26.5.2021

Zrak, sluch, čich, chuť a hmat

Zrak, sluch, čich, chuť a hmat

Dneska jsme si s dětmi ve třídě Oveček povídali o smyslové soustavě člověka. I mladší děti ví, že lidé mají pět smyslů: zrak, sluch, čich, chuť a hmat. 

Jednotlivé smysly jsme si představili a řekli si k nim různé zajímavosti. Nezůstali jsme ale pouze u povídání – rozhodli jsme se si své smysly taktéž procvičit! Promnuli jsme si ruce, připravili chuťové pohárky a pustili jsme se do hádání.  

Nejprve jsme si zkoušeli osahat různé předměty denní potřeby. Pokud to šlo, identifikovali jsme i materiál, ze kterého byl předmět vyroben. Poznávali jsme pohmatu například bublinkovou fólii, svinovací metr, korkovou zátku nebo třeba papírový košíček na cupcake.

V druhém kole jsme kromě hmatu zapojili i čich a chuť. Paní kuchařka nám připravila mističky s nejrůznějšími potravinami – od oříšků a koření až po čerstvé a sušené ovoce. Nechyběly ani potraviny jako česnek nebo cibule, které mnohým Ovečkám vykouzlily veselé výrazy v obličeji :-)

Rozvíjení našich smyslů jsme si užili a naučili jsme se lépe vnímat a rozpoznávat různé chutě a vůně. K smyslům se určitě ještě někdy vrátíme, potrénujeme si například zrak a sluch.