Aktuality

Školní akademie Ve jménu Krále
27.5.2022

Školní akademie Ve jménu Krále

Konečně je to tady. Na tuto chvíli jsme čekali dva roky, až bude po covidu. A ta chvíle je tady. Naše školní akademie. Byly k tomu třeba velké přípravy. V tělocvičně jsme nacvičovali písničky, jednotlivá sportovní vystoupení, kroky, které budou následovat. Bylo to dost náročné, ale děti to statečně zvládaly.  Měli jsme obavy, jak to všechno dopadne, ale nakonec se celé vystoupení povedlo ke spokojenosti všech zúčastněných. Celý program rychle utekl, ani jsme si nevšimli a hodina utekla jako voda. Na konci našeho vystoupení jsme sklidili potlesk a to pro nás byla dostatečná pochvala za vykonané úsilí. Jsme rádi, že se taková akce může pořádat a že můžeme být součástí. Rodičům se naše vystoupení moc líbilo a jejich potlesk to dokazoval. Ty rozzářené dětské oči, které s radostí přijímaly potlesk od rodičů byly nádherné. Děkujeme milí rodiče, že jste to ocenili.

Velryba
25.5.2022

Velryba

Velryby se při svém pohybu pod vodou musí ochlazovat, podobně jako savci na souši. Voda však nemůže dostatečně odvádět teplo z jejich organismu, který je obalen izolující tukovou vrstvou. Navíc při plavbě velryb vzniká v jejich těle velké množství tepla, kterého se kytovec musí nějak zbavit. Přitom se ještě pohybuje v mořích a oceánech o rozdílných teplotách vody. Kytovci tak svou tělesnou teplotou musí regulovat, také tím, že ústní dutinu promývají okolní chladnou vodou. Ta se přitom ohřeje a pak ji vypouštějí ve výtryscích.

Jaké barvy mají rádi motýli
24.5.2022

Jaké barvy mají rádi motýli

Přiletěl obrázek, poseděl,složil se, rozložil a odletěl. Na krásné louce v lese bylo od rána živo, nad květinami poletovali motýlci a včelky, v trávě se to hemžilo mravenci, sem tam proskočil luční koník nebo prošel velký chroust a do toho ranního shonu se z malé kukly vyklubal motýlek. Rozkoukal se, protáhl a zamával křidélky. Podíval se na svá křídla a zjistil, že jsou celá bílá, neměl na nich žádnou barvu. Rozlétl se po louce s povídá: "Jééé, tady je vše tak krásně barevné, květinky i jiní motýlci na sobě mají tolik barev a já jsem tak obyčejně bílý,“ řekl motýl smutně. Aby motýlku nebylo smutno, my jsme ho vybarvili.

Nechte brouky žít
19.5.2022

Nechte brouky žít

Nemusejí se vám zrovna líbit, ale na zahradě odvedou pořádný kus práce. Takový škvor vás zbaví mšic a třeba zlatohlávek dodá půdě potřebné živiny. Platí tedy: nechte brouka žít Celkem čtyřiadvacet druhů brouků zařazených do Červeného seznamu ohrožených druhů odhalil entomologický průzkum v přírodní rezervaci Skalní potok v Jeseníkách. Nejcennějším nalezeným druhem je roháček jedlový. V Jeseníkách byl nezvěstný více než století, v posledních letech se jeho výskyt podařilo potvrdit hned ve čtyřech lokalitách.

Beruško, půjč mi jednu tečku
13.5.2022

Beruško, půjč mi jednu tečku

Parádnice mezi brouky, nejkrásnější z celé louky.Červené šatičky s malými puntíčky. Na zvonku rosa, létá si bosa. Pohoupá se na kvítečku, hledá totiž sedmou tečku. Zahrádkáři je rádi vidí, protože likvidují velké množství mšic a červců – jedna beruška dokáže za rok pozřít až 5000 mšic (některé zdroje uvádějí “jen” 4000). Sama beruška ale nemá moc nepřátel. Ptáci se jí vyhýbají, ačkoli jiné brouky vesele konzumují. Beruška jim prostě nechutná a může pro ně být i jedovatá.

Kavárna Laskominka
12.5.2022

Kavárna Laskominka

Kavárna Laskominka   Kafíčko, koláčky, košíčky, limonáda a jiné dobroty byli včera krásným otevřením naší první akce s názvem Kavárna Laskominka.  Rodiče dorazili v hojném počtu a vůbec jim nevadilo, že musí stát ve frontě a trpělivě čekat až dojdou na řadu. Povídání a pohoda byly cítit z každého stolu, kde jste se podívali. Dětičky seděly na dekách, nebo si hráli na hřišti, ptáčkové zpívali, kolem samá zeleň, no co si vím přát. Děkujeme všem, kteří přišli a užili si hezké odpoledne. Už bylo načase být jen tak spolu, sednout si, popovídat, dát si něco dobrého. Určitě tahle akce nebyla poslední a už dnes se těšíme na repete. 

Venku
3.5.2022

Venku

Včera bylo venku velice krásně a dětem se nechtělo ve družině nic vyrábět, tak jsme šli ven na hřiště. Vytáhli jsme pingpongový stůl, hráli jsme ping pong, děvčata vytáhly žiněnky, na které si sedly a hrály. Kluci naběhli na florbal a později na žiněnku, kde měli zápasy pod dozorem paní učitelky, jiní se procházeli a povídali si. Někdo zalil kytičky, zeleninu, jahůdky na zahrádce a někdo si hrál na pískovišti. Každý něco dělal. Vypadalo to jako ve mraveništi. Všichni se hýbali a byli všude. Skupinka sem, skupinka tam. Ani se nám nechtělo jít zpátky. Přichází období, kdy se taková scenérie bude více opakovat. Sporty, pobyt venku a být spolu všichni pohromadě, to máme všichni moc rádi.

Beránčí stádo
28.4.2022

Beránčí stádo

Zelená louka, na ní stádo chundelatých beránků. Beránčí stádo dostalo za úkol nahradit sekačky a postarat se o trávu z tamních luk. Ovce jsou stádová zvířata a je naprosto nemožné si pořídit jen jeden kus. Zůstane-li ovce někde samotná, velmi znervózní a vnímá takovou situaci jako silně stresovou. V takovém okamžiku dokáže, vyvinou až nečekané úsilí, aby se ke svému stádu vrátila. Ovce mají i velmi profesionálně zvládnutou manažerskou dovednost - leadership. Jako vůdce se většinou profiluje kus s vysokou inteligencí a schopnostmi. Taková ovce má velmi silný instinkt a dokáže i ve složité situaci odvést stádo do bezpečí. Existuje celá řada neuvěřitelných příhod, kdy taková ovce dokázala zachránit život celému stádu, ale i svému chovateli.

Čáp
27.4.2022

Čáp

Čáp bílý přilétá pravidelně koncem března a začátkem dubna. Odlétá již v polovině srpna až začátkem září. Čím vás čápi překvapí? Čáp vypadá legračně. Jako by se pohyboval na chůdách nebo na štaflích. V Egyptě byl čáp symbolem spravedlnosti, v Číně nesmrtelnosti, jinde věrnosti. U nás je poslem jara. Od 10. století je čáp symbolem Alsaska, je národním ptákem Polska, Litvy a Běloruska, ve znaku ho má Haag. Během tahu čápi většinou plachtí a využívají stoupavých termálních proudů nad pevninou. Proto nelétají nad mořem! Jarní tah je o dost rychlejší než podzimní.

Vlaštovka
25.4.2022

Vlaštovka

Vlaštovka - jarní pták. Vlaštovky jsou první ptáci, kteří říkají, že zima ustupuje, přichází teplé jaro. Tento typ ptáka se vyznačuje dlouhým ocasem s hlubokým řezem, bílou hrudí a tmavým hřbetem. Vlaštovky tráví většinu svého života na obloze, neradi chodí po zemi, ptáci jedí, pijí a dokonce i spí za běhu. Pokud se zeptáte průměrného člověka, co ví o vlaštovce? S největší pravděpodobností dostaneme zmatenou odpověď. Ano, ptáčku. Ocas je rozdvojený. Dělá hnízda ve strmých březích řek. Vlastně to je vše. Ale chceme trochu rozšířit naše obzory. A to se nedělá tradičně, ale pomocí hádanek. To znamená, pojďme spojit podnikání s potěšením  Letí k nám s teplem Cesta je dlouhá. Vytvoří dům pod oknem Z trávy a hlíny ... (vlaštovka)