Aktuality

Seznámení s knihovnou
13.3.2023

Seznámení s knihovnou

Březen je měsíc knihy a toto téma nás provází i ve školce v obou třídách. Poslední dva pátky strávily Ovečky v knihovně, kde si užily doprovodný program (Rybičky se také dočkají dvou návštěv v následujících týdnech). Při naši první návštěvě jsme se seznámili s knihovnou prostřednictvím komentované prohlídky, pan knihovník nám pověděl o tom, jaké knížky se v knihovně nacházejí, podle čeho se značí a co všechno v knížkách najdeme. Pan knihovník odpověděl na všechny naše otázky a poté jsme měli volný čas si hrát a prohlížet knížky, které nás zaujaly. Na druhou návštěvu si pro nás pan knihovník připravil program na téma „Zvířecí hrdinové“. Povídal si s námi o tom, jaké vlastnosti charakterizují hrdinu, jaké hrdiny známe a co dělá hrdinu hrdinou. Poté jsme dramaticky znázorňovali pohádku O Smolíčkovi pacholíčkovi a Kocourovi v botách (společně jsme také v každé pohádce hledali hrdinu). Pan knihovník nás také seznámil s Ezopovými bajkami a jejich ponaučeními. Jsme moc rádi, že jsme mohli v knihovně prožít dvě krásné dopoledne a mohli se naučit zase něco víc o kouzelném světě knih :-)

Návštěva prvňáčků
5.3.2023

Návštěva prvňáčků

Předškoláčci byli minulý týden na návštěvě ve škole Elijáš, u prvňáčků. Děti si pro nás společně s paní učitelkou připravily bohatý program. Začali jsme seznámením na kroužku, říkali jsme, jak se jmenujeme a co máme rádi. Také jsme hledali písmeno, na které začíná naše jméno a společně jsme si zazpívali. Prvňáčci si poté rozdělili předškoláčky a společně se pustili do plnění úkolu. Prvňáčci vždy přečetli zadání a vysvětlili, co bude předškoláček dělat. Na pracovním listu děti spojovaly obrázek s ročním obdobím a také si vyzkoušely práci s interaktivní tabulí. Návštěva se nám moc líbila a měli jsme radost, že nás paní učitelka a prvňáčci pozvali do školy a ukázali nám, jak to u nich vypadá a na co se můžeme od září těšit :-)

A Bůh řekl...
28.2.2023

A Bůh řekl...

Po tom, co jsme si s Ovečkami povídali o vesmíru, planetách, hvězdách a měsících, jsme se pustili do krásného, Biblického příběhu o stvoření světa. Většina dětí tento příběh z Bible už dobře zná, ale my jsme si celý příběh znovu vyprávěli s panem kaplanem, který nás přišel navštívit a připravil si povídání právě o stvoření. Pan kaplan nám všechny dny stvoření zároveň maloval, což se nám velmi líbilo. Dny stvoření jsme také pojali jako výtvarný projekt, který nám momentálně visí na síti v šatně. Na projektu jsme pečlivě pracovali, využívali jsme různé techniky a společně vymýšleli, co by se jak dalo znázornit a vytvořit. Výsledné dílo hraje všemi barvami a udělalo nám velkou radost. Jakou radost musel mít teprve Pán Bůh, když sedmého dne odpočinul a pohlédl na své stvoření ❤☼

LOGOCHVILKY - vláčkem se zvířátky
28.2.2023

LOGOCHVILKY - vláčkem se zvířátky

V dnešním příspěvku si přiblížíme činnosti z logochvilky, kterou si připravila paní učitelka z Rybiček v rámci kurzu pro logopedické asistenty. Logochvilky budeme pravidelně zapojovat do činností v rámci celé školky :-)Četli jsme si pohádku o Liščí škole, kde jsme se dozvěděli, jak to tam chodí a potom jsme se vláčkem, kde jsme si procvičili ŠŠŠ, vydali na výlet do Liščí školy. Cestou jsme potkali spoustu zvířátek, která nás naučila, jak se mezi sebou dorozumívají a jak se pohybují a připravila si pro nás zajímavé úkolky. Např. dechové cvičení – foukaní obrázku do cílové stanice (kde byla důležitá regulace vzduchu), potom jsme si vyzkoušeli, jakou letovou dráhu má čmelák, nebo jak skáče kočička a kudy jede vláček. Grafomotoriku jsme doplnili o zvuky ŠŠŠ, ČIČÍ a BŽŽ.

☆ Vesmír ☆
17.2.2023

☆ Vesmír ☆

Velkým tématem, kterým jsme se zabývali první dva týdny v měsíci únoru ve třídě Oveček byl vesmír. Povídali jsme si o naši sluneční soustavě, o planetách, které ji obíhají, o mléčné dráze, o vesmírných tělesech, nebo také o tom, jak se cestuje po vesmíru. Naše povídání jsme doplňovali prací s encyklopediemi a knížkami o vesmíru. Vytvořili jsme naši sluneční soustavu, kterou jsme poté pověsili do šatny a doplnili malbami mlhoviny. Tvoření nás velice bavilo, střídali jsme různé techniky, experimentovali s barvami a u toho jsme si opakovali, co jsme se všechno naučili. Hráli jsme také různé vesmírné pohybové hry, skládali sluneční soustavu na koberci nebo také trénovali grafomotoriku a skládání obrázků z více částí. :-)

Zábavné pokusy a srdíčka
16.2.2023

Zábavné pokusy a srdíčka

Rybičky si minulý týden užily pár zajímavých pokusů a experimentů. Jeden z pokusů bylo například pouštění barev z lentilek. Barevné obrazce, které nám z rozpuštěných lentilek vznikly nás inspirovaly i k nakreslení obrázků se stejným motivem. Experiment, který měl největší ohlas, byl nafukování balónků pomocí jedlé sody a octa. Koukali jsme, žasli jsme a vysvětlovali si, co se děje a proč. :-) Tento týden se slavil svátek zamilovaných což nás inspirovalo k tomu, abychom vytvořili někomu, koho máme rádi, srdíčko z lásky. U nás ve školce se učíme, že vlídné slovo, laskavé chování a darování něčeho hezkého z lásky se nevztahuje jen na jeden den v roce, ale na celý rok, a proto byl pro nás tento svátek jen pouhým připomenutím toho, co už dobře víme. ❤

Zima nás baví
27.1.2023

Zima nás baví

V Praze se nám sníh nikdy moc dlouho neudrží, ale když už nám nasněží, máme z toho pořádnou radost! Obzvláště, když i naši zahrádku pokryje vrstva bílého sněhu, který je pro naše dovádění jako stvořený. Myslíme, že fotky mluví za vše – radost Oveček a Rybiček ze sněhu se dá sotva popsat slovy :-) Teď už je sněhová nadílka zase pryč, ale my doufáme, že nám zima ještě trochu snížku v následujících týdnech nadělí a my si ho ještě na zahrádce společně užijeme!

Ovoce a zelenina, vitamíny, ty jsou príma!
27.1.2023

Ovoce a zelenina, vitamíny, ty jsou príma!

Ve třídě Oveček jsme druhou polovinu měsíce ledna strávili učením se o zdravé výživě, péči o tělo a povídali jsme si o tom, co našemu tělu a zdraví prospívá a co mu naopak škodí. Velkou pozornost jsme věnovali ovoci a zelenině, jakožto zdroji energie a spousty vitamínů. K našemu povídání a učení jsme také přidali různé aktivity, včetně těch výtvarných. Vytvořili jsme si talíř s výborným salátem, pestré ovoce z našich sadů, ale také jsme třeba trénovali kreslení kulatých jablíček nebo hledání správných dvojic pomíchaných kousků ovoce a zeleniny. Paní kuchařka nám každý den ke svačince připravuje talířky plné ovoce a zeleniny, a my už dobře víme, proč jsou pro nás tyto dobroty plné vitamínů důležité :-)

Vítáme se s novým rokem!
18.1.2023

Vítáme se s novým rokem!

V poslední den v roce, na silvestr, jsme se rozloučili s rokem 2022 a přivítali jsme nový rok 2023 :-) Vítání nového roku proběhlo i u nás ve školičce. První dny zpátky ve školce v novém roce jsme strávili povídáním si o tom, jak jsme prožili naše poslední dny v minulém roce. Rybičky vytvořily krásné obrázky, které jim připomněly, jak vypadala noční obloha na silvestra. Foukací technikou vytvořily působivé ohňostroje, ke kterým poté dotvořily noční oblohu a domečky, neboť většina z nás trávila silvestr ve městě :-) Obrázky nám teď visí v šatně, kde se z nich moc těšíme.

Poslední týden ve školce v roce 2022
12.1.2023

Poslední týden ve školce v roce 2022

Náš poslední týden ve školce v prosinci byl v duchu nadílek. Jedna nadílka nás čekala venku – krásně nám nasněžilo a užili jsme si pár dnů koulování, ježdění na lopatě z kopce, stavění sněhuláků a vytváření andělíčků ve sněhu. Druhá nadílka nás potom čekala ve školce. Ve třídě jsme hledali schované dárečky, které jsme společně našli a poté rozbalili. Dostali jsme spoustu nových knížek na čtení pohádek před spaním, hry, hračky na námětové hry a další zajímavé pomůcky, které se nám hodí i k naučení se něčeho nového :-)

Cestou, necestou...
10.1.2023

Cestou, necestou...

Každý den chodíme na naši zahrádku, kde si hrajeme a dovádíme. Někdy nám ovšem počasí nepřeje, ale ani takové dny nás neodradí od chvilky na čerstvém vzduchu. Když je na zahrádce příliš mokro, nebo nám trochu poprchává, tak se oblečeme, obujeme holínky nebo boty na ven a jdeme na procházku. Procházky nejsou dlouhé a pravidelně je střídáme, aby se nám neomrzely :-) Když je hezky, tak si občas zajdeme i na hřiště a často trénujeme schody na most, který vede přes cestu. Cestou poznáváme ptáčky a stromy, zdravíme pejsky, kteří jsou stejně jako my na procházce a někdy máváme kočičkám nebo babičkám do oken :-) Vždy však dbáme na pravidla naši bezpečnosti, abychom se mohli veselí a zdraví všichni zase vrátit do školky.

Co děláme ve školce?
10.1.2023

Co děláme ve školce?

Co všechno děláme u nás ve školce? Každý den něco jiného :-) Kreslíme, malujeme, stříháme, lepíme a tvoříme z přírodních materiálů. Taky hrajeme hry, cvičíme a sportujeme. Baví nás obzvláště opičí dráha! Nesmí chybět ani básnička a zpívání písniček. Paní učitelky k tomu někdy navíc přidají třeba i hru na ukulele. Dochází za námi také pan kaplan a užíváme si pravidelnou angličtinu s paní učitelkou ze školy. Poslední měsíc v minulém roce jsme se navíc pečlivě připravovali na besídky, které se nám moc povedly. Jsme rádi, že jsme se po novém roce sešli zpátky ve školce v hojném počtu a těšíme se, co nás nového čeká :-)

Ohlédnutí za prvními měsíci ve školce
2.11.2022

Ohlédnutí za prvními měsíci ve školce

První dva měsíce ve školce jsou za námi a můžeme říci, že jsme toho za tu dobu hodně zvládli. Zaměřili jsme se především na to, aby se všechny nové děti ve školce beze stresu aklimatizovaly, seznámily se s novým prostředím školky a zvykly si na režim dne ve školce a ve své třídě. Pro děti bylo důležité, aby se sžily se svou novou třídou, svým „místečkem“ ve třídě a se svou značkou. Každé z dětí si namalovalo svou značku (která ho bude provázet po celou dobu času stráveného ve školce), kterou mají na svém boxíku ve třídě, v šatně nebo třeba i na kelímku na pití. Také jsme vytvořili projekt „Ovečky na louce“, kde jsme společně namalovali louku, na kterou potom každé z dětí vytvořilo svou vlastní ovečku – vlastní místečko ve třídě, kam patří☺ Další důležitou a přínosnou aktivitou bylo vytvoření pravidel pro bezpečný pobyt (nejen) ve třídě. Pravidla děti vymýšlely společně a také rozhodly, jak je výtvarně ztvární, tak, aby je měly ve třídě (a také třeba v koupelně) na očích. Děti se možná doma zmínily o srdíčkovém, pusinkovém, želvím, hračkovém nebo kapičkovém pravidlu. Jsme moc rádi, že po dvou měsících strávených ve školce se všechny dětičky aklimatizovaly a zvykly si nové prostředí, kde budou trávit nastávající měsíce, ba i roky☺

Dary podzimu
21.10.2022

Dary podzimu

Aklimatizační měsíc ve školce už máme za sebou (o tom bude další příspěvek☺) a teď už se radujeme z podzimních krás kolem nás. Chodíme na procházky, sbírali jsme kaštany a také využíváme darů podzimu k vyrábění. Ve třídě Oveček jsme například vyrobili ježečky a žaludy, na které jsme využili čepičky žaludů. Také jsme si procvičili jemnou motoriku a naše prstíky provlékáním lístků šňůrkami. Radujeme se z toho, že nejen naše šatna ale i stromy venku začínají pomalu hrát všemi barvami. Podzim je príma!☺

Putování s Malým princem
28.6.2022

Putování s Malým princem

Minulý týden se celá naše školka vydala na výlet na zámek Loučeň. Výlet jsme pojmenovali “ Putování s Malým princem“. Naše putování začalo v 8 ráno, kdy jsme se všichni sešli ve školce. Zkontrolovali jsme své baťůžky, zdali jsme nic důležitého nezapomněli a poté jsme postupně nastoupili do autobusu, který na nás již čekal před školkou. Cesta na zámek nám rychle utekla, neboť jsme byli nadšení z nadcházejícího dobrodružství. Z okýnek autobusu jsme koukali na silnici, počítali auta a prohlíželi si měnící se krajinu kolem. Než jsme se nadáli, už jsme byli na parkovišti a vystupovali z autobusu ven. Hurá na zámek! Zámek Loučeň není jen tak ledajaký zámek. Zámek je obklopen rozlehlým anglickým parkem a parádním komplexem 12 labyrintů a bludišť! Z labyrintů a bludišť nám oči přecházely a nemohli jsme se dočkat, až v nich budeme „bloudit“. Vyzkoušeli jsme si projít například buxusové bludiště, travnatý labyrint, tisové bludiště či pískovcový labyrint. Mezi procházkami a dovádění v bludištích a labyrintech jsme si dali svačinku a pak jsme se vydali na prohlídku samotného zámku. Milá paní průvodkyně nám pověděla o historii zámku, představila nám prince a princeznu, kteří na něm přebývali a provedla nás velkolepými místnostmi, sály i komůrkami.  Prohlídli jsme si také spoustu předmětů ze staré doby a dozvěděli se mnoho zajímavostí. Po prohlídce zámku jsme si udělali piknik na trávě a dali si obídek. Obídkem náš program ale neskončil, ještě nás čekalo pasování předškoláčků na školáky. Naši předškoláčci z řad Oveček i Rybiček dostali kromě pamětního listu také omalovánky a knížku o Malém princi- čímž jsme zakončili celé naše putování :-)

Karnevalové veselí
6.6.2022

Karnevalové veselí

Prvního června jsme v naší školce oslavili den dětí a při té příležitosti jsme pořádali karneval. Naše Rybičky i Ovečky do školky dorazily v krásných kostýmech, ze kterých přecházel zrak. V hojném počtu se nám sešli především superhrdinové – zejména Batmani a Supermani. Hned po svačince jsme se vydali na zahrádku, kde na děti čekaly čtyři stanoviště. Za každé splněné stanoviště děti dostaly obrázek do své kartičky, za jejíž vyplnění na ně na závěr čekala sladká odměna. Na každém stanovišti se mohli těšit na různé aktivity. Od slalomu, chůze na chůdách, chůze s vajíčkem na lžíci a přeskoky až po hod míčky přes obruč, hledání dřevěných kostiček v písku, skládání obrázku nebo lovení rybiček. Do toho všeho nám hrála veselá hudba, takže si Rybičky a Ovečky mohly mezi jednotlivými stanovišti zatančit. Musíme říct, že se všem dětem úspěšně podařilo nasbírat všechny obrázky do svých kartiček, a ještě před obídkem jsme si společně dopřáli odměnu, která nás zároveň příjemně osvěžila :-)

Pomáhat a chránit
18.5.2022

Pomáhat a chránit

Včerejší dopoledne strávily Ovečky a Rybičky ve školce se státní policií. Děti si nejprve s paními policistkami povídaly o policejní práci, rozdílech mezi státní a krajskou policií, pravidlech bezpečnosti mimo školku, důležitých telefonních číslech a o jednotlivých policejních složkách v našem městě. Povídali jsme si o tom, jak se zachovat v různých situacích – když se ztratíme rodičům ve velkém obchodě, když nás v parku nebo na ulici osloví někdo cizí, jak jednáme, když vidíme někde uvázaného pejska nebo také o tom, jaké nebezpečné věci se mohou vyskytovat v našem každodenním prostředí a jak správně v případě nalezení jakékoliv z těchto věcí reagovat. Samozřejmě jsme si také povídali o chování v silničním provozu. Paní policistky nám také ukázaly své vybavení, a dokonce nám dovolily podržet si v ruce repliku pistole nebo si nasadit na hlavu jejich policejní čepici. Po naučné besedě a povídání jsme se přemístili ven, kde jsme si prohlédli policejní auto s celým jeho vybavením. Zapnuli jsme výstražná světla i sirény a společně se vyfotili :-) Ovečky a Rybičky za své znalosti a poslušnost byly na závěr odměněny policejními omalovánkami a kartičkami s důležitými čísly.

Naše škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze taková cookies, která jsou nezbytně nutná pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, a u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies). Pravidla cookies