Aktuality

Když padá listí
30.9.2022

Když padá listí

Na podzim, když zlátne listí na stromech, nech nám kousek léta vlaštovičko nech, nech nám kousek písničky, malý skřivánku, aby nám začala dál z ranních červánků Podzim každoročně doslova vybízí k tvoření. Tentokrát jsme využili papír pro barevné proměny listu stromů a hráli i pracovali s nimi. Záři je především obdobím přeměny, stromy shazují listy a mění své barvy do nejrůznějších odstínů. Barvy a tvary listů poskytují možnosti k poznávacím aktivitám, hrám a pracovním i výtvarným činnostem. Našimi výrobky si potom společně vyzdobili chodbu.

Kukuřice
22.9.2022

Kukuřice

Enyky benyky kukuřice, včaruj se, hříbátko, do čepice. Enyky zlatá Turkyně, koníčku, vyskoč ze skříně. Kdo tam zůstal, není hříbě, ale stará koza v chlívě. Když tu kozu našli, měla tvoji mašli. Huššš – hříbata, ven! Kukuřice pochází ze Střední a Jižní Ameriky, kde ji pěstovali Aztékové, Mayové a Inkové. Její stáří se odhaduje na 5 600 let. V současné době je rozšířená po celé zeměkouli. K nám ji údajně přivezli Romové z Turecka a Rumunska v 17. století. Říkalo se jí turecká pšenice nebo turecké žito, z čehož pravděpodobně zůstal na Moravě krajový název „turkyně".

Jablečné hody. Jakou barvu má jablíčko?
20.9.2022

Jablečné hody. Jakou barvu má jablíčko?

U naší babičky stoupáme na špičky, trháme jablíčka, trháme hruštičky. U naší babičky smíme, potom je společně sníme. Podzimní jablečné hody. Jablka sladká, slaná, pečená či sušená. Nejvíce jsou jablka využívána pro přípravu moučníků. Štrúdly, dorty, knedlíky, pyré, jablka v županu, zmrzlina, to vše najdeme v jídelníčku řady zemí po celém světě. A my máme rádi jablíčka sladká a šťavnatá.

Mrkev na zahradě
15.9.2022

Mrkev na zahradě

Jsem červená - nejsem dívkaZelená není dubový háj,S ocasem - ne myší. Věděli jste, že starověcí Římané na mrkev doslova nedali dopustit a že je také považována za jeden z nejdéle známých druhů zeleniny? Co se týče pěstování, je absolutně nenáročná, dokonce tak, že ji snadno vypěstuje i zahradník-amatér. Navíc se může chlubit výtečnou stravitelností - i proto se stává jednou z prvních potravin zařazovaných do jídelníčku miminek.

Sportovní odpoledne
15.6.2022

Sportovní odpoledne

Dnes jsme měli další sportovní odpoledne pro děti. Tentokrát děti plnily jednotlivé úkoly na 4 stanovištích a za splněný úkol dostaly razítko. Když měli vše splněno posadili se na zábradlí a čekali na ostaní, kteří ještě dodělávvali své úkoly. Na jednom stanovišti se museli přemístit z jedného místa na druhý po kartonových čtvercích. Na druhém skákali na švihadle, na třetím museli skákat podle obrázků, které měli položené na zemi a na posledním stanovišti přenášli na svých rukou pingpongový míček.  Aktivity byli velice jednoduché a děti moc bavily.  Máme u nás na praxi nového asistenta, tak jsme rádi, že nám pomohl a my jsme ho mohli využít na jedno stanoviště. Po skončení sportovních aktivit si každý účastník zaslouží odměnu a tak všichni dostali Bounty, které během chvilky zmizelo v našich bříškách. Den utekl a my jsme rádi, že jsme ho dobře využili.

Vlčí mák
15.6.2022

Vlčí mák

Když vykvete vlčí mák, už se nemusíme bát návratu mrazíku. Květy jsou jemné a zářivé. Z mnoha lidových názvů říkáme například, maková panenka, máček, ohníček, červánčí, slepý mák a nebo pleskánek. V roce 2017 se dokonce stal německou Rostlinou roku. Čerstvé okvětní lístky vlčích máků se hodí do letních salátů a pomazánek nebo jako ozdoba dezertů a nápojů, skvěle vypadají zamražené v ledových kostkách. Na jednu porci počítáme jeden okvětní plátek planého vlčího máku.

Jahodové hody
13.6.2022

Jahodové hody

Vyšla kráska na procházku, měla srdce na provázku. Červen bez jahod by nebyl červen. Od malička mám vůni a chuť jahod spojenou s naší zahradou a netrpělivým očekáváním, až se ty zelené malé plody konečně promění ve šťavnaté červené neodolatelné jahody. Pak začnou ty pravé hody – jahodové koktejly, jahody se smetanou, jahodový dort, jahodové knedlíky s tvarohem, zavařování jahodové marmelády a spousty dalších dobrot. A také ten pocit, že prázdniny, léto a slunce jsou už hodně blízko. Přeji vám krásný jahodový červen!

Den dětí
1.6.2022

Den dětí

Den dětí v Baarově parku je tradicí, na kterou už léta jako družina chodíme. Po prvotní cukrové vatě se děti vrhly do skákacího hradu a na různá stanoviště, které tam pro ně byli připravené. Plnili tak jednotlivé úkoly a získávali razítka. Když měli vše splněno, tak dostali sladkou odměnu. Hodně děvčat bylo na stanovišti s malováním na tvář a pak se přesouvali na minigolf a stanoviště, kde se chodilo s chůdami. Vše proběhlo v plném nasazení a ke spokojenosti všech. Nakonec jsme se vrátili do družiny, protože si už rodiče chodili pro děti. Jsme rádi, že jsou občas pro děti i tyto výjimečné aktivity, které pro nás někdo připraví.  

Atletické závody
1.6.2022

Atletické závody

Včera proběhly v rámci školní družiny, na stadionu atletické závody, které nám zorganizoval tým trenérů z Brumlovky. Účasnily se jí děti první až páté třídy. Děti se na akci moc těšily. Všechno začalo registrací účastníků u stolečku, pokračovalo pořádnou rozcvičkou, kde si děti pěkně protáhly svaly. Pak už běhaly na  padesátku na čas, házely medicibbalem, skákaly snožmo do dálky. Všichni si nadšeně fandili, povzbuzovali se, utěšovali ty co se necítili úspěšně a radovali se s vítězi. Krásná atmosféra celého odpoledne byla zakončena rozdáním medilí, diplomů a drobných sladkostí. Milým trenérům děkujeme a těšíme se někdy příště.

Školní akademie Ve jménu Krále
27.5.2022

Školní akademie Ve jménu Krále

Konečně je to tady. Na tuto chvíli jsme čekali dva roky, až bude po covidu. A ta chvíle je tady. Naše školní akademie. Byly k tomu třeba velké přípravy. V tělocvičně jsme nacvičovali písničky, jednotlivá sportovní vystoupení, kroky, které budou následovat. Bylo to dost náročné, ale děti to statečně zvládaly.  Měli jsme obavy, jak to všechno dopadne, ale nakonec se celé vystoupení povedlo ke spokojenosti všech zúčastněných. Celý program rychle utekl, ani jsme si nevšimli a hodina utekla jako voda. Na konci našeho vystoupení jsme sklidili potlesk a to pro nás byla dostatečná pochvala za vykonané úsilí. Jsme rádi, že se taková akce může pořádat a že můžeme být součástí. Rodičům se naše vystoupení moc líbilo a jejich potlesk to dokazoval. Ty rozzářené dětské oči, které s radostí přijímaly potlesk od rodičů, byly nádherné. Děkujeme, milí rodiče, že jste to ocenili.

Velryba
25.5.2022

Velryba

Velryby se při svém pohybu pod vodou musí ochlazovat, podobně jako savci na souši. Voda však nemůže dostatečně odvádět teplo z jejich organismu, který je obalen izolující tukovou vrstvou. Navíc při plavbě velryb vzniká v jejich těle velké množství tepla, kterého se kytovec musí nějak zbavit. Přitom se ještě pohybuje v mořích a oceánech o rozdílných teplotách vody. Kytovci tak svou tělesnou teplotou musí regulovat, také tím, že ústní dutinu promývají okolní chladnou vodou. Ta se přitom ohřeje a pak ji vypouštějí ve výtryscích.

Jaké barvy mají rádi motýli
24.5.2022

Jaké barvy mají rádi motýli

Přiletěl obrázek, poseděl,složil se, rozložil a odletěl. Na krásné louce v lese bylo od rána živo, nad květinami poletovali motýlci a včelky, v trávě se to hemžilo mravenci, sem tam proskočil luční koník nebo prošel velký chroust a do toho ranního shonu se z malé kukly vyklubal motýlek. Rozkoukal se, protáhl a zamával křidélky. Podíval se na svá křídla a zjistil, že jsou celá bílá, neměl na nich žádnou barvu. Rozlétl se po louce s povídá: "Jééé, tady je vše tak krásně barevné, květinky i jiní motýlci na sobě mají tolik barev a já jsem tak obyčejně bílý,“ řekl motýl smutně. Aby motýlku nebylo smutno, my jsme ho vybarvili.

Nechte brouky žít
19.5.2022

Nechte brouky žít

Nemusejí se vám zrovna líbit, ale na zahradě odvedou pořádný kus práce. Takový škvor vás zbaví mšic a třeba zlatohlávek dodá půdě potřebné živiny. Platí tedy: nechte brouka žít Celkem čtyřiadvacet druhů brouků zařazených do Červeného seznamu ohrožených druhů odhalil entomologický průzkum v přírodní rezervaci Skalní potok v Jeseníkách. Nejcennějším nalezeným druhem je roháček jedlový. V Jeseníkách byl nezvěstný více než století, v posledních letech se jeho výskyt podařilo potvrdit hned ve čtyřech lokalitách.