Aktuality

Myška a liška
18.2.2021

Myška a liška

Dnes jsme si vyrobili dvě malé papírové zvířátka - myšku a lišku. Dětem se zvířátka moc líbily a tak je vyráběly i pro sourozence. Pak jsme se vybrali venku na hřiště, kde jsme si hráli hru stop zem, čístili jsme hřiště, stavěli ze zbytku sněhu malé sněhuláčky. Jelikož byl sníh velice mokrý, byli jsme rychle mokří všichni a tak jsme se vrátili po hodině do družiny. Tam jsme se podívali na dva animované biblické příbehy a poslouchali jsme ještě další. Vyrobili jsme si zajímavou kostku, se kterou jsme si pak hráli až do konce družiny.

Záložky do knihy
16.2.2021

Záložky do knihy

Čtete rádi? Kniha je literární dílo nějakého autora, který do ní vložil své myšlenky, nápady a hlavně obsah. Každá kniha, když se čte potřebuje záložku, abychom věděli, kde jsme naposledy skončili. Dnes jsme si takové záložky a čtenáře vyrobili. Když se na ně podíváte zjistíte, že jsou to většinou samá zvířátka. A ty další záložky jsou krásně ozdobené, abychom je poznali. Není nad to mít barevnou záložku. Na naší bobovací dráze jsme si dneska pořádně zadováděli. Děti si přinesly boby a tak jim to na nich krásně jezdilo. Dráhu jsme si vysypali sněhem a byla to jízda.

Valentýnka
15.2.2021

Valentýnka

V neděli se slaví svátek Valentýna. Je to den, kdy se tradičně posílají dárky, květiny, cukrovinky, a pohlednice s tematikou stylizovaného srdce, jako symbolu lásky. K Valentýnu se váže celá řada zvyků, které pomalu pronikají i do českého prostředí. Jedná se především o společnou oslavu svátku zamilovaných párů, darování valentýnských přáníček – vyznání lásky, uzamykání zámečků lásky. My jsme si také udělali takové valentýnské přáníčko pro naše rodiče, protože je máme rádi. Jsme za ně velice vděční a takovým malým přáníčkem jsme jim to chtěli dát najevo. Venku se tak krásně třpytil sníh, že jsme se byli sáňkovat.

Kočička
11.2.2021

Kočička

Dnešní den jsme začali vyráběním a pak jsme šli ven. Děti mají rády zvířátka a mohou je pořád malovat nebo tvořit s nimi různé věci. I ta dnešní kočička je taková ozdoba do okna nebo na dveře. Děti se ji snažily rychle vyrobit, protože se moc těšily na sáňkování. Dnes jsme šli do Baarova parku na kopeček. Jelikož byl pro děti malý a moc to tam nešlo, tak jsme se vrátili ke družině a naházeli jsme hodně sněhu na náš tzv. betonový kopeček. A to vám pak šlo ještě lépe než včera.  

Ptačí budka
10.2.2021

Ptačí budka

Ptačí budka je uměle vybudovaná hnízdní dutina pro ptáky. V zimě je velice důležitá. I my jsme na stromy pověsili krmivo, které nám donesl Dominik, a věříme, že si na něm ptáčci pochutnají. Když jsme ve družině vyrobili krmítka, tak jsme šli ven klouzat se na schody. To bylo legrace! Dětem stačí tak málo, aby se mohly radovat. Bylo tam -11°C, vanul studený vzduch, ale děti nechtěly jít do družiny. Nakonec jsme se přece jen do té družiny dostali a byli jsme rádi, že je v ní tak teploučko.

Stromy
5.2.2021

Stromy

Stromy se v zimě zdají být monotónní, protože nemají listí ani plody, přesto je v nich krása, když jsou plné sněhu. Na horách stromy vypadají úplně jinak než ve městě. Jejich zamrzlé větve se krásně třpytí už z dálky a připomínají kouzelnou krajinu. My jsme se pokusili namalovat takové zamrzlé stromy v zimě. U toho jsme si povídali, poslouchali hudbu a mluvili o čemkoliv. Po práci jsme se šli projít na hřiště u naší mateřské školky a užít si trochu houpaček a klouzaček. Cestou jsme narazili na dvě velké houpačky u Brumlovky, na kterých jsme se také pohoupali, a když se naplnil čas, šli jsme zpátky do družiny. Uteklo to a bylo to fajn.

Kočka v kruhu
4.2.2021

Kočka v kruhu

Na únor jsme si zvolili tema Kniha - Můj kamarád.  Kniha je sešitý nebo slepený svazek listů nebo skládaný arch papíru, kartonu, pergamenu nebo jiného materiálu, popsaný, potištěný nebo prázdný s vazbou a opatřený přebalem. Kniha je taktéž literární práce nebo hlavní oddíl této práce. Kniha publikovaná v elektronické formě se nazývá elektronická kniha (e-kniha) nebo e-book. A co vy? Čtete rádi? My se budeme tento měsíc věnovat knize, napíšeme si básničku, budeme si povídat o svých oblíbených knihách, ukážeme si je, procvičíme jazykolamy atd. Dnes jsme si vyrobili kočičku v kruhu, hráli si s molitánky, stavěli jsme domečky pro panenky, zvířátka, točili se na kruzích. Vymýšleli jsme slova na písmeno S, psali věty, které začínají na písmeno B. Děti se s hrou velice dobře popraly a našly mnoho slov.

Sněhulák a zimní město
3.2.2021

Sněhulák a zimní město

Po prázdninách jsme se vrátili do školy a začal nám nový měsíc únor. Je to pořád zimní měsíc a proto se také věnujeme zimnímu tématu. Vyrobili jsme si město a sněhuláka. Moc si povídáme o tom, jaké byly prázdniny, jak se dětí měly, co dělají atp. Venku jsme si hráli na prolézačkách, houpačkách a na žíněnce. Jsme rádi, že můžeme chodit do školy a do družiny, protože tady máme své přátele, s kterými je nám dobře.

Písmeno
9.2.2021

Písmeno

Dnešní den jsme se těšili z krásného vysvědčení. Děti dostaly od paní vychovatelky ručně uháčkovanou sovičku a malou dobrotu za jejich dobrou práci ve škole. A dokonce i paní vychovatelka dostala od dětí vysvedčení za práci ve školní družině v podobě Merci. V pracovních činnostech jsme malovali písmenko podle své fantazie. Co koho napadlo, to do písmene vložil. Děti si dnes krásně hrály, stavěly domečky, stavby z lega dupla, autodráhy z lega a u toho si povídaly. Den nám utekl, venku začalo pršet, tak jsme zůstali ve družině až do konce.

Sáňkování
9.2.2021

Sáňkování

Saně nebo sáně, zdrobněle sáňky, jsou dopravní prostředek, který se pohybuje klouzáním po sněhu. Skládá se ze dvou sanic a nástavby mezi nimi. Saně jsou pro pohyb po sněhu výhodnější než kolová vozidla. Je to proto, že se podkladu dotýkají na větší ploše, a proto se méně do sněhu boří. V oblastech s velkou sněhovou pokrývkou byly saně v minulosti prakticky jediným prostředkem pro dopravu nákladů. My jsme si dnes také vyrobili takové saně v pohybu. Krásně jsme si s nimi pohráli a pak už jenom jít na ten kopec. Venku jsme si hráli na sněhu, klouzali na žiněnce, ve družině počítali příklady a stavěli autodráhy a domečky.

Zimní perníková chaloupka
9.2.2021

Zimní perníková chaloupka

Dnešní den nám krásně napadl sníh. Když jsme ho viděli, museli jsme toho hned využít. Nastavěli jsme sněhuláky, kteří se na nás budou dívat přímo do jídelny. Povedlo se nám udělat 5 sněhuláků. Moc nás to bavilo. Nejdříve jsme si ale vyrobili krásnou zasněženou zimní chaloupku. Děti si vystřihly své fotečky, poskládaly chaloupku, dozdobily ji a vznikly nám takové krásné chaloupky. Jako každý den i dnes jsme poslouchali písničky na přání, stavěli domečky, autodráhy, hráli si na palačinky atp.

Bruslení na ledu
9.2.2021

Bruslení na ledu

Bruslení na ledu se provádí pomocí bruslí, které jsou ve spodní části vybaveny speciální úzkou čepelí. Bruslení je součástí rekreačních, ale i profesionálních sportů, jako je lední hokej, krasobruslení či rychlobruslení. Na bruslení je nutno se dobře obléci a nesmí u toho chybět ani čepice, šála a rukavice.  Koncem minulého týdne jsme si vyrobili pořádnou čepici na hlavu a dnes jsme na led pustili medvědí rodinku. I když se nám sníh na mnozích místech ztratil, pořád jsou tady kluziště a zamrzlá jezera, kde se bruslit dá. K naší práci nám hrály písničky z pohádek, naše vřava a smích. Když jsme byli hotovi, šli jsme ven a zůstali tam skoro až do konce.

Sněhulák a zimní krajina
9.2.2021

Sněhulák a zimní krajina

Sněhulák a zimní krajina patří k sobě. Bez nich to není ono. A když se stane sněhulák z vás, je to ještě zajímavější. Ve družině se právě věnujeme zimnímu vyrábění, posloucháme písničky na přání, malujeme vše, co je spojeno se zimnou. Nechybí ani poslech pohádek, které nás při práci provázejí, povídání na různá témata, stolní hry, nebo stavby z molitánků, kostek a jiných stavebnic. Pustili jsme se do výroby noční zimní krajiny a sněhuláka, kterého jsme krásně oblékli. A jak se to povedlo? Zhodnoťte sami.

Brusle
9.2.2021

Brusle

Bruslení je činnost, během které dochází k pohybu po hladkém povrchu pomocí speciálních pomůcek zvaných brusle. Mezi nejznámější způsoby bruslení patří bruslení na ledu či inline bruslení na speciálním pevném povrchu, jako je asfalt nebo umělý povrch. Základním principem bruslení je přenášení váhy těla z jedné nohy na druhou, čímž se uvádí tělo do pohybu. My jsme si dnes takové brusle vyrobili s pomocí zmizíku a inkoustu. Potřebujete si koupit nové brusle? Můžete si vybrat z  naší nabídky. Co říkáte? Nechtěli byste takové krásné brusle? To bude bruslit samo.

Polární medvěd
9.2.2021

Polární medvěd

Medvěd lední, označovaný též jako medvěd polární, je velký druh medvěda typický pro severní polární oblast. Živí se zejména lovem, přičemž jeho hlavní kořistí jsou tuleni zdržující se při okrajích mořského ledu. Není-li potravy dostatek, žije ze své tukové rezervy a je schopný hladovět po dobu několika měsíců. Využívá užší ekologickou niku, na niž se výborně adaptoval tělesnými vlastnostmi uzpůsobenými na nízké teploty, na pohyb na sněhu, po ledu a v neposlední řadě na plavání v chladné vodě. Ve družině jsme si takového ledního medvěda vyrobili i my. Ten první plave se svým mládětem na ledovci a ten druhý si oblékl barevný svetr a vyrazil ven na sníh. Oba medvědy děti krásně zvládly. Poslouchali jsme u toho pohádky o Červené Karkulce a Sůl nad zlato. Po pracovní činnosti nás čekaly sněhové radovánky ve formě staveb, koulovačky a čištění hřiště.

Zima se vším všudy
21.1.2021

Zima se vším všudy

Tento týden se věnujeme zimním radovánkám. Vyšívali jsme zimní rukavičky, vyráběli zimní noční krajinu, sebe jako sněhuláka a užíváme si sněhu na našem hřišti. Koulovačka,stavění sněhuláků nebo ledového království, sbírání sněhu na iglú, to jsou každodenní aktivity našich šťastných dětí. Ve družině posloucháme při pracovních činnostech pohádky, písničky na přání, vypracováváme pracovní listy z matematiky nebo opakujeme čáry podle vzorů, které jsou tam namalované. Jsme rádi, že nám tak dlouho vydržel sníh, a věříme, že ještě chvíli zůstane.