Aktuality

Dort
21.1.2021

Dort

Základem každého správného dortu je dobrý korpus. Piškotové těsto však nemusí zůstat nudné. Abychom ho trochu ozvláštnili, můžeme do něj přidat například kakao, skořici, kávu, mleté ořechy nebo kokos, které lehce změní jeho chuť i vzhled. A nakonec všechno ozdobit barevnou polevou. Takhle děti chtěly překvapit naši milou paní vychovatelku Majku k narozeninám a každý jí udělal dort podle vlastní představy. Paní vychovatelka byla dárkem od dětí velice potěšená.

Krasobruslení
14.1.2021

Krasobruslení

Jedním z typů bruslení je krasobruslení. Je to druh bruslařského zimního sportu, ve kterém je kladen důraz na umělecké ztvárnění piruet, skoků a kroků. Na talířku jsme vytvořili led a na něm jsme podle vlastní představy vybarvili postavičky krasobruslařů. Každá postavička byla přilepená na tyč a papírový talířek jsme prostřihli tak, aby se krasobruslaři mohli hýbat. Děti byly velmi nápadité a nadané - každý má jiné ledové jevište a k tomu jinak oblečeného bruslaře. A kdo je tím bruslařem? No přece my.

Vánoční ozdoby
14.1.2021

Vánoční ozdoby

Pro děti jsou Vánoce jedním z nejkrásnějších svátků.  Ale jaké by to byly Vánoce bez tradiční barevné a třpytivé výzdoby? Ve většině domácností strojí vánoční stromeček děti, následně maminky a nejméně se do této aktivity zapojují tatínkové. Vánoční ozdoby nemusí být jen skleněné, ale i papírové. My jsme si je vytvořili ve družině. Použili jsme na to barevné papíry, nastříhané třpytivé vločky, proužky a začali tvořit – vánoční koule. No nejsou krásné?

Krystal na provázku
19.11.2020

Krystal na provázku

Solné krystaly mají pozitivní účinky na dýchací cesty, oběhový systém a zlepšují imunitu organismu. Jak si udělat vlastní krystal? Na výrobu krystalů se dají použít běžně dostupné látky jako například horká voda, sůl, sklenice, nit, tužka. Nejprve nalijte do sklenice horkou vodu a nasypte do ní tolik soli, kolik se jen rozpustí. Získáte tak nasycený roztok. Ten potom bez nerozpuštěných částí přelijte do čisté nádoby. Na tenkou nit pověste jakykoliv větši solný krystal a dejte ho do roztoku. Nit můžete navázat na tužku, nebo jiný vhodný předmět, který lze položit přes otevřenou sklenici. Jinou možností je ve víčku vyříznout otvor a jím pak nit protáhnout. Opět potřebujete hřebík nebo tužku na přichycení nitě z vnější strany. Sklenici pak postavte na klidné místo. Krystal začne růst asi za hodinu a poroste ještě den až několik dní.

Dýně - co s ní
22.10.2020

Dýně - co s ní

Dýně jsou nejvýraznější plodinou podzimu, která se v objevuje v mnoha podobách - máslová, muškátová, špagetová, velkoplodá, Hokaido... Každá je jiná a vhodná pro odlišnou kuchyňskou úpravu. Jak se vyznat v dýních a jak je nejlépe využít? Třeba nakreslit a vybarvit, jak jsme to dnes udělali my. Každý pruh jsme vyzdobili jiným vzorem. Podívejte, jak nápadité jsou děti – vzory se neopakují a tím nám vznikly krásné a ozdobné podzimní dýně.