Aktuality

Program NEW START
25.1.2023

Program NEW START

Dnes jsme si s dětmi povídali o zdravém žiotním stylu. Co potřebujeme do života, abychom byli zdraví a šťastní. Pak jsme vzali čtvrtky, barvičky a začali malovat. Každý si vybral nějakou z věcí, která nám svědčí a maloval ji. Ať už to bylo slunce, voda, vzduch, důvěra, přátelství, pohyb, odpočinek či dobré jídlo, každý se toho zhostil po svém a všichni měli radost z dobře vykonané práce. Pak jsme se šli proběhnout na zdravý vzduch, abychom byli otužilí a nebyli z nás peciválové. Děti běhaly a hrály na policajty a zloděje. V družině už to pak byly stolní a jiné klidné hry.

Enkaustika
25.1.2023

Enkaustika

Z minulého týdne byl místo dne hraček celý týden hraček a stavebnic. V pátek jsme se ještě stihli naučit celou písničku měsíce a v pondělí a úterý zase přišel čas na pořádné umění. Když se řekně enkaustika, zní to trochu tajemně, ale přitom to je jen malování voskem a žehličkou. Zato výtvory jsou nádherné i tajemné. Děti si pohrály s barvami. V tomto případě odvážnému štěstí opravdu přálo a z obrázků se vyloupla opravdu umělecká dílka. Děti se střídaly u žehličky celé pondělí a úterý, tedy kromě pobytu na hřišti nebo relaxaci na koberci při hudbě pana Debussyho. Výsledek stál za to, posuďte sami.

Paní Zima
20.1.2023

Paní Zima

Dneska jsme v družině měli větší projekt. Obě družiny A i B jsme společně vyráběli paní Zimu. Děti si na inkoustem natřené čtvrtky obkreslily své ruce, vystříhly je a pak jsme dekorovali společně paní Zimu. Dětem se povedla. Společně jsme pak i uklidili hromadu modrých odstřižků. A protože jsme ještě dojížděli náš týden hraček, děti postavily obrovskou dráhu pro kuličky z Gravitrexu a pozvaly ostatní družiny na prezentaci její funkčnosti, pak pouštěly autíčka na ovládání a kličkovaly s nimi po celé družině. Děvčata pletla nákrčníky na kruzích. Pak jsme hráli na sochy a Prší! Byl to takový veselý, hravý a tvořivý den.

Den hraček
17.1.2023

Den hraček

Dnes jsme měli v naší družince Den hraček. Co to obnáší? Nic moc složitého: každý si mohl do družiny přinést svou oblíbenou hračku, hru či stavebnici a po našem čtení z Bible na pokračování, když jsme seděli v kroužku, každý představil svou milovanou hračku, proč přinesl právě tuto ji, od koho ji má, co s ní rád dělá, jak si s ní hraje, jestli s ní spí, kde je doma její místo. Bylo krásné, jak se i ty nejtišší a nezakřiknutější děti, které toho nikdy moc nenamluví, nadšeně rozpovídaly o své milované hračce, byla to radost. Malí králíčci, sloníci, potkánci, koníci a drak chrlící ledovou páru. Dále hit těchto Vánoc Cravitrax, skvělá stavebnice podporující jemnou motoriku, a malý mluvící robot, který všechny uchvátil, z lega postavená autíčka, i vlastnoručně poskládaná hra. Děti se pak rozprostřely po koberci, vzájemně si hračky půjčovaly a hrály si. Když začal florbal, šli jsme ven na hriště. Děti se honily, hrály si na písku v doskočišti, kopaly si, hrály florbal, země vzduch, aj.  Po návratu do družiny byl zase čas na pletení, hry, povídáni, malování, stavění z lega i donesených stavebnic.

Sportovci na sněhu
17.1.2023

Sportovci na sněhu

V pondělí jsme se po obědě a malém odpočinku na koberci a vzájemném sdílení, jak jsme trávili víkend, pustili do práce. Děti namalovaly krajinu, do které sportovce umístí. Rozdělily si papír pravítkem na oblast země a oblohy a pomocí přímek si rozdělily celý prostor papíru na menší úseky. Odprostily se od realistického pohledu na svět a začaly jednotlivé úseky vybarvovat. Když byl podklad suchý vystříhaly vybrané zimní sportovce a umístily je do prostoru. Obrázky se moc povedly. Pak jsme běželi ven, aspoň na hodinku, aby se trochu energie z dětí odpařilo, protože přišly po víkendu opravdu odpočaté. V družině pak hrály stolní hry, Člověče nezlob se, Cink! aj. Některé děti si začaly plést nákrčníky na kruzích.

Pohled z okna na  zimni radovánky
13.1.2023

Pohled z okna na zimni radovánky

Malování do inkoustového podkladu je pro děti vždycky zajímavé a radostné, udělají čáru a ona se pomalu objevuje, pak dalších pár tahů a najednou je tu obrázek. A jak pěkný, a ani člověk nemusí být kdovíjaký umělec. Ve čtvrtek malovali všichni. Výsledkem je krásná zimní výzdoba na chodbě naší družiny. Bylo trochu slušné počasí, tak jsme šli na chvilku ven, hra na policisty a zloděje děti jen tak neomrzí a aspoň se pěkně zahřejí a není jim venku zima. V družině jsou pak příjemně utahané, takže si vytáhnou karty, deskovky, stavebnice, omalovánky popřípadě dopíší pracovní sešit. Katalogy s hračkami, nebo encyklopedie se zvířátky, veselé časopisy i poslech písniček k odpoledním chvilkám neoddělitelně patří. Mezi tím se někteří vystřídali na kroužkách a další den byl pryč.

Papírové misky
13.1.2023

Papírové misky

V úterý jsme si zpracovali papírovou hmotu z plat od vajíček, dětem moc nevoněla, i když se do ní přidal škrob s vůní květin. Přesto se pár statečných našlo a ruce do hmoty ponořilo. Pak už to šlo ráz na ráz. Obalili jsme plastové mističky potravinářskou fólií a začali nanáčet z venku po kouskách hmotu, hotové jsme ještě posypali sušenou mateřídouškou a dali sušit. Pár dní to potrvá. Mezi tím děti hrály Kočky, stavěly z Gravitraxu dráhy pro kuličky, hrály si se stádem plastových koníčků, malovaly a prohlížely knihu o jedovatých a nebezpečných zvířatech a povídaly si o zázraku přírody.

Hory a ohňostroj
4.1.2023

Hory a ohňostroj

Tak tu máme nový rok, děti přišly skoro všechny, ve většině případů se podařilo vykurýrovat zákeřný moribundus, který tu řádil před svátky a děti naběhly v plné síle. V úterý jsme hráli hry, povídali si, co jsme zažili o prázdninách, s kým jsme se viděli. Většina dětí viděla i ohňostroj, tak jsme si ho namalovali na černou čtvrtku křídami, moc se jim to povedlo. Dnes jsme malovaly do mokré čtvrtky zimní hory. Pustili jsme si video, jak to dělají skuteční malíři a děti byly nadšené. Však se na chvíli do toho světa barev úplně ponořily. Vzešla z toho pěkná sbírka obrázků, jeden hezčí než druhý. Venku si zase kluci s chutí zahráli florbal. V družince jsme si pak hráli v domečkách, pojídali svačinky a povídali si. Proběhly už i kroužky podle plánu, tak bylo hezky.

Vánoční gnomík a koulovačka
12.12.2022

Vánoční gnomík a koulovačka

Dnes jsme vyráběli vánoční severské skřítky Gnomíky. Použili jsme recyklovaný materiál. Děti si vyzkoušely několik činností. Krokvičkovým stehem sešily čepičku z červené fleezové deky. Láhve od školního mléka byly základem, který jsme potáhli šedým fleezem a vytvořili tak tělo, nosánek jsme uplstili na mokro mýdlem a vodou z vlněného rouna a vosy či vlásky vyrobili z vlny. Nakonec se vše za pomocí paní učitelky slepilo tavící pistolí a krása je na světě.  Pak už se všichni těšili na pořádnou koulovačku, protože napadla slušná vrstva nadýchaného prašanu. Po hodince byli všichni krásně vylítaní, postavili jsme i malého sněhového skřítka. V družině nás pak čekal od paní kuchařky puding s jahodami, to bylo sladké energie. 

vyšívaná blahopřání a domácí porcelán
12.12.2022

vyšívaná blahopřání a domácí porcelán

V úterý si některé děti vyzkoušely náročnější úkol, vyšívaná blahopřání. Moc odvážných se nenašlo, ale výsledek těch, kteří to zkusili, stál za to. Ve středu pak byla práce snadná, a protože práce s jakoukoliv hmotou děti baví, pustilo se do ní s nadšením mnohem více dětí. Vyrobili jsme ze sody a škrobu domácí porcelán a vykrajovali jsme ozdobičky. Někteří jsou už tvořením unavení a raději relaxují na koberci v domečkách z molitánků nebo na matracích. Jak je to aspoň trochu možné, chodíme aspoň na chvilku ven. Odpoledne si děti prohlížejí časopisy, hrají vybíjenou měkkým míčem a plánují vánoční prázdniny.

Mikulášská
5.12.2022

Mikulášská

Dnes měly děti opravdu sladký den, ve škole je obešel Mikuláš a v jídelně dostaly celý sáček dobrot. Vyráběli jsme groše na jarmark z keraplastu. Pak jsme se obě družiny A i B ještě vypravili na Brumlovku, kde byli krásní andělé a Mikuláš. Děti jim zazpívaly koledy a každý dostal sladký malovaný perníček. Děti objevily i stánek s legem, mohly si tu něco poskládat a mnohé si ještě odnesly katalog. Pak jsme se ještě vyfotili u krásně nazdobeného stromku s obrovskými vánočním koulemi a šli jsme na naše družinové hřiště. Kluci si odehráli svou nezbytnou dávku florbalu, ostatní si poběhali na vzduchu a šli jsme rádi do teplíčka. V družině si děti stavěly ze sevy, lega, molitánků, povídaly si a malovaly.

Věnce a dózy
2.12.2022

Věnce a dózy

Pokračujeme ve čtení vánočního příběhu, ve středu anděl navštívil Marii a ve čtvrtek se Marie vydala na návštěvu k Albětě. První den jsme vyrobili adventní věnce a druhý jsme dekorovali ubrouskovou metodou dózy na jarmark. Jinak stále frčí stavebnice a domečky a bunkry z molitánků se asi nikdy neomrzí. Odpoledne na hřišti to jistí, protože energie z dětí jen tryská. Znovu poprosím o to, aby měly děti teplé oblečení, aby aspoň tu hodinku venku vydržely a nenastydly:-) 

Rybičky z pedigu
2.12.2022

Rybičky z pedigu

Poslední listopadovadový den jsme spojili listopadová řemesla s přicházejícím adventem, začali jsme číst po částech vánoční příběh. Tentokrát o Zachariášovi a Alžbětě a poselství, které jim přinesl anděl. Pak se děti pustili do práce s proutky pedigu, mohly si osahat a seznámit se s dalším materiálem a původním řemeslem košíkářů. Tentokrát je nebylo potřeba k vyrábění ani moc přemlouvat a z krásné rybičky se radovali všichni, jako vždy, když z malého úsilí vznikne něco hezkého a ještě si to mohou odnést domů.

Motané stromečky
2.12.2022

Motané stromečky

Vánoční atmosféra na děti doléhá, a tak jsme se pustili do výroby jednoduché domácí dekorace: motaného stromečku. Začali jsme už v pátek a pokračovali i v pondělí.  Využili jsme k tomu jednoduchý kornout ze čtvrtky a zbytky vlny a přízí. Děti práce těšila, ale nejvíc se těšily ven. Po krátkém zápase se zatuhlými vraty našeho venkovního boxu, kde děti napodobovaly tahání řepy z poháky, se podařilo plechovou obludu zdolat a získat tak potřebné florbalky, míče a jiné vybavení, co děti ke hře potřebovaly. V družinovém teplíčku si pak lebedily a hrály na koberci.

Naše škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze taková cookies, která jsou nezbytně nutná pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, a u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies). Pravidla cookies