Aktuality

Žaludy
8.10.2021

Žaludy

Dnes jsme četli příběh o chování. Děti obklopily a pozorně poslouchaly našeho studenta. Potom u připraveného stolu Marek demonstroval vymodelování žaludu, ze kterého později sestavil obrázek. Modelína je výjimečná plastická hmota, která vede ke spoustě kreativní zábavy a modelování je skvělým způsobem, jak kreativní myšlení rozvíjet. Není to žádná dokonalá hračka připravena na hru, nýbrž neforemná hmota s nekonečnými možnostmi. A tak nám vznikly malé podzimní pohlednice

Lesní lišky
29.9.2021

Lesní lišky

Je chytrá a zvědavá, chlupatá a rezavá. Po životě v lese touží, k obydlí jí nora slouží. Kdo je to? Liška obecná je naší nejběžnější divoce žijící šelmou vyznačující se vysokou mírou inteligence. Vždyť kdo by neznal nějakou tu bajku či pohádku, ve které vystupuje jako symbol moudrosti lstivá „kmotra“ liška. Málokteré zvíře totiž myslí tolik na svou bezpečnost, a proto návštěvnici lesa skoro nikdy neuvidí zlatý kožíšek.  Obezřetnost při každém svém pohybu a důmyslné využívání okolního terénu dělá z lišek takřka neviditelné lovce. A my jsme dnes takovou zrzavou lišku vyrobili z papíru.  

Hroznové víno
23.9.2021

Hroznové víno

Hroznové víno patří mezi jedno z nejzdravějších druhů ovoce vůbec – podporuje imunitu, prospívá při únavě, nervozitě a depresích, posiluje nervy, působí příznivě na naši krásu. Tyto šťavnaté bobule nepochybně patří mezi krále ovoce a také jsou význačné svojí škálou barev od bílé přes zelené až po černou. Dnes jsme byli jako skuteční malíři a míchali jsme barvy. Na karton jsme tiskli korkovým špuntem jednotlivé bobule do tvaru hroznu. A tady máme zelené, tmavě modré nebo vínové hrozny. Na závěr jsme domalovali list a hrozny jsou hotové.

Pohádka o bříze
22.9.2021

Pohádka o bříze

Pokud na vás padá v mlhavých dnech smutek, protože skončilo léto, nevěšte hlavu. Příroda nás i v tomto podzimním čase dokáže překvapit a uchvátit krásou barevných listů na stromech a keřích. Třeba zlatovlasá bříza. Břízu, jejíž tenounké větve se chvějí sebemenším větříkem a připomínají vlasy víly s bílými kmeny na pozadí tmavého lesa, nazývali lidé lesní pannou. Nenajdeme ji v tmavém lese, miluje světlo a pod ní bývají kozáci a křemenáče. Dovede uzdravovat. Obětavá bříza snáší naše znečištěné ovzduší, poskytuje proutí na košťata, dřevo na nábytek a listí na čaje i kosmetiku. A na podzim zelené listy se stávají zářivě zlaté. Dnes jsme si vytvořili podzimní stromy. Podívejte se  na naší práci.

Kdo si dá meloun?
14.9.2021

Kdo si dá meloun?

Vodní meloun je letní ovoce, které se vyznačuje velkou oblibou u dětí, dospělých i starších generací. Z hlediska zemědělství je meloun zelenina. Naopak z hlediska botanického je to bobule, a tudíž je meloun ovoce. Již pouhý pohled na jasně červenou dužninu stačí, aby se nám sbíhaly sliny v ústech.   Tak dnes jsme si vyrobili veselý šťavnatý meloun k nakousnutí. Na výrobu jsme použili zelený, bílí a červený papír, nůžky, lepidlo a černý fix. Za nějaký čas nám vznikly veselé kousky šťavnatého melounu vodního.

Sportovní odpoledne
9.9.2021

Sportovní odpoledne

Ve středu jsme se všechny družiny spojily na našem krásném atletickém stadionu, abychom si procvičili naše tělíčka, utužili svaly a užili si sluníčka i legraci. Paní vychovatelky připravily po celém stadionu různé disciplíny a děti si užívaly radost z pohybu. Běhali jsme, skákali, zdolávali překážky, nacvičovali kotrmelce a házeli do tlamy krokodýla. Někteří si to veselé kolečko oběhli i víckrát. Tentokrát nebylo vítězů ani poražených, všichni účastníci si pochutnali na čokoládové medaili - FidorcePak už si každý hrál, jak má rád, došlo i na oblíbený florbal a hraní v písku našeho doskočiště.

Kdo to houká v noci?
8.9.2021

Kdo to houká v noci?

S některými sovami se lze setkat i ve městech, dokonce i v centru Prahy. Všude, kde je ve městě jen trochu větší park, sad či zahrada se starými stromy, lze od konce ledna večer a v noci zaslechnout hlas, který připomíná něco mezi smíchem a tlumeným kokrháním. Tak se ozývá sova.  A v naší družině žije jedna z nejhezčích druhů sov – sova školní. Je veselá, barevná a je symbolem moudrosti. Máme ji na všech dveřích  a zdobí nám naší krásnou družinu.

Sportovní den
8.6.2021

Sportovní den

Dne 7. 6. 2021 jsme pro děti z naší družiny z 1-5. třídy udělali sportovní den. Děti se na něj velice těšily a nemohly se dočkat, kdy to už bude. Různé aktivity jsme společně zahájili instrukcemi a děti se pak s chutí do všeho pustily. Stanovišť jsme měli 10: zdolat schodiště podle značek, chození po kladině s lžicí a pingpongovým míčkem, opičí dráha, skákání přes švihadlo, chození po zídce, florbalový slalom, házení míčků do krabice, chození po zábradlí, skákaní v pytli a házení míčků do žraločí tlamy. Skoro všichni zvládli všech 10 úkolů. Odměnou jim bylo potěšení v podobě pizzy a zmrzliny. Dětem se akce velice líbila a my jsme rádi, že ve spolupráci s 3. ročníkem lycea, paní kuchařkami a vychovateli jsme tento sportovní den hravě zvládli.