Aktuality

Zazimování zahrady
19.11.2020

Zazimování zahrady

Nový týden ve školce nám už začal v měsíci listopadu. Příroda se nám pomalu ale jistě připravuje k zimnímu spánku, a zatímco děti se oblékají do bundiček a kabátků, stromy naopak ty své „kabátky“ shazují :-) Není proto divu, že nám hřiště školky pokryla vrstva spadaného listí, které nám dalo možnost k zábavné i užitečné aktivitě zároveň. Vzali jsme si košťátka a kolečka a pustili jsme se do úklidu zahrádky. Děti se do zazimování zahrady pustily s takovým nadšením, že nám pro všechny nestačily košťátka ani kolečka a děti se musely střídat. Jaké to máme šikovné pomocníky :-)

Origami a ježečci v květináčích
22.10.2020

Origami a ježečci v květináčích

Ovečky byly tento týden seznámeny s japonským uměním skládání papíru - origami a vytvořily si srdíčko. Děti srdíčko vytvořily celé samy, včetně stříhání a skládání. K technice origami se v budoucnu určitě vrátíme, neboť technika skládání papíru rozvíjí motoriku, učí děti trpělivosti a pečlivosti.  Také jsme vyrobili krásné zápichy do květináčů - ježečky, kterými jsme ozdobili květináče v jídelně. Celá jídelna se díky ježečkům krásně prozářila :-). Děti si ježečky samozřejmě později odnesou domů, do vlastních květináčků.    Tímto také všem přejeme za celý tým školky krásný víkend a pevné zdraví :-)

Hruštičky
22.10.2020

Hruštičky

Rybičky si v duchu podzimu povídaly o podzimním ovoci. Naučily se rozpoznávat ovocné stromy a jejich plody a povídaly si o tom, proč je pro nás ovoce důležité a které ovoce má kdo nejraději. K tomuto povídání se naučily i básničku! Malíř vezmi žlutou tužku namaluj mi hrušku a pod hrušku talíř sláva, ty jsi malíř   Rybičky taky vyráběly hruštičky, na kterých si procvičily jemnou motoriku. Trhaly žluté papíry na malé kousky a ty pak lepily na podklad hrušky. Hruštičky se moc povedly a již zdobí šatnu Rybiček.  Předškoláčci procvičovali grafomotoriku na podzimním skřítkovi, kterého si dokreslovali tužkou. 

Říjen ve školce
22.10.2020

Říjen ve školce

Říjen ve školce je již v plném proudu :-) Děti ve třídě Rybiček měly například tělocvik! Posílaly si míč tunelem, ten poté prolezly a míč chytily. Nakonec míč prohodily skrz obruče a předaly ho kamarádovi. Tunely prolézaly i s malým míčkem, se kterým na závěr masírovaly sebe i ostatní. Rybičky také měly povídání o ježečkovi, který se nestihl připravit na zimu. Nejprve nakreslily krásný podzimní podklad suchými pastely a poté lepily na ježečky bodlinky z nevyloupnutých slunečnicových semínek. Celé tvoření bylo doprovázeno povídáním o tom, do jakých barev se nám zbarvuje podzim a jaké změny můžeme pozorovat v přírodě.  Ovečky si vytvořily zápichy do květináčů (jablíčka, hrušky nebo švestky), kde procvičovaly svou pozornost pomocí omotávání a utahování barevných provázků. Taktéž se pořádně protáhly na koberci po ranním cvičení, které bylo zakončeno relaxací. Předškoláčci v obou třídách pilně pokračují v grafomotorických cvičeních, předmatematických představách či ve cvičeních na trénování vizuální paměti. 

Na procházce
22.10.2020

Na procházce

Třída Oveček se minulý týden vydala na první procházku ven, mimo školičku. Teple jsme se oblékli, nasadili vesty a hurá ven! Cestou jsme se zastavovali a poznávali stromy. Jak se jmenují, jak vypadají jejich listy a jaké mají plody. Našli jsme lípy, topoly, javory, šípkové keře, smrky, jedle, lísky, duby a jírovce. Děti měly samozřejmě největší radost z toho posledního a pustily se do sbírání kaštanů. Nasbíraly jich plnou tašku! Kromě kaštánků jsme nasbírali také krásné spadané listy, žaludy nebo šišky.  Hledání "pokladů" v trávě byla ohromná zábava. Některým ovečkám se podařilo nalézt i malinkaté hříbky, schované pod spadaným listím. Opravdu hotové poklady. Perlička na závěr: procházka naše ovečky tak unavila, že se cestou zpátky už nemohly dočkat oběda :-)

Provoz školky: říjen
22.10.2020

Provoz školky: říjen

Vážení rodiče, pro provoz školky se zatím nic nemění, pokračujeme stále ve stejném režimu. Moc bychom Vám chtěli poděkovat za spolupráci, že si necháváte doma děti se všemi projevy nemoci.  Stále platí, že poslední týden v říjnu jsou podzimní prázdniny ve škole - MŠ bude mít omezený provoz - bude otevřena jen do 16h. Prosíme o nahlášení přítomnosti/nepřítomnosti dětí v tomto týdnu.   Děkujeme za spolupráci, tým MŠ.

Sportovky s Balance Clubem
22.10.2020

Sportovky s Balance Clubem

Děti mají za sebou první sportovky v Balance Clubu Brumlovka. Po odpolední svačině si nasadily baťůžky, vesty a vydaly se s paní učitelkou na sportovní odpoledne. Nejprve se představily s lektory a rozcvičily se s tyčemi samy i ve dvojicích. Poté si zahrály hru na mrazíka se záchranou, nacvičily si kotrmelce pod dozorem lektorů a pak už na ně čekaly dvě opičí dráhy, jejichž součástí byl slalom, podlézání, přelézání překážek, koulení míčů, nebo dokonce skákání po míčích bosu. Děti cvičily samostaně i ve skupinkách, čímž se učily týmové hře a spolupráci. Na závěr se všichni vydýchali a protáhli. Příjemně unavené děti se pak s paní učitelkou vrátily zpátky do školky, kde už na ně čekaly maminky a tatínkové.

Máme tady říjen
22.10.2020

Máme tady říjen

První měsíc je za námi!   Září uteklo jako voda a už tady máme říjen. To také znamená, že je za námi první měsíc ve školce. Troufáme si říci, že už se všechny děti příjemně aklimatizovaly a zvykly si na prostředí ve školce. Pro ty starší, které už prostředí školky znají, to bylo snazší, zatímco některým maličkým ovečkám a rybičkám ranní loučení od maminek a tatínků vhánělo (a ještě občas vhání) slzičky do očí. I ti nejmenší ale po chvilce hraní zapomněli na všechny smutky. Taktéž jsme využili toho, že nám přálo krásné počasí a hodně času jsme trávili na zahradě školky. Začátek října byl ve školce ve znamení „darů podzimu“. Děti ve třídě Oveček nakreslily krásné ovocné stromy, obsypané oblíbenými plody podzimu: jablky a švestkami. Během října nás podobného tvoření čeká více, neboť podzim je bohatý nejen na plody, ale také na barvy. Dnes si děti navíc poslechly povídání "O Ježkovi a veverce", po kterém následovalo grafomotorické cvičení "ježečkovy bodlinky" a omalovánka samotného ježečka. S dětmi jsme si navíc povídali o tom, která zvířátka se nám budou brzy ukládat k zimnímu spánku. Od října taktéž začínáme s aktivní přípravou předškoláčků. Paní učitelky se předškoláčkům budou věnovat zejména ráno od 7:30 (než začne ranní kroužek) a po klidové části odpoledne, než si je vyzvednou rodiče. Hned první dny předškoláčci například trénovali „psaní“ za pomocí dřevěných písmenek. Paní učitelka na papír předkreslila slovíčka s podzimní tématikou a děti hledaly a skládaly písmenka ve správném pořadí. Taktéž za sebou máme první lekci angličtiny, která proběhla minulé úterý ve třídě Oveček a dnes paní učitelka angličtiny navštívíla třídu Rybiček. Děti si s paní učitelkou zazpívaly anglické písničky s ukazováním a naučily se poznávat a vyjmenovávat barvičky v angličtině. Nakonec děti dostaly cvičení barevný „diktát“, kde převedly do praxe nově nabyté znalosti. I ti nejmenší se s pomocí paní učitelky zapojili a náramně si celou lekci užili. Těšíme se na to, co nás v tomto novém měsíci čeká, a doufáme, že si říjen ve školce i navzdory neustále se měnící situaci „tam venku“ pořádně užijeme. Tímto přejeme nejen dětem, ale i rodičům pevné zdraví a poklidně strávené podzimní dny :-)

Moje oblíbené zvířátko
22.10.2020

Moje oblíbené zvířátko

Třída Rybiček se nám jednoho deštivého dopoledne proměnila ze třídy plné rybiček, na třídu plnou zvířátek všeho druhu. Děti měly ve školce povídání na téma: "Moje oblíbené zvířátko". Nejenže si děti navzájem povídaly o tom, kdo má jaké oblíbené zvířátko, ale také jsme si povídali o tom, jak si zvířátka mezi sebou povídají a jakou mají řeč. Zvířátek se nám ve třídě sešla ohromná spousta, jen radost pohledět :-) Nakonec jsme si společně zazpívali písničky o zvířátkách. Děti se nám naštěstí ze zvířátek proměnily zase zpátky, ale celá "zoo" nám zůstala alespoň na fotkách :-)

Srdíčkové pravidlo a další
22.10.2020

Srdíčkové pravidlo a další

Třída Oveček má na různých místech po třídě (a umývárně) nalepené obrázky, které mají speciální význam. Rodiče si možná již všimli veliké "pusy" nalepené na dveřích. Každý z těchto obrázků představuje jedno z pravidel, které se děti naučily s pomocí paní učitelek a společně pomohly vymyslet názvy a kreativně ztvárnit jednotlivá pravidla. Jaká pravidla jsme společně vytvořili?   1. Srdíčkové pravidlo: Máme se rádi, jsme kamarádi a neubližujeme si (to platí pro kluky i pro holky -> modré a červené srdíčko) 2. Želvičkové pravidlo: Skotačíme, běháme, ale ne když (a kde) nemáme (umíme zpomalit jako želvičky) 3. Hračkové pravidlo: každá hračka má své místo, umíme po sobě uklízet (chováme se k cizím i ke svým věcem hezky) 4. Pusinkové pravidlo: zdravíme se, loučíme se, umíme poprosit o pomoc, mluví jen jedna pusa, děkujeme a omlouváme se 5. Kapičkové pravidlo: v umývárně si oklepáváme ruce, aby kapky nebyly na zemi, dávkovač na mýdlo i desinfekci mačkáme jen jednou   Dětem teď mnohdy stačí pouze připomenout název pravidla nebo je odkázat na obrázek, aby se zastavily a uvědomily si, co je potřeba. My jen doufáme, že si děti hezké návyky uchovají i mimo školku, aby rodiče i prarodiče měli stejnou radost, jako paní učitelky ve školce :-)

Projekt: Ovečky na Louce
22.10.2020

Projekt: Ovečky na Louce

Třída Oveček úspěšně dokončila projekt "Ovečky na Louce". Děti se podílely na výrobě díla od samého počátku až do konce. Nejprve jsme namalovali na obrovský arch papíru louku a nebe, různými odstíny modré a zelené. Použili jsme stětce, válečky i houbičky. Děti dostaly paletky a samy si namíchaly různé odstíny. Poté jsme vytvořili krásné plastické kytičky. Další bylo na řadě sluníčko a mráčky. Děti s pomocí paní učitelky obkreslily své vlastní ruce, ze kterých se nakonec staly sluneční paprsky od sluníčka. Použili jsme zlatý, žlutý a oranžový papír. Mráčky dostaly objem díky kuličkám různých velikostí z hedvábného a krepového papíru. Nakonec přišly na řadu ovečky. Každý si nejprve vymaloval ovečku podle vlastních preferencí. Někdo se držel klasických barev, ale některé děti se nebály popustit uzdu své fantazii a jak je vidět, naše ovečky hýří všemi barvami. Ovečkám jsme nakonec nalepili "vlnu", pro kterou jsme použili měkoučkou vatu. Některé ovečky vypadají, že by už potřebovaly pořádně ostříhat, zatímco některé se zdají mít téměř módní sestřih. Paní učitelky nechaly své ovečky úplně oholené :-) Děti celý projekt náramně bavil a často mezi sebou hrály hru: "hádej, která ovečka je moje". Hotové dílo jsme dnes konečně vystavili v šatně Oveček, aby se i rodiče mohli pokochat naším společným dílem a aby děti mohly hrdě ukázat svoji ovečku, kytičku či ručku. 

Košťátka
22.10.2020

Košťátka

Na zahrádce máme novinku: pořídili jsme našim dětičkám košťátka. Děti se už nemusí trápit s velkými košťaty a paní učitelky se nestačí divit, kolik se mezi dětmi našlo pomocníků :-) Děti si teď samy dokážou smést písek z lavičky na pískovišti a taktéž si poradí s kamínky z hřiště, které se zatoulají na dráhu pro kočárek, bagry a odrážedla. Děti si již od prvního dne od pořízení berou košťátka samy a my jen doufáme, že se stejným elánem pomohou i doma rodičům nebo u babičky a dědy na zahrádce.

První dva týdny ve školce
22.10.2020

První dva týdny ve školce

Před dvěmi týdny nám začala školka a třídy Oveček i Rybiček se zaplnily dětmi. První den jsme pro děti připravily balónky a malou sladkost. Navzájem jsme se seznámili, naučili jsme se značky a začali jsme si zvykat na režim ve školce. Využili jsme pěkného počasí a děti si mohly hrát venku jak dopoledne, tak odpoledne. První dny byly těžké, hlavně pro ty nejmenší, ale po dvou týdnech už ubylo slziček a přibylo smíchu :-) První měsíc je adaptační, aby si děti na všechno zvykly a život ve školce si pořádně "osahaly". Už se těšíme, až se od října jak předškoláčci, tak i ti nejmenší ještě více zapojí a krom her se naučí i něco nového a mamince a tatínkovi donesou kupu nových výrobků a zážitků.