Aktuality

Království železnic
10.5.2023

Království železnic

S Ovečkami i Rybičkami jsme navštívili malý svět Království železnic. Součástí prohlídky byl i vzdělávací program na téma „Doprava ve městě“. Pan průvodce nám udělal přednášku o dopravě, dopravních prostředcích a pravidlech bezpečnosti ve městě. Poté nás čekala komentovaná prohlídka stálé expozice – prohlédli jsme si modelová kolejiště i simulátory skutečných dopravních prostředků. Na závěr nás čekala práce s programovatelnými vláčky Intellino, což jsme si obzvláště užili :-) Jsme moc rádi, že jsme se mohli společně do Království železnic podívat a užít si nejen zábavu, ale dozvědět se i mnoho zajímavostí (nejen) o dopravě :-)

Včelí úly
2.5.2023

Včelí úly

S probouzejícím se jarem se probudily i včelky samotářky na naší zahrádce, což nás inspirovalo k vytvoření obrázků s včelími úly a včelkami. Rybičky byly i tentokrát pilné jako včeličky. K malování jsme použili i bublinkovou fólii, která nám skvěle posloužila jako „šablonka“ na včelí úly a jejich plástve. Jsme rádi, že společně s včelkami se vracejí do přírody i další brouci a hmyz, kterým přenecháváme kytičky na zahrádce.

Jarní krajina a zasévání semínek
25.4.2023

Jarní krajina a zasévání semínek

Jaro už je v plné kráse, tráva roste, zelená se ☼ Příchod jara s velkou radostí vítáme ve školce. Máme radost, že můžeme i na zahrádce a procházkách pozorovat, jak se příroda kolem nás probouzí k životu. Kytičky, tráva, stromy, keře, brouci, první sluneční dny... je toho spousta, z čeho se můžeme těšit. Jarní krajinku jsme si vytvořili i prostřednictvím 3D koláže, ke které nám postačil toaletní papír, lepidlo a vodové barvy. Tvarováním jsme si zároveň i dobře procvičili prstíky. Také jsme společně zasadili semínka do plechovek. Plechovky jsme přenesli na zahrádku a těšíme se, co nám všechno vyroste. Zasadili jsme semínka lichořeřišnice, tymiánu, bazalky, špenátu a šruchy ❀

Jidáše, jidášky...
10.4.2023

Jidáše, jidášky...

Ovečky a Rybičky jsou tak šikovné, že se s nimi paní učitelky rády pustí i do pečení. Tentokrát jsme medové perníčky vyměnili za jidášky, které byly medem naopak potřené :-) Nejen že jsme společně z těsta tvarovali uzlíčky, smyčky a spirálky, ale společně jsme připravili i samotné těsto. Odměřovali jsme, sypali, míchali a koukali, jak se nám doslova „pod rukama“ všechno krásně spojuje. Druhý den jsme se potom pustili do samotného tvarování jidášků z těsta. Své chutné výtvory jsme si na pečícím papíru podepsali, a tak se každý z nás na odpolední svačince zakousl do vlastního pečiva, které nám hodná paní kuchařka dala upéct. Musíme říci, že jidášky nebyly nejen krásné a voňavé ale také opravdu výborné :-)

Zdobení vajíček a velikonoční příběh
10.4.2023

Zdobení vajíček a velikonoční příběh

Poslední dny ve školce před začátkem Velikonoc jsme věnovali povídáním si o velikonočním biblickém příběhu nebo také o tradicích, které u nás souvisejí s Velikonocemi. Velikonoční příběh nám krásně a srozumitelně představil pan kaplan, který obě třídy pravidelně navštěvuje každou středu. Pan kaplan si tentokrát pro obě třídy připravil krásné povídání o tomto výjimečném příběhu z Bible doprovázené obrázky. Povídali jsme si nejen o tom, co se o Velikonocích událo ale také o tom, jaký význam pro nás Velikonoce mají nebo co představuje motiv beránka. Také jsme si zkoušeli ozdobit vajíčka – tentokrát pomocí brček a barev. Někdo si vajíčko nepravidelně ozdobil puntíky, někdo se dokonce pokusil o jednoduchý vzor či obrázek. Nezůstali jsme ale pouze u malovaného vajíčka, zkusili jsme vytvořit i velké vajíčko z pomůcek na tělocvik. Na poslední fotce můžete posoudit, jak se nám to povedlo :-)

Návštěva knihovny II.
18.4.2023

Návštěva knihovny II.

Rybičky také dvakrát navštívily knihovnu a vybraly si témata „Zvířecí hrdinové“ a „Etiketa“. První téma měly společné s Rybičkami (viz. předchozí příspěvek). Druhé téma bylo obzvláště zajímavé. Pan knihovník pomocí scének uvedl děti do tématu etikety. Povídal nám o tom, jak se správně chovat například v restauraci. Představovali jsme si různé situace a scénkami jsme představovali, jak se chovat nemáme a jak nám naopak etiketa radí, abychom se chovali :-) Musíme říci, že to pro nás bylo velmi prospěšné a zajímavé :-) Pan knihovník nás samozřejmě také provedl po knihovně, ukázal nám kde co mají a jak to v knihovně funguje. Doufáme, že návštěvy v knihovně byly inspirující pro všechny Rybičky i Ovečky a že jim radost z knih zůstane od školky až do dospělosti :-)

Seznámení s knihovnou
13.3.2023

Seznámení s knihovnou

Březen je měsíc knihy a toto téma nás provází i ve školce v obou třídách. Poslední dva pátky strávily Ovečky v knihovně, kde si užily doprovodný program (Rybičky se také dočkají dvou návštěv v následujících týdnech). Při naši první návštěvě jsme se seznámili s knihovnou prostřednictvím komentované prohlídky, pan knihovník nám pověděl o tom, jaké knížky se v knihovně nacházejí, podle čeho se značí a co všechno v knížkách najdeme. Pan knihovník odpověděl na všechny naše otázky a poté jsme měli volný čas si hrát a prohlížet knížky, které nás zaujaly. Na druhou návštěvu si pro nás pan knihovník připravil program na téma „Zvířecí hrdinové“. Povídal si s námi o tom, jaké vlastnosti charakterizují hrdinu, jaké hrdiny známe a co dělá hrdinu hrdinou. Poté jsme dramaticky znázorňovali pohádku O Smolíčkovi pacholíčkovi a Kocourovi v botách (společně jsme také v každé pohádce hledali hrdinu). Pan knihovník nás také seznámil s Ezopovými bajkami a jejich ponaučeními. Jsme moc rádi, že jsme mohli v knihovně prožít dvě krásné dopoledne a mohli se naučit zase něco víc o kouzelném světě knih :-)

Návštěva prvňáčků
5.3.2023

Návštěva prvňáčků

Předškoláčci byli minulý týden na návštěvě ve škole Elijáš, u prvňáčků. Děti si pro nás společně s paní učitelkou připravily bohatý program. Začali jsme seznámením na kroužku, říkali jsme, jak se jmenujeme a co máme rádi. Také jsme hledali písmeno, na které začíná naše jméno a společně jsme si zazpívali. Prvňáčci si poté rozdělili předškoláčky a společně se pustili do plnění úkolu. Prvňáčci vždy přečetli zadání a vysvětlili, co bude předškoláček dělat. Na pracovním listu děti spojovaly obrázek s ročním obdobím a také si vyzkoušely práci s interaktivní tabulí. Návštěva se nám moc líbila a měli jsme radost, že nás paní učitelka a prvňáčci pozvali do školy a ukázali nám, jak to u nich vypadá a na co se můžeme od září těšit :-)

A Bůh řekl...
28.2.2023

A Bůh řekl...

Po tom, co jsme si s Ovečkami povídali o vesmíru, planetách, hvězdách a měsících, jsme se pustili do krásného, Biblického příběhu o stvoření světa. Většina dětí tento příběh z Bible už dobře zná, ale my jsme si celý příběh znovu vyprávěli s panem kaplanem, který nás přišel navštívit a připravil si povídání právě o stvoření. Pan kaplan nám všechny dny stvoření zároveň maloval, což se nám velmi líbilo. Dny stvoření jsme také pojali jako výtvarný projekt, který nám momentálně visí na síti v šatně. Na projektu jsme pečlivě pracovali, využívali jsme různé techniky a společně vymýšleli, co by se jak dalo znázornit a vytvořit. Výsledné dílo hraje všemi barvami a udělalo nám velkou radost. Jakou radost musel mít teprve Pán Bůh, když sedmého dne odpočinul a pohlédl na své stvoření ❤☼

LOGOCHVILKY - vláčkem se zvířátky
28.2.2023

LOGOCHVILKY - vláčkem se zvířátky

V dnešním příspěvku si přiblížíme činnosti z logochvilky, kterou si připravila paní učitelka z Rybiček v rámci kurzu pro logopedické asistenty. Logochvilky budeme pravidelně zapojovat do činností v rámci celé školky :-)Četli jsme si pohádku o Liščí škole, kde jsme se dozvěděli, jak to tam chodí a potom jsme se vláčkem, kde jsme si procvičili ŠŠŠ, vydali na výlet do Liščí školy. Cestou jsme potkali spoustu zvířátek, která nás naučila, jak se mezi sebou dorozumívají a jak se pohybují a připravila si pro nás zajímavé úkolky. Např. dechové cvičení – foukaní obrázku do cílové stanice (kde byla důležitá regulace vzduchu), potom jsme si vyzkoušeli, jakou letovou dráhu má čmelák, nebo jak skáče kočička a kudy jede vláček. Grafomotoriku jsme doplnili o zvuky ŠŠŠ, ČIČÍ a BŽŽ.

☆ Vesmír ☆
17.2.2023

☆ Vesmír ☆

Velkým tématem, kterým jsme se zabývali první dva týdny v měsíci únoru ve třídě Oveček byl vesmír. Povídali jsme si o naši sluneční soustavě, o planetách, které ji obíhají, o mléčné dráze, o vesmírných tělesech, nebo také o tom, jak se cestuje po vesmíru. Naše povídání jsme doplňovali prací s encyklopediemi a knížkami o vesmíru. Vytvořili jsme naši sluneční soustavu, kterou jsme poté pověsili do šatny a doplnili malbami mlhoviny. Tvoření nás velice bavilo, střídali jsme různé techniky, experimentovali s barvami a u toho jsme si opakovali, co jsme se všechno naučili. Hráli jsme také různé vesmírné pohybové hry, skládali sluneční soustavu na koberci nebo také trénovali grafomotoriku a skládání obrázků z více částí. :-)

Zábavné pokusy a srdíčka
16.2.2023

Zábavné pokusy a srdíčka

Rybičky si minulý týden užily pár zajímavých pokusů a experimentů. Jeden z pokusů bylo například pouštění barev z lentilek. Barevné obrazce, které nám z rozpuštěných lentilek vznikly nás inspirovaly i k nakreslení obrázků se stejným motivem. Experiment, který měl největší ohlas, byl nafukování balónků pomocí jedlé sody a octa. Koukali jsme, žasli jsme a vysvětlovali si, co se děje a proč. :-) Tento týden se slavil svátek zamilovaných což nás inspirovalo k tomu, abychom vytvořili někomu, koho máme rádi, srdíčko z lásky. U nás ve školce se učíme, že vlídné slovo, laskavé chování a darování něčeho hezkého z lásky se nevztahuje jen na jeden den v roce, ale na celý rok, a proto byl pro nás tento svátek jen pouhým připomenutím toho, co už dobře víme. ❤

Zima nás baví
27.1.2023

Zima nás baví

V Praze se nám sníh nikdy moc dlouho neudrží, ale když už nám nasněží, máme z toho pořádnou radost! Obzvláště, když i naši zahrádku pokryje vrstva bílého sněhu, který je pro naše dovádění jako stvořený. Myslíme, že fotky mluví za vše – radost Oveček a Rybiček ze sněhu se dá sotva popsat slovy :-) Teď už je sněhová nadílka zase pryč, ale my doufáme, že nám zima ještě trochu snížku v následujících týdnech nadělí a my si ho ještě na zahrádce společně užijeme!

Ovoce a zelenina, vitamíny, ty jsou príma!
27.1.2023

Ovoce a zelenina, vitamíny, ty jsou príma!

Ve třídě Oveček jsme druhou polovinu měsíce ledna strávili učením se o zdravé výživě, péči o tělo a povídali jsme si o tom, co našemu tělu a zdraví prospívá a co mu naopak škodí. Velkou pozornost jsme věnovali ovoci a zelenině, jakožto zdroji energie a spousty vitamínů. K našemu povídání a učení jsme také přidali různé aktivity, včetně těch výtvarných. Vytvořili jsme si talíř s výborným salátem, pestré ovoce z našich sadů, ale také jsme třeba trénovali kreslení kulatých jablíček nebo hledání správných dvojic pomíchaných kousků ovoce a zeleniny. Paní kuchařka nám každý den ke svačince připravuje talířky plné ovoce a zeleniny, a my už dobře víme, proč jsou pro nás tyto dobroty plné vitamínů důležité :-)

Vítáme se s novým rokem!
18.1.2023

Vítáme se s novým rokem!

V poslední den v roce, na silvestr, jsme se rozloučili s rokem 2022 a přivítali jsme nový rok 2023 :-) Vítání nového roku proběhlo i u nás ve školičce. První dny zpátky ve školce v novém roce jsme strávili povídáním si o tom, jak jsme prožili naše poslední dny v minulém roce. Rybičky vytvořily krásné obrázky, které jim připomněly, jak vypadala noční obloha na silvestra. Foukací technikou vytvořily působivé ohňostroje, ke kterým poté dotvořily noční oblohu a domečky, neboť většina z nás trávila silvestr ve městě :-) Obrázky nám teď visí v šatně, kde se z nich moc těšíme.

Poslední týden ve školce v roce 2022
12.1.2023

Poslední týden ve školce v roce 2022

Náš poslední týden ve školce v prosinci byl v duchu nadílek. Jedna nadílka nás čekala venku – krásně nám nasněžilo a užili jsme si pár dnů koulování, ježdění na lopatě z kopce, stavění sněhuláků a vytváření andělíčků ve sněhu. Druhá nadílka nás potom čekala ve školce. Ve třídě jsme hledali schované dárečky, které jsme společně našli a poté rozbalili. Dostali jsme spoustu nových knížek na čtení pohádek před spaním, hry, hračky na námětové hry a další zajímavé pomůcky, které se nám hodí i k naučení se něčeho nového :-)

Cestou, necestou...
10.1.2023

Cestou, necestou...

Každý den chodíme na naši zahrádku, kde si hrajeme a dovádíme. Někdy nám ovšem počasí nepřeje, ale ani takové dny nás neodradí od chvilky na čerstvém vzduchu. Když je na zahrádce příliš mokro, nebo nám trochu poprchává, tak se oblečeme, obujeme holínky nebo boty na ven a jdeme na procházku. Procházky nejsou dlouhé a pravidelně je střídáme, aby se nám neomrzely :-) Když je hezky, tak si občas zajdeme i na hřiště a často trénujeme schody na most, který vede přes cestu. Cestou poznáváme ptáčky a stromy, zdravíme pejsky, kteří jsou stejně jako my na procházce a někdy máváme kočičkám nebo babičkám do oken :-) Vždy však dbáme na pravidla naši bezpečnosti, abychom se mohli veselí a zdraví všichni zase vrátit do školky.

Co děláme ve školce?
10.1.2023

Co děláme ve školce?

Co všechno děláme u nás ve školce? Každý den něco jiného :-) Kreslíme, malujeme, stříháme, lepíme a tvoříme z přírodních materiálů. Taky hrajeme hry, cvičíme a sportujeme. Baví nás obzvláště opičí dráha! Nesmí chybět ani básnička a zpívání písniček. Paní učitelky k tomu někdy navíc přidají třeba i hru na ukulele. Dochází za námi také pan kaplan a užíváme si pravidelnou angličtinu s paní učitelkou ze školy. Poslední měsíc v minulém roce jsme se navíc pečlivě připravovali na besídky, které se nám moc povedly. Jsme rádi, že jsme se po novém roce sešli zpátky ve školce v hojném počtu a těšíme se, co nás nového čeká :-)

Naše škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze taková cookies, která jsou nezbytně nutná pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, a u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies). Pravidla cookies