Aktuality

Rozloučení s předškoláčky
22.6.2021

Rozloučení s předškoláčky

Minulý týden jsme se na zahrádce naší školky rozloučili s předškoláčky, kteří nás v září opustí a nastoupí do školy. Předali jsme jim pamětní listy a malé dárečky, jako upomínku na čas strávený v naší školce. I když nám budou odcházející děti všem moc chybět tak doufáme, že se jim ve škole bude líbit a najdou si tam spoustu nových kamarádů.  Přejeme si, aby byl pro ně přestup do nového prostředí co nejplynulejší  a aby se jim moc dařilo v nové etapě jejich života :-)

Milý tatínku...
21.6.2021

Milý tatínku...

Milý tatínku Na včerejší den připadl „Den otců“. Jelikož si tatínků vážíme, připravili jsme si pro ně přáníčka. Děti ve třídě Oveček vyrobily přáníčka ve tvaru medvědí hlavy (v Angličtině se často používá výraz „papa bear“), do kterého jsme nalepili básničku, kterou jsme se naučili a pár dnů ji trénovali. Nejmilejší táto, děkuji Ti za to, že se o mě s láskou staráš, spravedlivě někdy káráš. Jednou chci být jako Ty, projdu Tvoje šlápoty. Velkou pusu, obětí, moc se nebraň dojetí!   Děti ve třídě Rybiček pro změnu tatínkům vyrobily vesmírné přáníčka ve tvaru rakety. Doufáme, že se tatínkům přáníčka líbily a my tímto chceme ještě dodatečně poděkovat všem tatínkům za to, jak se o nás hezky starají! :-)

Letní procházka s hledací hrou
17.6.2021

Letní procházka s hledací hrou

V úterý u nás na zahrádce MŠ proběhlo focení tříd. Po focení jsme se namazali krémem proti sluníčku, oblékli si vesty, nasadili čepice a kloboučky a vydali jsme se na procházku. Součástí procházky byla hledací hra, ke které jsme dětem přichystali herní plán + otázky k diskuzi a kvíz. Úkol byl jasný, najít všechny broučky či kytičky nakreslené na herním plánu. Letní příroda nám toho hodně nabízí, a dokonce i v okolí naší školky to životem jen hýří.  Rybičky i Ovečky vzaly za ruku své kamarády a s voskovkou v kapse a plánkem v druhé ruce se vydaly na průzkum. Za úkol měly najít například straku, holuba, pampelišku, sedmikrásku, berušku, růži nebo třeba černý bez. V půlce procházky jsme se potom zastavili, abychom si povykládali o obrázcích nakreslených na plánku a naučili se něco nového o fauně a flóře kolem nás.  Procházka i hra byla velkým úspěchem. Děti nadšeně koukaly kolem a hledaly, co by si mohly zaškrtnout na svém plánku.   Naše hledací hra neměla vítěze ani poražené, a tak doufáme, že si někdy příště podobnou hru opět zahrajeme :-) 

Den dětí + karneval
2.6.2021

Den dětí + karneval

Včera nám nejen začal červen, ale také jsme měli Den dětí. K té příležitosti jsme se rozhodli uspořádat karneval! Ráno do tříd Rybiček a Oveček nepřišly děti, ale superhrdinové, víly, princezny, piráti, jednorožci, rytíři a jiné postavy. Dokonce ani paní učitelky nepřišly - místo nich postavičky vítaly víla Amálka, kočkovitá šelma, indiánka, jednorožec a papoušek. Hned po ranním kroužku a svačince jsme se vyfotili a zahájili karneval na zahrádce naší školky. Ke správnému karnevalu nesměla chybět diskotéka a tanečky.  Sluníčko nám krásně svítilo a tak jsme hráli hry, skákali na bublině, předváděli si navzájem své převleky a kostýmy nebo jsme chytali duhové bubliny na trávníku. Jako (sladké) překvapení ke Dni dětí jsme všichni dostali zmrzlinu, kterou jsme si hezky ve stínu snědli ještě před obídkem. Jsme rádi, že se nám karneval vydařil a že jsme si ho mohli společně užít ve školce s kamarády :-)

Zrak, sluch, čich, chuť a hmat
26.5.2021

Zrak, sluch, čich, chuť a hmat

Dneska jsme si s dětmi ve třídě Oveček povídali o smyslové soustavě člověka. I mladší děti ví, že lidé mají pět smyslů: zrak, sluch, čich, chuť a hmat.  Jednotlivé smysly jsme si představili a řekli si k nim různé zajímavosti. Nezůstali jsme ale pouze u povídání – rozhodli jsme se si své smysly taktéž procvičit! Promnuli jsme si ruce, připravili chuťové pohárky a pustili jsme se do hádání.   Nejprve jsme si zkoušeli osahat různé předměty denní potřeby. Pokud to šlo, identifikovali jsme i materiál, ze kterého byl předmět vyroben. Poznávali jsme pohmatu například bublinkovou fólii, svinovací metr, korkovou zátku nebo třeba papírový košíček na cupcake. V druhém kole jsme kromě hmatu zapojili i čich a chuť. Paní kuchařka nám připravila mističky s nejrůznějšími potravinami – od oříšků a koření až po čerstvé a sušené ovoce. Nechyběly ani potraviny jako česnek nebo cibule, které mnohým Ovečkám vykouzlily veselé výrazy v obličeji :-) Rozvíjení našich smyslů jsme si užili a naučili jsme se lépe vnímat a rozpoznávat různé chutě a vůně. K smyslům se určitě ještě někdy vrátíme, potrénujeme si například zrak a sluch.

Na zahrádce
19.5.2021

Na zahrádce

Třídy Rybiček i Oveček jsou po delší době opět v téměř plném počtu. Těší nás, že můžeme být zase všichni spolu a užívat si hrátek ve třídě i na zahrádce. Keře i trávník nám už krásně zezelenaly, vzduch voní jarem a včelky a jiní broučci se taktéž probudili k životu. Sice nás sem tam „přepadnou“ májové deštíky, ale to nás od trávení času na zahrádce neodradí. Když se nám přeci jen znenadání rozprší, schováme se pod altánek, kde počkáme, dokud se nebe opět nevyjasní a hurá zpátky na pískoviště, prolézačky, houpačky nebo na bublinu. Těšíme se z toho, že už máme venku teplo a budeme na zahrádce trávit nejen dopoledne, ale i odpolední chvilky po svačince :-)

Děláme radost
17.5.2021

Děláme radost

V sobotu 15. 5. měli operátoři tísňové linky 155 svůj "sváteční den". Naše školka proto jako poděkování připravila Zdravotnické záchranné službě Středočeského kraje malé překvapení.  Děti ve třídě Oveček namalovaly a vyrobily záchranářské auto a děti ve třídě Rybiček vytvořily zdravotnický kufřík první pomoci. Připojila se k nám i paní kuchařka, která upekla krásný dort- jak jinak než s čísly 155 :-) Nadílku jsme v sobotu za školku osobně předali dispečerům, kterým obrázky a pozdravy dětí z naší školky udělaly velikou radost a zpříjemnily jejich práci.  Jsme moc rádi, že jsme se mohli zapojit a předat trochu radosti a poděkování těm, kteří se během pandemie COVID-19 taktéž ocitli v takzvané "první linii" a starali se o naše zdraví a bezpečnost.

UZAVŘENÍ MATEŘSKÉ ŠKOLY!
4.3.2021

UZAVŘENÍ MATEŘSKÉ ŠKOLY!

Vážení rodiče, Z důvodu nařízení vlády kvůli zhoršené epidemiologické situaci, jsme také museli uzavřít naší mateřskou školu. Děti s povinnou předškolní docházkou se budou vzdělávat za pomoci zadaných úkolů a činností s možností individuálních konzultací a podpory přes Google meet. Připravili jsme pro Vás  také návrhy na hry a činnosti pro děti mladšího školního věku v období uzavření MŠ. Her a aktivit se mohou zúčastnit jak menší tak i větší děti, včetně předškoláků. Každá z činností bude pro děti nejen zábavou, ale také pomůže jejich rozvoji v různých oblastech. Každý čtvrtek bude pro Vás možnost připojit se s dětmi přes Google meet na setkání s naším školním kaplanem. Obsahem tohoto setkání bude příběh a možná i písnička pro radost. Přejeme vám pevné zdraví a hodně sil a doufáme, že se brzy shledáme zase zpátky ve školce. Tým MŠ  

Na počátku...
14.1.2021

Na počátku...

Úplně na počátku, ještě předtím, než měl svět tvar, byla všude naprostá prázdnota. Byla větší tma a větší chaos než za té nejbouřlivější noci na moři. Uprostřed toho chaosu řekl Bůh: „Ať je světlo!“ A ihned zazářilo světlo – jasné, čisté a nádherné. „To je dobré,“ řekl Bůh. „Světlo nazvu dnem a tmu nocí.“ To byl první den stvoření...  S dětmi ve třídě Oveček jsme si povídali o biblickém příběhu o stvoření. Příběh jsme si přečetli v dětské bibli s obrázky a povídali jsme si o tom, jak a co Pán Bůh stvořil.   Celý příběh jsme se také rozhodli výtvarně ztvárnit. Rozdělili jsme se do skupinek, vybrali jsme si co kdo bude dělat, a pustili se do tvoření. Šlo nám to hezky od ruky, za dva dny jsme měli hotovo! Kreslili jsme, stříhali a lepili, až bylo dílo nakonec dokonáno.   Znovu jsme si připomenuli dny stvoření a dílo jsme si poté vystavili do šatny společně s napsaným příběhem, aby si ho mohli přečíst i rodiče či babičky :-)

Vánoční čas
24.12.2020

Vánoční čas

Poslední dva týdny ve školce před svátky se nesly ve vánočním duchu. Tvořili jsme adventní věnce, vystřihovali sněhové vločky, malovali zimní krajinu, hráli jsme pohybovou hru „Mrazík“ a taky jsme si udělali „koulovačku“ ve třídě. Mysleli jsme také na naše maminky a tatínky a těm jsme vyrobili voňavá mýdla, vánoční přáníčka a ozdoby na stromeček ze slaného těsta. Do toho všeho tvoření a vyrábění jsme si ještě k tomu zpívali a učili se básničky. Zkrátka jsme se nenudili :-) V pátek nás potom čekalo ještě jedno překvapení, nadělování dárečků! Děti hledaly zabalené dárky schované po třídě. Hledání bylo napínavé, neboť samotné paní učitelky málem zapomněly, kde jsou dárečky ukryté :-) Nakonec jsme ale úspěšně všechny dárečky našli a dali doprostřed kroužku, kde jsme si je poté společně rozbalili. Dostali jsme spoustu krásných her, dřevěných hraček, naučných knih i pastelek. Hned jsme si nové hry i hračky rozbalili a pustili se do hraní! Paní učitelky pomohly vysvětlit pravidla nových her a také jsme každé hračce našli její nové místo.Takový byl náš poslední den ve školce minulý týden :-) Přejeme Vám i všem Vašim blízkým pohodové prožití vánočních svátků a v novém roce pevné zdraví, mnoho spokojenosti a Božího požehnání. Těšíme se, až se po Novém roce znovu setkáme ve zdraví ve školce :-)   Mateřská škola Elijáš

Závody bonbónů
16.12.2020

Závody bonbónů

Ovečky měly minulý týden ve školce závody bonbónů. Nejprve si vytvořily sladkosti, které si podle libosti vybarvily. Paní učitelka jim poté pomohla uvázat bonbón na šňůrku a děti se pustily do závodů. Skvěle si tím procvičily prsty (namotávání provázku na špejli je úžasná činnost rozvíjející jemnou motoriku) a také si trénovaly pozornost a soustředění. Závody byly napínavé a děti hrátky s bonbóny bavily natolik, že jsme nakonec závodili i druhý den. To nám ale vůbec nevadilo, neboť z těchto “sladkostí” se nám zoubky nekazí :-) Ovečky si také vytvořily krásné adventní věnce a namalovaly mrazivou, zimní krajinu (oba výtvory nám zrovna zdobí šatnu).

Jeřabiny
10.12.2020

Jeřabiny

S prvním sněhem k nám přišla zima a za chvíli budeme plnit krmítka pro ptáčky. Ještě ale máme chvíli čas a ptáčkové si zatím mohou pochutnat třeba na krásných červených jeřabinách, které jsou navíc plné vitamínu C. Kdo má doma papouška, může nasbírat pár jeřabin i pro svého opeřence. Není třeba vždy kupovat exotické ovoce, někdy stačí zpestřit jídelníček o sezónní plodiny, které navíc nic nestojí :-) Podobné větvičky obsypané jeřabinami si vyrobily i Rybičky, které si navíc při výrobě kuliček z krepového papíru dobře procvičily prstíky.

Hurá, zima je tady!
10.12.2020

Hurá, zima je tady!

V úterý nám začal prosinec a o pár dní později, ve čtvrtek, nám poprvé nasněžilo! To bylo ve školce radosti. Děti už ráno při příchodu do školky nemohly mluvit o ničem jiném než o tom, že nám venku nasněžilo. I ve třídě se nemohly odpoutat od oken, ze kterých zasněně koukaly na nadílku na zahradě. Děti se nedočkavě vyptávaly, kdy už konečně půjdeme ven, tolik nadšení se jen tak nevidí :-) Na zahrádce bylo veselo, jéje! Některé děti neváhaly a hned sebou „plácly“ nadšeně do sněhu. Kluci se zase nemohli dočkat, až se pustí do koulovačky. Někdo si začal ve sněhu vyšlapávat cestičku a někdo si udělal ve sněhu andělíčka. Každý se pustil do něčeho jiného, ale radost ze sněhu byla u všech dětí stejná. Sněhovou nadílku si nakonec „užily“ i paní učitelky, které chtě nechtě taky dostaly pár koulemi ze sněhu :-)

Ve zdravém těle zdravý duch!
3.12.2020

Ve zdravém těle zdravý duch!

Téma ve třídě Oveček pro poslední dva listopadové týdny zní „Ve zdravém těle, zdravý duch!“ S dětmi jsme se věnovali otázkám, jak se starat o naše tělo. Povídali jsme si například o tom, proč je pro nás pestrá a vyvážená strava natolik důležitá. Také o tom, proč jsou ovoce a zelenina pro naše tělo přínosné a naopak tučná, smažená a příliš sladká jídla těžká pro naše bříška. Malovali jsme ovoce plné vitamínů za pomoci našich rukou a prstů a také jsme kreslili velká bříška plná jídel, která tam nepatří. Obrázky nám visí v šatně :-) Nevěnovali jsme se pouze tématu stravování, ale také péči o naše tělo zvenčí. Důraz na správnou hygienu je teď důležitější než kdy předtím. S dětmi jsme si povídali o tom, co jsou to viry a bacily a co dělat proto, abychom nebyli nemocní. Vysvětlili jsme si, že viry ani bacily pouhým okem nevidíme, ale i přesto se musíme starat o naše tělíčka, jak nejlépe umíme. Brčkem a barevnou tuší jsme si „vyfoukali“ vlastní bacily, které jsme si potom dokreslili podle libosti. Naše bacily jsou naštěstí nejen neškodné, ale navíc nadmíru roztomilé :-)

Domácí mazlíčci z listí a šnečci
30.11.2020

Domácí mazlíčci z listí a šnečci

Rybičky tráví i poslední listopadový týden povídáním o podzimu. Tentokrát v duchu zvířátek. Která zvířátka žijí v lese a která zvířátka chováme doma. Z vylisovaných listů si děti poté vytvořily vlastního domácího mazlíčka. Mohly si vybrat, zdali chtějí pejska či kočičku. Při dalším tvoření jsme tentokrát využili kaštánky a modelínu. K tomu jsme si pověděli příběh o malém šnečkovi, který jednoho dne našel prázdný domeček. Měl z toho obrovitánskou radost. Rozhodl se, že domeček opraví, hezky si ho vymaluje a vyřeže malá okénka. Bude mít ten nejhezčí domeček v lese a co víc, dá si ho na záda a bude ho všude nosit s sebou. Šneček byl moc hodný, kdykoliv potkal své kamarády broučky, tak je také svezl ve svém domečku :-)

Oblíbená snídaně
25.11.2020

Oblíbená snídaně

Ovečky se první dva listopadové týdny věnují tématu orientace v čase a rozlišování jednotlivých částí dne. Trénovali jsme dějovou posloupnost s obrázky, které jsme zamíchali a děti je skládaly tak, jak jdou jednotlivé části dne za sebou. Také si spolu zpíváme písničku „Ráno, celý den“ s ukazováním. Každý den nám začíná ránem, a tak jsme si nakreslili, jak vypadá naše oblíbená snídaně. Děti si nejprve samy nakreslily talíř a příbor, předlohou jim byl obrázek na tabuli. Na talířek si potom nakreslily vše, co mají rády. Banán, jablko, hroznové víno, borůvky, jahody, müsli, jogurt, krajíc chleba, rohlík s máslem, papriku nebo kolečka okurky. Někomu se na talířku dokonce objevila čokoláda :-) Kdo chtěl, tak si nakonec ozdobil i samotný talířek. Ovečky si poté sedly se svými talířky do kroužku a ostatním kamarádům ukázaly a popsaly, co mají na svém talířku. Naštěstí jsme byli po jídle, jinak by nám z těch všech dobrot začalo kručet v břiše :-)