůběhu 16. a 17. století. Je všestranně využívaná, a jelikož obsahuje hodně škrobu, vyrábí se z ní biopalivo. Kukuřice je zdrojem vitamínů skupiny B, ovlivňuje tudíž příznivě funkci našich orgánů a správný chod metabolismu. Dále obsahuje stopové množství minerálů jako železo, hořčík, zinek, mangan či selen, které mají pozitivní vliv na krvetvorbu, okysličování buněk nebo například správnou hladinu hormonů v těle. V kukuřici je obsaženo určité množství glukózy, která dodává našemu tělu potřebnou energii a zvyšuje odolnost vůči stresu. Obsahuje rovněž vlákninu. Kukuřici máme všichni rádi a dá se připravit na různé způsoby.  V rámci rozcvičování svých prstíčků a nácviku jemné motoriky jsme si vyrobili kukuřici s pomocí krepového papíru. Museli jsme prstíčky vyrobit zpoustu zrníček, aby jsme měli pořádnou kukuřici. Neměli jsme tolik trpělivosti, ale vzájemnou spoluprací a povzbuzovaním jsme to zvládli. Co říkáte? Dali byste si?  

Pštros
22.9.2022

Pštros

Znáte pštrosa? Víte, že pštros o hmotnosti zhruba 65 kg dokáže běžet rychlostí až kolem 62,8 km/h? S nataženou hlavou může sahat až do výšky 1,7–2,8 m od země a jeho váha může dosáhnout až 150 kg. Dožívá se 40-50 let. My jsme si takového trochu barevného a střapatého pštrosa vyrobili v družině. Lépe řečeno, malovali jsme jenom hlavu a musím říct, že to děti velice bavilo. Loudavá želví pohádka, kterou jsme si přečetli a také názorně ukázali, byla pro děti vtipná, a tak jsme se u ní i zasmáli. Hra, korálkování, kroužky a pobyt na hřišti jsou každodenním rituálem, který máme rádi. Pořád si opakujeme, jak se máme k sobě chovat, abychom byli dobrá parta. 

Mozaikové jablíčko
21.9.2022

Mozaikové jablíčko

Včera nám ve družině naši čtvrťáci četli pohádku Honza a drak. Děti poslouchaly a pak se jich kluci ptali, o čem četli, a ony odpovídaly na jejich otázky. Po pohádce jsme se pustili do vybarvování mozaikového jablíčka. Cílem této práce bylo míchat barvy podle své fantazie. Nějak se ten obrázek vytvoří. A podařilo se. Vznikla nám krásná barevná jablíčka, která jsme si pak vystavili na naší chodbovou nástěnku. Těší nás vždycky, když jdeme kolem. Po práci nám děti odešly na taneční kroužek a s nimi i jiní, kteří se chtěli podívat. Kluci začali ve družině také tančit, ale jelikož jich bylo víc než holek, tak si i hezky hráli s písmenkami a kouleli se v molitáncích.

Deštivý den
19.9.2022

Deštivý den

Deštivé dny jsou teď skoro každý den. Abychom nezmokli, potřebujeme deštník. Existuje více typů deštníků - slunečník, fotografický aj. My jsme si vyrobili chlapečka, nebo holčičku v dešti s holinkami, kočičkou a deštníkem. Dnes jsme ještě skládali barevný deštník. Při práci jsme poslouchali písničky na přání a povídali si jako vždy. Četli jsme si příběh o Sluníčku a pampeliškách a červené lodičce. Rozdělili jsme se na kroužky a zbytek dětí šel ven na hřiště. 

Houby
16.9.2022

Houby

Všichni víme, že když prší, rostou houby. Chodíte rádi na houby? Umíte je rozeznat? Věřím, že určitě ano. My jsme si také ve družině řekli něco o houbách, které známe. Po přečtění příběhu O ovečce s černou skvrnou jsme se pustili do malování vodovými barvami. Děti byly tak snaživé, že malovaly několik hříbků, muchomůrek a moc je to bavilo. Venku přestalo pršet, tak jsme znovu vyrazili na hřiště a dýchali tak čerstvý vzduch pro posílení imunity.

Můj profil
15.9.2022

Můj profil

Včera jsme si četli příběh o veverce a oříšku. Byl tak vtipný, že jsme se mu zasmáli. Pak jsme se pustili do tvorby svého profilu - Co nás vystihuje? Co máme rádi? Co rádi děláme? Chvilku jsme si o tom povídali a pak děti dostaly spoustu časopisů, ve kterých měly listovat a hledat, co je zajímá, baví, co dělají rády atd. Ve třídě nastal ruch, stříhali jsme obrázky a lepili je na papír. Děti debatovaly, poslouchaly  písničky a všechny pilně pracovaly. Když jsme byli s prací hotovi a zjistili jsme, že venku neprší, vyběhli jsme na hřiště a hodinku jsme si hráli.

Na hřišti
13.9.2022

Na hřišti

Podle předpovědi počasí jsme měli dnes poslední krásný den, a tak jsme se ho snažili co nejvíce využít a byli jsme venku co nejvíce to jen šlo. Kromě toho jsme si četli příběh o čtyřech prasátkách a jejich schopnostech. Pohádky pro děti, mámy a táty jsou velice zajímavé a vtipné. Jelikož byl včera den čokolády, tak jsme si povídali o tom, jaké druhy čokolády známe, jaký je mezi nimi rozdíl a která nám chutná nejvíce. Jako ochutnávku každý dostal kostičku mléčné čokolády Milka. Deštivé dny, které na nás čekají, využijeme zítra v družině k tvoření a společným hrám.  

Červík a jablíčko
13.9.2022

Červík a jablíčko

Už se vám stalo, že jste našli v jablíčku červíčka? Pokud ano, tak to je známka toho, že jablíčko je moc dobré. My jsme si včera četli příběh o moři a louži, a pak jsme se pustili do tvoření. Stříhali jsme červíka a jablíčko. Dalo nám to práce, protože to nebylo moc lehké, ale děti se s tím popasovaly. Naše milé třeťačky jim s tím pomáhaly, a tak nám šla práce od ruky. Taky jsme mezi sebou přivítali nového žáka Adriánka a jsme rádi, že přišel mezi nás. Když jsme se převlékli, tak jsme vyběhli na hřiště a hráli jsme florbal, hráli si na matraci, skákali do písku atd. Včera byl už kroužek atletiky. Pořád se učíme pravidlům chování, spolupráce, tolerantnosti jeden vůči druhému a respektu.

To jsem já
8.9.2022

To jsem já

Zkusili jste někdy malovat sami sebe? Vůbec to není jednoduché. Ve družině jsme se o to včera pokusili. U takového malování sebe sama vám najednou vyskočí otázky typu: "Jakou barvu mají mé oči, jakou vlasy?" Právě tyto otázky mi včera dávaly naše dětičky. A jak se vidí ony? Podívejte se sami. Každý den si s dětmi po obědě čteme z knížky Pohádky pro děti, mámy a táty. Seznamujeme se s medvídkem, který lecos vyvede, vymyslí, prožívá a vždy se máme co naučit z jeho příběhu. V úterý  jsme se zaměřili na prázdniny a  na svůj nejhezčí zážitek z letních prázdnin. Každé dítě je jiné a zážitky také. Pro někoho to bylo moře, legoland, kytičky, ptáčci, stanování, hřiště, Švýcarsko, pouť, Řecko, Turecko, vodopády nebo Seychely. Určtě jste poznali to své děťátko, co by asi nakreslilo, že? Pokud ne, podívejte se na fotky.

Seznamování se
6.9.2022

Seznamování se

Už jsou to celé tři dny, kdy jsme ve škole. S prvňáčky se seznamujeme s pravidly chování na hřišti a v družině. Povídali jsme si o tom, jak si udržovat pořádek, jak se k sobě chováme, co děláme a co ne, seznámili jsme se s budovou družiny, s jídelnou a už se tu začínáme cítit dobře. Naše třeťačky jsou velké pomocnice a kdykoliv je potřeba, rády pomůžou. Po obědě si čteme Pohádky pro děti, mámy a táty a u toho odpočíváme. Začínáme se stávat kamarády a společně si pomáhat.

Rozlučka s Justýnkou
24.6.2022

Rozlučka s Justýnkou

V životě nastanou i takové chvíle, když se musíme s někým nechceně rozloučit. A tak to bylo i v tomto případě. Naše Justýnka nám odchází a my jsme se s ní rozloučili. Bylo to plačlivé a jelikož nám bude chybět, tak jsme ji na rozlučku udělali spomínkový obrázek. Samozřejmě, že se to neobešlo bez tanečního vystoupení, nějakých dobrot, dárků a focení. Justýnce přejeme, ať se ji v nové škole líbí a když ne, tak ať se rychle vrátí za námi domů.

Den otců
20.6.2022

Den otců

Den otců je svátek na počest otců oslavující otcovství, vztah otce k dítěti a roli otců ve společnosti. V mnoha zemích včetně České republiky se slaví třetí neděli v červnu, v některých státech se ale tradičně váže ke svátku sv. Jozefa 19. června. Tradici oslavy otců založila Američanka Sonora Smart Doddová, která chtěla ocenit úsilí, s nímž se o ni a další čtyři sourozence staral její ovdovělý tatínek. Úplně první oslava Dne otců se konala v americkém městečku Spokane ve státě Washington 19. 9. 1910 v den narozenin Sonořina otce. I my bychom rádi vyjádřili poděkování našim tatínkům za to, že jsou tady pro nás a vyjádřit jim, že je máme moc rádi. Děkujeme