Aktuality

Ohlédnutí za prvními měsíci ve školce
2.11.2022

Ohlédnutí za prvními měsíci ve školce

První dva měsíce ve školce jsou za námi a můžeme říci, že jsme toho za tu dobu hodně zvládli. Zaměřili jsme se především na to, aby se všechny nové děti ve školce beze stresu aklimatizovaly, seznámily se s novým prostředím školky a zvykly si na režim dne ve školce a ve své třídě. Pro děti bylo důležité, aby se sžily se svou novou třídou, svým „místečkem“ ve třídě a se svou značkou. Každé z dětí si namalovalo svou značku (která ho bude provázet po celou dobu času stráveného ve školce), kterou mají na svém boxíku ve třídě, v šatně nebo třeba i na kelímku na pití. Také jsme vytvořili projekt „Ovečky na louce“, kde jsme společně namalovali louku, na kterou potom každé z dětí vytvořilo svou vlastní ovečku – vlastní místečko ve třídě, kam patří☺ Další důležitou a přínosnou aktivitou bylo vytvoření pravidel pro bezpečný pobyt (nejen) ve třídě. Pravidla děti vymýšlely společně a také rozhodly, jak je výtvarně ztvární, tak, aby je měly ve třídě (a také třeba v koupelně) na očích. Děti se možná doma zmínily o srdíčkovém, pusinkovém, želvím, hračkovém nebo kapičkovém pravidlu. Jsme moc rádi, že po dvou měsících strávených ve školce se všechny dětičky aklimatizovaly a zvykly si nové prostředí, kde budou trávit nastávající měsíce, ba i roky☺

Dary podzimu
21.10.2022

Dary podzimu

Aklimatizační měsíc ve školce už máme za sebou (o tom bude další příspěvek☺) a teď už se radujeme z podzimních krás kolem nás. Chodíme na procházky, sbírali jsme kaštany a také využíváme darů podzimu k vyrábění. Ve třídě Oveček jsme například vyrobili ježečky a žaludy, na které jsme využili čepičky žaludů. Také jsme si procvičili jemnou motoriku a naše prstíky provlékáním lístků šňůrkami. Radujeme se z toho, že nejen naše šatna ale i stromy venku začínají pomalu hrát všemi barvami. Podzim je príma!☺

Putování s Malým princem
28.6.2022

Putování s Malým princem

Minulý týden se celá naše školka vydala na výlet na zámek Loučeň. Výlet jsme pojmenovali “ Putování s Malým princem“. Naše putování začalo v 8 ráno, kdy jsme se všichni sešli ve školce. Zkontrolovali jsme své baťůžky, zdali jsme nic důležitého nezapomněli a poté jsme postupně nastoupili do autobusu, který na nás již čekal před školkou. Cesta na zámek nám rychle utekla, neboť jsme byli nadšení z nadcházejícího dobrodružství. Z okýnek autobusu jsme koukali na silnici, počítali auta a prohlíželi si měnící se krajinu kolem. Než jsme se nadáli, už jsme byli na parkovišti a vystupovali z autobusu ven. Hurá na zámek! Zámek Loučeň není jen tak ledajaký zámek. Zámek je obklopen rozlehlým anglickým parkem a parádním komplexem 12 labyrintů a bludišť! Z labyrintů a bludišť nám oči přecházely a nemohli jsme se dočkat, až v nich budeme „bloudit“. Vyzkoušeli jsme si projít například buxusové bludiště, travnatý labyrint, tisové bludiště či pískovcový labyrint. Mezi procházkami a dovádění v bludištích a labyrintech jsme si dali svačinku a pak jsme se vydali na prohlídku samotného zámku. Milá paní průvodkyně nám pověděla o historii zámku, představila nám prince a princeznu, kteří na něm přebývali a provedla nás velkolepými místnostmi, sály i komůrkami.  Prohlídli jsme si také spoustu předmětů ze staré doby a dozvěděli se mnoho zajímavostí. Po prohlídce zámku jsme si udělali piknik na trávě a dali si obídek. Obídkem náš program ale neskončil, ještě nás čekalo pasování předškoláčků na školáky. Naši předškoláčci z řad Oveček i Rybiček dostali kromě pamětního listu také omalovánky a knížku o Malém princi- čímž jsme zakončili celé naše putování :-)

Karnevalové veselí
6.6.2022

Karnevalové veselí

Prvního června jsme v naší školce oslavili den dětí a při té příležitosti jsme pořádali karneval. Naše Rybičky i Ovečky do školky dorazily v krásných kostýmech, ze kterých přecházel zrak. V hojném počtu se nám sešli především superhrdinové – zejména Batmani a Supermani. Hned po svačince jsme se vydali na zahrádku, kde na děti čekaly čtyři stanoviště. Za každé splněné stanoviště děti dostaly obrázek do své kartičky, za jejíž vyplnění na ně na závěr čekala sladká odměna. Na každém stanovišti se mohli těšit na různé aktivity. Od slalomu, chůze na chůdách, chůze s vajíčkem na lžíci a přeskoky až po hod míčky přes obruč, hledání dřevěných kostiček v písku, skládání obrázku nebo lovení rybiček. Do toho všeho nám hrála veselá hudba, takže si Rybičky a Ovečky mohly mezi jednotlivými stanovišti zatančit. Musíme říct, že se všem dětem úspěšně podařilo nasbírat všechny obrázky do svých kartiček, a ještě před obídkem jsme si společně dopřáli odměnu, která nás zároveň příjemně osvěžila :-)

Pomáhat a chránit
18.5.2022

Pomáhat a chránit

Včerejší dopoledne strávily Ovečky a Rybičky ve školce se státní policií. Děti si nejprve s paními policistkami povídaly o policejní práci, rozdílech mezi státní a krajskou policií, pravidlech bezpečnosti mimo školku, důležitých telefonních číslech a o jednotlivých policejních složkách v našem městě. Povídali jsme si o tom, jak se zachovat v různých situacích – když se ztratíme rodičům ve velkém obchodě, když nás v parku nebo na ulici osloví někdo cizí, jak jednáme, když vidíme někde uvázaného pejska nebo také o tom, jaké nebezpečné věci se mohou vyskytovat v našem každodenním prostředí a jak správně v případě nalezení jakékoliv z těchto věcí reagovat. Samozřejmě jsme si také povídali o chování v silničním provozu. Paní policistky nám také ukázaly své vybavení, a dokonce nám dovolily podržet si v ruce repliku pistole nebo si nasadit na hlavu jejich policejní čepici. Po naučné besedě a povídání jsme se přemístili ven, kde jsme si prohlédli policejní auto s celým jeho vybavením. Zapnuli jsme výstražná světla i sirény a společně se vyfotili :-) Ovečky a Rybičky za své znalosti a poslušnost byly na závěr odměněny policejními omalovánkami a kartičkami s důležitými čísly.

Milá maminko...
8.5.2022

Milá maminko...

Dnešní den mají maminky svátek! Na druhou květnovou neděli připadá oslava Dne matek, kdy můžeme našim maminkám udělat něčím radost. I my ve školce jsme na naše maminky nezapomněli a celý týden jsme si povídali o tom, co pro nás naše maminky znamenají, čeho si na nich vážíme, čím jím můžeme udělat radost a jak jim můžeme doma pomoci. Četli jsme si taktéž o maminkách z Bible. Děti v obou třídách maminkám vyrobily přáníčka, která určitě společně s básničkou maminkám vykouzlí úsměv na tváři. Milé maminky, děkujeme za všechno a přejeme jen to nejkrásnější k Vašemu dni!

Střípky z Velikonoc
8.5.2022

Střípky z Velikonoc

Velikonoce byly v naší školce velkým tématem po velkou část minulého měsíce. Přibližovali jsme si nejen význam Velikonoc a důležité zvyky, ale taktéž jsme si četli příběhy z dětské Bible a vysvětlovali si, jaký význam pro nás mají Velikonoce po křesťanské stránce.    Ovečky a Rybičky si taktéž zkoušely ozdobit vlastní vajíčko, které si poté odnesly domů. Malovali jsme, lepili a zdobili. Vajíčko jsme taky tvořili z jiných materiálů- ať už z papíru, tak třeba z toho, co používáme ve školce například na tělocvik a rozcvičku. Fantazii se meze nekladou a tak jsme se ani my nebáli být jaksepatří kreativní :-)

Předškoláčci ve škole
2.5.2022

Předškoláčci ve škole

Předškoláčci z naší školky se byli nedávno podívat do školy Elijáš, do první třídy. Prvňáčci si vzali návštěvu ze školky „pod svá křídla“. Povídali jim o tom, co ve škole dělají, co je baví, čemu se už naučili a na co se můžou budoucí školáčci těšit. Předškoláčci se také posadili do školních lavic, plnili jednoduché úkoly a vyzkoušeli si práci s interaktivní tabulí. Předškoláčkům se ve školce moc líbilo ale paní učitelky ze školky jsou rády, že si svých Oveček a Rybiček ještě pár měsíců užijí ve školce, než mnohým z nich od září začne nové dobrodružství :-)

Měsíc knihy
5.4.2022

Měsíc knihy

Část měsíce Března ve třídě Oveček se nesla ve znamení knih, písmenek, pohádek a příběhů. Povídali jsme si o tom, kde kniha vzniká, jaký je rozdíl mezi ilustrátorem a spisovatelem a z čeho se každá taková kniha skládá. Začali jsme u samotného základu knihy – u papíru. Vyrobili jsme si vlastní, ruční papír. Na fotkách můžete vidět, jak se naším malým tvůrcům dařilo :-) Také jsme skládali slovíčka z dřevěných písmenek. S knížkami jsme nezůstali pouze o povídání, ale vytvořili jsme vlastní „autorská“ díla :-) Jelikož je psaní přeci jen záležitostí školáčků, tak jsme naše knížky spíše ilustrovali. Hotová díla nám visí v šatně, kde si je určitě už rodiče i prarodiče dávno prohlédli :-)

Zdravé sušenky
28.3.2022

Zdravé sušenky

Ovečky si s velmi malou dopomocí paní učitelek upekly zdravé sušenky na odpolední svačinku. Potřebovali jsme k tomu pouze 3 ingredience- banány, vločky a skořici. Nejprve jsme rozmačkali vidličkou banány, ke kterým jsme přisypali vločky a nakonec špetku skořice na ovonění. Všechno jsme potom společnými silami pořádně promíchali :-) Z hotového těsta jsme poté tvarovali samotné sušenky. Některé menší, některé větší, tak akorát do ruky :-) Sušenky jsme pečlivě skládali na plech a se zbytkem už nám pomohla paní kuchařka, která naše sušenky dala péct do trouby. Sušenky se nám moc povedly, byly křupavé na povrchu, ale uvnitř měkoučké díky banánkům. Těšíme se, že si zase někdy něco upečeme!

Divadlo ve školce
28.2.2022

Divadlo ve školce

Minulý týden ve středu nás ve školce navštívil umělec, pán Pavel Šmíd se svými krásnými kulisami. Pozvali jsme také děti z první třídy z mateřské školy Elijáš, aby si divadlo užily s námi. Pán Šmíd si pro nás připravil divadelní hru s názvem „Hra na hledanou“. Vyprávěl nám příběh o tom, jak si jako malý kluk hrál. Byla to krásná hra o chuti ke hře, hledání (a schovávání) a dětské radosti. Součástí hry byly i písně a samozřejmě nádherné kulisy, které se nám všem opravdu líbily. Na konci hry nám pan Šmíd dovolil, abychom si jeho ručně dělané kulisy zblízka prohlídli a dal nám prostor pro otázky. Jsme moc rádi, že za námi pán Šmíd s kulisami do školky přijel a podělil se s námi o krásný příběh :-)

Zimní radovánky
8.2.2022

Zimní radovánky

Rybičky se v lednu věnovaly tématu zimních sportů a radovánek. O sportech jsme si nejen povídali, ale také jsme si je „vyzkoušeli“ ve třídě na koberečku. Zkoušeli jsme například lyžovat, hrát hokej, nebo bruslit. Také jsme hráli koulovanou s kuličkami z papíru (které nás naštěstí vůbec nestudily :-)) U sněhových koulí jsme zůstali a malovali jsme sněhuláky pomocí klovatiny (lepidla) a suchých pastelů. Sněhuláčci nám momentálně krásně zdobí naši šatnu :-)

Voda a její podoby
13.1.2022

Voda a její podoby

První téma, které Ovečky provází ve školce v novém roce je „Voda a její podoby“. Vysvětlujeme si skupenství vody, koloběh vody a její podoby. Vyzkoušeli jsme si například experimentální barvu vodou. Také jsme vytvořily krásné vločky z krystalků, které nám momentálně krásně zdobí šatnu. Nezůstali jsme pouze u výtvarných činností, ale pustili jsme se i do zajímavého pokusu – tvorby krystalů ze soli a vody. Krystalky se nám postupně vytváří ve skleničkách, které každý den kontrolujeme. Téma vody je zkrátka a jednoduše nekonečnou studnicí nápadů :-)

Nadílka ve školce
20.12.2021

Nadílka ve školce

Poslední den ve školce v tomto roce jsme prožili v slavnostním duchu. Zpívali jsme vánoční písně, vyměňovali si dárečky s kamarády a těšili se z toho, že můžeme společně prožít poslední den ve školce. Na Ovečky i Rybičky taktéž čekala nadílka v obou třídách. Děti společně rozbalily knížky, hry a hračky, které je naučí mnohým novým věcem. Hned jsme každé nové věci našli ve třídě její místo a poté jsme si společně hráli a četli. Odpoledne se rodiče mohli těšit z dárečků, které si pro ně Ovečky a Rybičky přichystaly. Doufáme, že z nich měli všichni velkou radost :-) S blížícím se závěrem roku 2021 mi dovolte, abych Vám za celý kolektiv zaměstnanců MŠ Elijáš poděkovala za dosavadní spolupráci a popřála Vám šťastné a veselé prožití svátků. Do nového roku 2022 Vám všem přejeme jen to dobré, hlavně pevné zdraví, hodně štěstí, Božího požehnání a pohody. Moc se všichni těšíme, až se opět sejdeme ve školce v novém roce :-)

Vánoční tvoření vol.2
14.12.2021

Vánoční tvoření vol.2

Děti ve třídě Oveček taktéž nezahálí. Pro rodiče budou mít jako dáreček pod stromeček připravený balíček s ozdobičkami. Jednou z ozdobiček bude stromeček z lepenkového papíru a dřívek na nanuky, dozdobený barvami, třpytkami a bambulkami. Druhou ozdobičkou bude andílek z kartónu na vajíčka, s krásnou malovanou sukýnkou. Sukýnka je taktéž ještě dozdobena třpytkami, a tak každý andílek doslova září. Děti si samy vybírají jaké barvy, bambulky či třpytky chtějí použít, a tak je každá z ozdobiček naprosto originální a jedinečná :-) PS: mysleli jsme taky na dárečky pro ptáčky na naší zahrádce a tak jsme se ještě pustili do výroby lojových koulí se semínky, které budeme ptáčkům postupně během zimy přidávat do krmítka :-)

Vánoční tvoření vol.1
14.12.2021

Vánoční tvoření vol.1

Vánoce jsou za rohem, a tak děti ve třídě Rybiček tvoří dárečky pro rodiče pod stromeček. Začali jsme výrobou efektních přáníček se stromečkem, který jsme vyrobili z papírové harmoniky. Dalším z dárečků bude vánoční věnec na stůl (či na dveře) a do třetice budou hvězdičky se sušenými plody, které poslouží jako ozdobička na stromeček.  Těšíme se, až Rybičky doma překvapí rodiče krásnými dárečky dělanými s láskou :-)

Hurá, sněží!
14.12.2021

Hurá, sněží!

Minulý týden nám v Praze hustě sněžilo, a i zahrádku naší školky pokryla krásná pokrývka sněhu. Děti se už ráno po příchodu do školky nemohly dočkat, až půjdou na zahrádku. Koukali jsme se z oken, jak krásně chumelí a plánovali jsme, co budeme venku dělat. Pobyt na zahrádce měl tři fáze. Fáze první, děti s sebou hned po příchodu na zahrádku „plácly“ na sněhem pokrytou zem a dělaly andílky. Jen co se pokochaly svými díly, pustily se do druhé fáze – válení koulí na sněhuláky. Než jsme se nadáli, na zahrádce nám začala růst jedna koule za druhou. Některé koule byly pomalu větší, než samotné děti :-) Potom jsme koule poskládali na sebe a vytvořili sněhuláky a sněhuláčice :-) Třetí fází dovádění ve sněhu byla koulovačka, samozřejmě s dohledem na pravidla a souhlas kamarádů. Paní učitelky se i přes svou neúčast sněhovým koulím taktéž nevyhnuly, ale naštěstí jim žádná nepřistála za krkem ani na hlavě :-)