Aktuality

Podzimní čas
22.11.2021

Podzimní čas

Listopad v naší školce proběhl celý v podzimním duchu. Musíme říci, že jsme si jej dosyta užili :-) Dny, kdy nám nepršelo jsme často trávili na procházkách po okolí. Obdivovali a sbírali jsme krásné listy, poznávali stromy a ptáčky a počítali ptačí hnízda v korunách stromů. Samozřejmě se nám poštěstilo nasbírat i tašku plnou kaštánků a žaludů, které jsme později využili na další aktivity a tvoření. Ve třídě jsme za pomocí krásných listů tvořili krásné obrázky, z kaštánků skládali obrazce a také jsme vyráběli různá zvířátka z papíru. Sovičky, ježečky nebo lištičky. Nezapomněli jsme ani na hřiby a na létající draky. Spousty z našich děl nám visí v šatně, zbylé si děti odnesly domů. Jak se nám blíží konec měsíce, tak se už pomalu ale jistě připravujeme na adventní čas, který nám začne již tuto neděli. Moc se těšíme, co nás čeká :-)

Čechy krásné, Čechy mé
29.10.2021

Čechy krásné, Čechy mé

Nejen Rybičky, ale i Ovečky se vydaly na cestu kolem světa. Naše cesta začala tam, kde jsme všichni doma – u nás v Čechách :-) Začali jsme tím, že jsme si naši zemi ukázali na mapě a naučili se, které země s námi sousedí.  Poté jsme si na televizi pustili dva krátké, obrázkové příběhy. Jeden byl o praotci Čechovi a druhý o vzniku Československa. Dozvěděli jsme se, na jakou horu praotec Čech vystoupil, kdo byl náš první prezident a kdo složil českou hymnu. Hymnu jsme si poté pustili a naučili se správnému postoji při jejím poslechu. Taktéž jsme si představili státní symboly, kde jsme se zaměřili na naši vlajku. Obrys vlajky jsme vyplnili hračkami, které odpovídaly barvám vlajky. Větší Ovečky dokonce zkusily poskládat malý znak, rozstříhaný na několik dílků. V dalších dnech jsme pracovali na mapě České republiky, kterou jsme si předkreslili na velký papír. Nejprve jsme vkreslili kraje a významná města, další dny jsme přidali i hory a povodí. Potom jsme si povídali o tom, která místa jsme již navštívili, nebo kde bydlí naše babičky či tety. Hotová mapa České republiky nám zatím visí v šatně na síti :-)

Cesta kolem světa: Itálie
20.10.2021

Cesta kolem světa: Itálie

V měsíci říjnu si ve třídách Rybiček i Oveček povídáme o světě kolem nás. Poznáváme svět pomocí globusu a map a seznamujeme se s různými zeměmi a jejich kulturami. Děti ve třídě Rybiček se například učily o Itálii, kterou mnohé z nich navštívily v létě. Našly na mapě, kde se Itálie nachází, vymalovaly si vlajku a taktéž si poslechly národní hymnu a další známé písně, které Itálii krásně reprezentují. K povídání o Itálii samozřejmě nesměla chybět zmínka o jídle, které máme všichni tak rádi. Těstoviny a pizza! :-) Rozhodli jsme se, že si také připravíme vlastní pizzu. Někdo stříhal, někdo lepil, další děti trhaly papírky nebo vystřihávaly olivy. Na naše pizzy jsme dali všechno, co máme rádi.  Hlavně spoustu rajčatové omáčky a sýru :-) PS: také příkládáme fotky z jedné z našich procházek. Počasí nám přeje a tak často vycházíme na procházky kolem školky :-)

Ovečky a beránci na obloze
23.9.2021

Ovečky a beránci na obloze

Minulý rok v září jsme s Ovečkami vytvořili nádhernou, rozkvetlou louku s ovečkami. Tuto louku jsme si pověsili do šatny, ve které nám zůstala po celý zbytek (školkového) roku. Letos v září jsme se s dětmi rozhodli, že si vytvoříme novou louku. Předškoláčci nám odešli do školy a místo nich přišly nové děti, které svojí vlastní ovečku ještě nemají. Nejprve jsme malovali samotnou louku, společně s oblohou. Zvolili jsme techniku „razítek“ z bublinkové fólie. Malující děti měly talířek, na kterém si míchaly vlastní odstíny barev. Další z dětí se pustily do výroby sluníčka. Natrhaly si žluté, oranžové a červené kousky papíru a lepily je přes sebe do tvaru sluníčka. Mráčky jsme vyrobili z ruliček papíru, které jsme rozstřihli na polovinu, slepili k sobě do tvaru mráčku a přetřeli na bílo. Nalepené mráčky jsme dozdobili vatou. Mráčky díky ní vypadají jako opravdoví „beránci“ na obloze :-) Pro tělíčko oveček nám tentokrát posloužily papírové krajky. Ovečkám jsme poté nalepili opravdovou vlnu, ať již přírodní nebo nabarvenou. Nakonec jsme ovečky nalepili na hotovu louku. Ke každé ovečce jsme navíc nalepili kytičku se značkou, abychom si je mezi sebou poznali. Louka již visí v šatně namísto té původní a my jsme rádi, že nám bude celý rok krásně zdobit šatnu :-)

Rybičky, kam se člověk podívá
20.9.2021

Rybičky, kam se člověk podívá

Rybičky poslední dva týdny aktivně pracovaly na výzdobě třídy Rybiček a výrobě rybiček :-) V šatně nám již visí rybičky, společně se značkami, které si děti samy krásně vymalovaly. Pozadí jsme malovali akvarelovými barvami. Síť ve třídě je zdobená rybičkami, na které jsme nejdřív malovali vzory svíčkou, a které jsme následně přetřeli vodovými barvami. Taktéž jsme si povídali o tom, co všechno v mořích a našich rybnících žije. Také přikládáme fotky z našich zpívánek a hry na xylofon. S dětmi jsme se taktéž učili básničku, kterou si rodiče mohou přečíst v šatně na magnetické tabuli :-)

Oblíbený zážitek z prázdnin
13.9.2021

Oblíbený zážitek z prázdnin

Minulý týden jsme ve třídě Oveček malovali naše oblíbené zážitky z prázdnin. Nejprve jsme namalovali abstraktní pozadí anilinovými barvami, které jsme vpíjeli do mokrého podkladu. Děti volily barvy, které jim osobně nejvíce evokovaly léto. V další části jsme pak kreslili náš oblíbený zážitek. Kreslili jsme za pomocí tuše a špejle a kladli důraz na tlak a správné držení špejle. Pro někoho byla oblíbeným zážitkem z léta dovolená, pro někoho třeba i obyčejná procházka. Kresby jsme nakonec obstřihli a nalepili na již připravené krásné, barevné pozadí. Hotové výtvory jsme i s popisky vyvěsili na síť do šatny, aby se všichni mohli těmito krásnými díly pokochat :-)

Zpátky ve školce
3.9.2021

Zpátky ve školce

Ve středu, prvního září, naše školička oficiálně zahájila nový školní rok. Přivítali jsme zpátky všechny Ovečky a Rybičky, včetně těch nových, pro které to byl úplně první den v naší školičce. Ve třídě na všechny děti čekaly krásné balónky a motýlci se zdravým překvapením. První dny jsme věnovali sdílení našich zážitků a prázdninových dobrodružství, seznamování se s novými dětmi, zvykání si na nový režim a „prozkoumávání“ nových či upravených prostor našich tříd. Jsme moc rádi, že se naše školička Elijáš opět zaplnila smíchem dětí a moc se těšíme, co nám nový rok ve školce přinese :-)

Kamarád saranče
27.8.2021

Kamarád saranče

Tento týden nám vesměs pršelo, ale i přesto sem tam vysvitlo sluníčko, čehož jsme hned využili. Vydali jsme se na procházku a do parku, kde jsme hráli hry (například na schovávanou, čáp ztratil čepičku atd.), pozorovali broučky a kytičky a užívali si pobytu venku.  Největším překvapením byl objev krásného sarančete, které se přidalo k naším hrátkám. Prohlídli jsme si ho ze všech stran a pak jsme jej opatrně přenesli na záhonek s kytičkami.  Další den, když už nám počasí tolik nepřálo, jsme si ve třídě vyrobili krásné medúzy, které si děti potom s nadšením odnesly domů. Tělíčko medúzy jsme malovali barvami, které jsme rozmazávali pomocí špachtle a sledovali, jak se jednotlivé barvy navzájem mísí a prolínají. Na závěr jsme nalepili každé medúze chapadla a přilepili poutko, abychom si medúzu mohli doma hezky pověsit :-)

Prázdninový provoz
20.8.2021

Prázdninový provoz

Léto a prázdniny ještě zdaleka nekončí, ale naše školka již hlásí otevřeno! V pondělí jsme otevřeli dveře naší školky a přivítali první Ovečky a Rybičky, které se k nám vrátily z dovolených, výletů a prázdnin u babiček a dědečků. Zatím jsme všichni pohromadě v jedné třídě, neboť je nás ještě poskrovnu. Naše počty se ale pomalu (ale jistě :-) navyšují a my jsme rádi, že si spolu můžeme společně sdílet naše zážitky z prázdnin.  Na otevření školky a vítání nových Oveček a Rybiček 1. září se velmi těšíme a aktivně připravujeme. Obě dvě třídy se budou moci pochlubit menšími i většími změnami, které děti určitě potěší a překvapí.  Teď už zbývá jen čekat, než nám začne září a naše školka se znovu naplní dětmi a smíchem tak, jak to má být :-) 

Rozloučení s předškoláčky
22.6.2021

Rozloučení s předškoláčky

Minulý týden jsme se na zahrádce naší školky rozloučili s předškoláčky, kteří nás v září opustí a nastoupí do školy. Předali jsme jim pamětní listy a malé dárečky, jako upomínku na čas strávený v naší školce. I když nám budou odcházející děti všem moc chybět tak doufáme, že se jim ve škole bude líbit a najdou si tam spoustu nových kamarádů.  Přejeme si, aby byl pro ně přestup do nového prostředí co nejplynulejší  a aby se jim moc dařilo v nové etapě jejich života :-)

Milý tatínku...
21.6.2021

Milý tatínku...

Milý tatínku Na včerejší den připadl „Den otců“. Jelikož si tatínků vážíme, připravili jsme si pro ně přáníčka. Děti ve třídě Oveček vyrobily přáníčka ve tvaru medvědí hlavy (v Angličtině se často používá výraz „papa bear“), do kterého jsme nalepili básničku, kterou jsme se naučili a pár dnů ji trénovali. Nejmilejší táto, děkuji Ti za to, že se o mě s láskou staráš, spravedlivě někdy káráš. Jednou chci být jako Ty, projdu Tvoje šlápoty. Velkou pusu, obětí, moc se nebraň dojetí!   Děti ve třídě Rybiček pro změnu tatínkům vyrobily vesmírné přáníčka ve tvaru rakety. Doufáme, že se tatínkům přáníčka líbily a my tímto chceme ještě dodatečně poděkovat všem tatínkům za to, jak se o nás hezky starají! :-)

Letní procházka s hledací hrou
17.6.2021

Letní procházka s hledací hrou

V úterý u nás na zahrádce MŠ proběhlo focení tříd. Po focení jsme se namazali krémem proti sluníčku, oblékli si vesty, nasadili čepice a kloboučky a vydali jsme se na procházku. Součástí procházky byla hledací hra, ke které jsme dětem přichystali herní plán + otázky k diskuzi a kvíz. Úkol byl jasný, najít všechny broučky či kytičky nakreslené na herním plánu. Letní příroda nám toho hodně nabízí, a dokonce i v okolí naší školky to životem jen hýří.  Rybičky i Ovečky vzaly za ruku své kamarády a s voskovkou v kapse a plánkem v druhé ruce se vydaly na průzkum. Za úkol měly najít například straku, holuba, pampelišku, sedmikrásku, berušku, růži nebo třeba černý bez. V půlce procházky jsme se potom zastavili, abychom si povykládali o obrázcích nakreslených na plánku a naučili se něco nového o fauně a flóře kolem nás.  Procházka i hra byla velkým úspěchem. Děti nadšeně koukaly kolem a hledaly, co by si mohly zaškrtnout na svém plánku.   Naše hledací hra neměla vítěze ani poražené, a tak doufáme, že si někdy příště podobnou hru opět zahrajeme :-) 

Den dětí + karneval
2.6.2021

Den dětí + karneval

Včera nám nejen začal červen, ale také jsme měli Den dětí. K té příležitosti jsme se rozhodli uspořádat karneval! Ráno do tříd Rybiček a Oveček nepřišly děti, ale superhrdinové, víly, princezny, piráti, jednorožci, rytíři a jiné postavy. Dokonce ani paní učitelky nepřišly - místo nich postavičky vítaly víla Amálka, kočkovitá šelma, indiánka, jednorožec a papoušek. Hned po ranním kroužku a svačince jsme se vyfotili a zahájili karneval na zahrádce naší školky. Ke správnému karnevalu nesměla chybět diskotéka a tanečky.  Sluníčko nám krásně svítilo a tak jsme hráli hry, skákali na bublině, předváděli si navzájem své převleky a kostýmy nebo jsme chytali duhové bubliny na trávníku. Jako (sladké) překvapení ke Dni dětí jsme všichni dostali zmrzlinu, kterou jsme si hezky ve stínu snědli ještě před obídkem. Jsme rádi, že se nám karneval vydařil a že jsme si ho mohli společně užít ve školce s kamarády :-)

Zrak, sluch, čich, chuť a hmat
26.5.2021

Zrak, sluch, čich, chuť a hmat

Dneska jsme si s dětmi ve třídě Oveček povídali o smyslové soustavě člověka. I mladší děti ví, že lidé mají pět smyslů: zrak, sluch, čich, chuť a hmat.  Jednotlivé smysly jsme si představili a řekli si k nim různé zajímavosti. Nezůstali jsme ale pouze u povídání – rozhodli jsme se si své smysly taktéž procvičit! Promnuli jsme si ruce, připravili chuťové pohárky a pustili jsme se do hádání.   Nejprve jsme si zkoušeli osahat různé předměty denní potřeby. Pokud to šlo, identifikovali jsme i materiál, ze kterého byl předmět vyroben. Poznávali jsme pohmatu například bublinkovou fólii, svinovací metr, korkovou zátku nebo třeba papírový košíček na cupcake. V druhém kole jsme kromě hmatu zapojili i čich a chuť. Paní kuchařka nám připravila mističky s nejrůznějšími potravinami – od oříšků a koření až po čerstvé a sušené ovoce. Nechyběly ani potraviny jako česnek nebo cibule, které mnohým Ovečkám vykouzlily veselé výrazy v obličeji :-) Rozvíjení našich smyslů jsme si užili a naučili jsme se lépe vnímat a rozpoznávat různé chutě a vůně. K smyslům se určitě ještě někdy vrátíme, potrénujeme si například zrak a sluch.

Na zahrádce
19.5.2021

Na zahrádce

Třídy Rybiček i Oveček jsou po delší době opět v téměř plném počtu. Těší nás, že můžeme být zase všichni spolu a užívat si hrátek ve třídě i na zahrádce. Keře i trávník nám už krásně zezelenaly, vzduch voní jarem a včelky a jiní broučci se taktéž probudili k životu. Sice nás sem tam „přepadnou“ májové deštíky, ale to nás od trávení času na zahrádce neodradí. Když se nám přeci jen znenadání rozprší, schováme se pod altánek, kde počkáme, dokud se nebe opět nevyjasní a hurá zpátky na pískoviště, prolézačky, houpačky nebo na bublinu. Těšíme se z toho, že už máme venku teplo a budeme na zahrádce trávit nejen dopoledne, ale i odpolední chvilky po svačince :-)

Děláme radost
17.5.2021

Děláme radost

V sobotu 15. 5. měli operátoři tísňové linky 155 svůj "sváteční den". Naše školka proto jako poděkování připravila Zdravotnické záchranné službě Středočeského kraje malé překvapení.  Děti ve třídě Oveček namalovaly a vyrobily záchranářské auto a děti ve třídě Rybiček vytvořily zdravotnický kufřík první pomoci. Připojila se k nám i paní kuchařka, která upekla krásný dort- jak jinak než s čísly 155 :-) Nadílku jsme v sobotu za školku osobně předali dispečerům, kterým obrázky a pozdravy dětí z naší školky udělaly velikou radost a zpříjemnily jejich práci.  Jsme moc rádi, že jsme se mohli zapojit a předat trochu radosti a poděkování těm, kteří se během pandemie COVID-19 taktéž ocitli v takzvané "první linii" a starali se o naše zdraví a bezpečnost.