Aktuality

Vypouštění motýlků
16.5.2023

Vypouštění motýlků

Minulý týden jsme na zahrádce vypustili naše Babočky bodlákové, které se nám vylíhly ve třídách. I mnozí z rodičů byli součástí celého procesu, a tak jsme všichni společně sledovali, jak nám pomalu rostou a sílí housenky, jak se pomalu přichytávají na víčku, a nakonec jsme mohli vidět, jak se celé krásně zakuklily.  Po zakuklení jsme čekali, až kukly ztmavnou a poté zprůhlední. Než jsme se nadáli, tak se nám během prodlouženého víkendu motýlci vylíhli a začali pomalu prozkoumávat své okolí a trénovat křidýlka. Motýlkům jsme během tohoto období dávali cukrovou šťávu a různé druhy ovoce. Jakmile nám všichni motýlci zesílili, tak jsme je vzali na zahrádku a vypustili ze sítě. Někteří motýlci vyletěli ven hned, jiní se potřebovali nejprve rozkoukat. Chvilkami se nám i poštěstilo, že si na nás někteří motýlci sedli. Všem motýlkům jsme nakonec zamávali a popřáli šťastnou cestu :-)

Království železnic
10.5.2023

Království železnic

S Ovečkami i Rybičkami jsme navštívili malý svět Království železnic. Součástí prohlídky byl i vzdělávací program na téma „Doprava ve městě“. Pan průvodce nám udělal přednášku o dopravě, dopravních prostředcích a pravidlech bezpečnosti ve městě. Poté nás čekala komentovaná prohlídka stálé expozice – prohlédli jsme si modelová kolejiště i simulátory skutečných dopravních prostředků. Na závěr nás čekala práce s programovatelnými vláčky Intellino, což jsme si obzvláště užili :-) Jsme moc rádi, že jsme se mohli společně do Království železnic podívat a užít si nejen zábavu, ale dozvědět se i mnoho zajímavostí (nejen) o dopravě :-)

Včelí úly
2.5.2023

Včelí úly

S probouzejícím se jarem se probudily i včelky samotářky na naší zahrádce, což nás inspirovalo k vytvoření obrázků s včelími úly a včelkami. Rybičky byly i tentokrát pilné jako včeličky. K malování jsme použili i bublinkovou fólii, která nám skvěle posloužila jako „šablonka“ na včelí úly a jejich plástve. Jsme rádi, že společně s včelkami se vracejí do přírody i další brouci a hmyz, kterým přenecháváme kytičky na zahrádce.

Jarní krajina a zasévání semínek
25.4.2023

Jarní krajina a zasévání semínek

Jaro už je v plné kráse, tráva roste, zelená se ☼ Příchod jara s velkou radostí vítáme ve školce. Máme radost, že můžeme i na zahrádce a procházkách pozorovat, jak se příroda kolem nás probouzí k životu. Kytičky, tráva, stromy, keře, brouci, první sluneční dny... je toho spousta, z čeho se můžeme těšit. Jarní krajinku jsme si vytvořili i prostřednictvím 3D koláže, ke které nám postačil toaletní papír, lepidlo a vodové barvy. Tvarováním jsme si zároveň i dobře procvičili prstíky. Také jsme společně zasadili semínka do plechovek. Plechovky jsme přenesli na zahrádku a těšíme se, co nám všechno vyroste. Zasadili jsme semínka lichořeřišnice, tymiánu, bazalky, špenátu a šruchy ❀

Jidáše, jidášky...
10.4.2023

Jidáše, jidášky...

Ovečky a Rybičky jsou tak šikovné, že se s nimi paní učitelky rády pustí i do pečení. Tentokrát jsme medové perníčky vyměnili za jidášky, které byly medem naopak potřené :-) Nejen že jsme společně z těsta tvarovali uzlíčky, smyčky a spirálky, ale společně jsme připravili i samotné těsto. Odměřovali jsme, sypali, míchali a koukali, jak se nám doslova „pod rukama“ všechno krásně spojuje. Druhý den jsme se potom pustili do samotného tvarování jidášků z těsta. Své chutné výtvory jsme si na pečícím papíru podepsali, a tak se každý z nás na odpolední svačince zakousl do vlastního pečiva, které nám hodná paní kuchařka dala upéct. Musíme říci, že jidášky nebyly nejen krásné a voňavé ale také opravdu výborné :-)

Zdobení vajíček a velikonoční příběh
10.4.2023

Zdobení vajíček a velikonoční příběh

Poslední dny ve školce před začátkem Velikonoc jsme věnovali povídáním si o velikonočním biblickém příběhu nebo také o tradicích, které u nás souvisejí s Velikonocemi. Velikonoční příběh nám krásně a srozumitelně představil pan kaplan, který obě třídy pravidelně navštěvuje každou středu. Pan kaplan si tentokrát pro obě třídy připravil krásné povídání o tomto výjimečném příběhu z Bible doprovázené obrázky. Povídali jsme si nejen o tom, co se o Velikonocích událo ale také o tom, jaký význam pro nás Velikonoce mají nebo co představuje motiv beránka. Také jsme si zkoušeli ozdobit vajíčka – tentokrát pomocí brček a barev. Někdo si vajíčko nepravidelně ozdobil puntíky, někdo se dokonce pokusil o jednoduchý vzor či obrázek. Nezůstali jsme ale pouze u malovaného vajíčka, zkusili jsme vytvořit i velké vajíčko z pomůcek na tělocvik. Na poslední fotce můžete posoudit, jak se nám to povedlo :-)

Návštěva knihovny II.
18.4.2023

Návštěva knihovny II.

Rybičky také dvakrát navštívily knihovnu a vybraly si témata „Zvířecí hrdinové“ a „Etiketa“. První téma měly společné s Rybičkami (viz. předchozí příspěvek). Druhé téma bylo obzvláště zajímavé. Pan knihovník pomocí scének uvedl děti do tématu etikety. Povídal nám o tom, jak se správně chovat například v restauraci. Představovali jsme si různé situace a scénkami jsme představovali, jak se chovat nemáme a jak nám naopak etiketa radí, abychom se chovali :-) Musíme říci, že to pro nás bylo velmi prospěšné a zajímavé :-) Pan knihovník nás samozřejmě také provedl po knihovně, ukázal nám kde co mají a jak to v knihovně funguje. Doufáme, že návštěvy v knihovně byly inspirující pro všechny Rybičky i Ovečky a že jim radost z knih zůstane od školky až do dospělosti :-)

Seznámení s knihovnou
13.3.2023

Seznámení s knihovnou

Březen je měsíc knihy a toto téma nás provází i ve školce v obou třídách. Poslední dva pátky strávily Ovečky v knihovně, kde si užily doprovodný program (Rybičky se také dočkají dvou návštěv v následujících týdnech). Při naši první návštěvě jsme se seznámili s knihovnou prostřednictvím komentované prohlídky, pan knihovník nám pověděl o tom, jaké knížky se v knihovně nacházejí, podle čeho se značí a co všechno v knížkách najdeme. Pan knihovník odpověděl na všechny naše otázky a poté jsme měli volný čas si hrát a prohlížet knížky, které nás zaujaly. Na druhou návštěvu si pro nás pan knihovník připravil program na téma „Zvířecí hrdinové“. Povídal si s námi o tom, jaké vlastnosti charakterizují hrdinu, jaké hrdiny známe a co dělá hrdinu hrdinou. Poté jsme dramaticky znázorňovali pohádku O Smolíčkovi pacholíčkovi a Kocourovi v botách (společně jsme také v každé pohádce hledali hrdinu). Pan knihovník nás také seznámil s Ezopovými bajkami a jejich ponaučeními. Jsme moc rádi, že jsme mohli v knihovně prožít dvě krásné dopoledne a mohli se naučit zase něco víc o kouzelném světě knih :-)

Návštěva prvňáčků
5.3.2023

Návštěva prvňáčků

Předškoláčci byli minulý týden na návštěvě ve škole Elijáš, u prvňáčků. Děti si pro nás společně s paní učitelkou připravily bohatý program. Začali jsme seznámením na kroužku, říkali jsme, jak se jmenujeme a co máme rádi. Také jsme hledali písmeno, na které začíná naše jméno a společně jsme si zazpívali. Prvňáčci si poté rozdělili předškoláčky a společně se pustili do plnění úkolu. Prvňáčci vždy přečetli zadání a vysvětlili, co bude předškoláček dělat. Na pracovním listu děti spojovaly obrázek s ročním obdobím a také si vyzkoušely práci s interaktivní tabulí. Návštěva se nám moc líbila a měli jsme radost, že nás paní učitelka a prvňáčci pozvali do školy a ukázali nám, jak to u nich vypadá a na co se můžeme od září těšit :-)

A Bůh řekl...
28.2.2023

A Bůh řekl...

Po tom, co jsme si s Ovečkami povídali o vesmíru, planetách, hvězdách a měsících, jsme se pustili do krásného, Biblického příběhu o stvoření světa. Většina dětí tento příběh z Bible už dobře zná, ale my jsme si celý příběh znovu vyprávěli s panem kaplanem, který nás přišel navštívit a připravil si povídání právě o stvoření. Pan kaplan nám všechny dny stvoření zároveň maloval, což se nám velmi líbilo. Dny stvoření jsme také pojali jako výtvarný projekt, který nám momentálně visí na síti v šatně. Na projektu jsme pečlivě pracovali, využívali jsme různé techniky a společně vymýšleli, co by se jak dalo znázornit a vytvořit. Výsledné dílo hraje všemi barvami a udělalo nám velkou radost. Jakou radost musel mít teprve Pán Bůh, když sedmého dne odpočinul a pohlédl na své stvoření ❤☼

LOGOCHVILKY - vláčkem se zvířátky
28.2.2023

LOGOCHVILKY - vláčkem se zvířátky

V dnešním příspěvku si přiblížíme činnosti z logochvilky, kterou si připravila paní učitelka z Rybiček v rámci kurzu pro logopedické asistenty. Logochvilky budeme pravidelně zapojovat do činností v rámci celé školky :-)Četli jsme si pohádku o Liščí škole, kde jsme se dozvěděli, jak to tam chodí a potom jsme se vláčkem, kde jsme si procvičili ŠŠŠ, vydali na výlet do Liščí školy. Cestou jsme potkali spoustu zvířátek, která nás naučila, jak se mezi sebou dorozumívají a jak se pohybují a připravila si pro nás zajímavé úkolky. Např. dechové cvičení – foukaní obrázku do cílové stanice (kde byla důležitá regulace vzduchu), potom jsme si vyzkoušeli, jakou letovou dráhu má čmelák, nebo jak skáče kočička a kudy jede vláček. Grafomotoriku jsme doplnili o zvuky ŠŠŠ, ČIČÍ a BŽŽ.

☆ Vesmír ☆
17.2.2023

☆ Vesmír ☆

Velkým tématem, kterým jsme se zabývali první dva týdny v měsíci únoru ve třídě Oveček byl vesmír. Povídali jsme si o naši sluneční soustavě, o planetách, které ji obíhají, o mléčné dráze, o vesmírných tělesech, nebo také o tom, jak se cestuje po vesmíru. Naše povídání jsme doplňovali prací s encyklopediemi a knížkami o vesmíru. Vytvořili jsme naši sluneční soustavu, kterou jsme poté pověsili do šatny a doplnili malbami mlhoviny. Tvoření nás velice bavilo, střídali jsme různé techniky, experimentovali s barvami a u toho jsme si opakovali, co jsme se všechno naučili. Hráli jsme také různé vesmírné pohybové hry, skládali sluneční soustavu na koberci nebo také trénovali grafomotoriku a skládání obrázků z více částí. :-)

Zábavné pokusy a srdíčka
16.2.2023

Zábavné pokusy a srdíčka

Rybičky si minulý týden užily pár zajímavých pokusů a experimentů. Jeden z pokusů bylo například pouštění barev z lentilek. Barevné obrazce, které nám z rozpuštěných lentilek vznikly nás inspirovaly i k nakreslení obrázků se stejným motivem. Experiment, který měl největší ohlas, byl nafukování balónků pomocí jedlé sody a octa. Koukali jsme, žasli jsme a vysvětlovali si, co se děje a proč. :-) Tento týden se slavil svátek zamilovaných což nás inspirovalo k tomu, abychom vytvořili někomu, koho máme rádi, srdíčko z lásky. U nás ve školce se učíme, že vlídné slovo, laskavé chování a darování něčeho hezkého z lásky se nevztahuje jen na jeden den v roce, ale na celý rok, a proto byl pro nás tento svátek jen pouhým připomenutím toho, co už dobře víme. ❤

Zima nás baví
27.1.2023

Zima nás baví

V Praze se nám sníh nikdy moc dlouho neudrží, ale když už nám nasněží, máme z toho pořádnou radost! Obzvláště, když i naši zahrádku pokryje vrstva bílého sněhu, který je pro naše dovádění jako stvořený. Myslíme, že fotky mluví za vše – radost Oveček a Rybiček ze sněhu se dá sotva popsat slovy :-) Teď už je sněhová nadílka zase pryč, ale my doufáme, že nám zima ještě trochu snížku v následujících týdnech nadělí a my si ho ještě na zahrádce společně užijeme!

Ovoce a zelenina, vitamíny, ty jsou príma!
27.1.2023

Ovoce a zelenina, vitamíny, ty jsou príma!

Ve třídě Oveček jsme druhou polovinu měsíce ledna strávili učením se o zdravé výživě, péči o tělo a povídali jsme si o tom, co našemu tělu a zdraví prospívá a co mu naopak škodí. Velkou pozornost jsme věnovali ovoci a zelenině, jakožto zdroji energie a spousty vitamínů. K našemu povídání a učení jsme také přidali různé aktivity, včetně těch výtvarných. Vytvořili jsme si talíř s výborným salátem, pestré ovoce z našich sadů, ale také jsme třeba trénovali kreslení kulatých jablíček nebo hledání správných dvojic pomíchaných kousků ovoce a zeleniny. Paní kuchařka nám každý den ke svačince připravuje talířky plné ovoce a zeleniny, a my už dobře víme, proč jsou pro nás tyto dobroty plné vitamínů důležité :-)

Vítáme se s novým rokem!
18.1.2023

Vítáme se s novým rokem!

V poslední den v roce, na silvestr, jsme se rozloučili s rokem 2022 a přivítali jsme nový rok 2023 :-) Vítání nového roku proběhlo i u nás ve školičce. První dny zpátky ve školce v novém roce jsme strávili povídáním si o tom, jak jsme prožili naše poslední dny v minulém roce. Rybičky vytvořily krásné obrázky, které jim připomněly, jak vypadala noční obloha na silvestra. Foukací technikou vytvořily působivé ohňostroje, ke kterým poté dotvořily noční oblohu a domečky, neboť většina z nás trávila silvestr ve městě :-) Obrázky nám teď visí v šatně, kde se z nich moc těšíme.

Naše škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze taková cookies, která jsou nezbytně nutná pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, a u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies). Pravidla cookies