Aktuality

Divadlo ve školce
28.2.2022

Divadlo ve školce

Minulý týden ve středu nás ve školce navštívil umělec, pán Pavel Šmíd se svými krásnými kulisami. Pozvali jsme také děti z první třídy z mateřské školy Elijáš, aby si divadlo užily s námi. Pán Šmíd si pro nás připravil divadelní hru s názvem „Hra na hledanou“. Vyprávěl nám příběh o tom, jak si jako malý kluk hrál. Byla to krásná hra o chuti ke hře, hledání (a schovávání) a dětské radosti. Součástí hry byly i písně a samozřejmě nádherné kulisy, které se nám všem opravdu líbily. Na konci hry nám pan Šmíd dovolil, abychom si jeho ručně dělané kulisy zblízka prohlídli a dal nám prostor pro otázky. Jsme moc rádi, že za námi pán Šmíd s kulisami do školky přijel a podělil se s námi o krásný příběh :-)

Zimní radovánky
8.2.2022

Zimní radovánky

Rybičky se v lednu věnovaly tématu zimních sportů a radovánek. O sportech jsme si nejen povídali, ale také jsme si je „vyzkoušeli“ ve třídě na koberečku. Zkoušeli jsme například lyžovat, hrát hokej, nebo bruslit. Také jsme hráli koulovanou s kuličkami z papíru (které nás naštěstí vůbec nestudily :-)) U sněhových koulí jsme zůstali a malovali jsme sněhuláky pomocí klovatiny (lepidla) a suchých pastelů. Sněhuláčci nám momentálně krásně zdobí naši šatnu :-)

Voda a její podoby
13.1.2022

Voda a její podoby

První téma, které Ovečky provází ve školce v novém roce je „Voda a její podoby“. Vysvětlujeme si skupenství vody, koloběh vody a její podoby. Vyzkoušeli jsme si například experimentální barvu vodou. Také jsme vytvořily krásné vločky z krystalků, které nám momentálně krásně zdobí šatnu. Nezůstali jsme pouze u výtvarných činností, ale pustili jsme se i do zajímavého pokusu – tvorby krystalů ze soli a vody. Krystalky se nám postupně vytváří ve skleničkách, které každý den kontrolujeme. Téma vody je zkrátka a jednoduše nekonečnou studnicí nápadů :-)

Nadílka ve školce
20.12.2021

Nadílka ve školce

Poslední den ve školce v tomto roce jsme prožili v slavnostním duchu. Zpívali jsme vánoční písně, vyměňovali si dárečky s kamarády a těšili se z toho, že můžeme společně prožít poslední den ve školce. Na Ovečky i Rybičky taktéž čekala nadílka v obou třídách. Děti společně rozbalily knížky, hry a hračky, které je naučí mnohým novým věcem. Hned jsme každé nové věci našli ve třídě její místo a poté jsme si společně hráli a četli. Odpoledne se rodiče mohli těšit z dárečků, které si pro ně Ovečky a Rybičky přichystaly. Doufáme, že z nich měli všichni velkou radost :-) S blížícím se závěrem roku 2021 mi dovolte, abych Vám za celý kolektiv zaměstnanců MŠ Elijáš poděkovala za dosavadní spolupráci a popřála Vám šťastné a veselé prožití svátků. Do nového roku 2022 Vám všem přejeme jen to dobré, hlavně pevné zdraví, hodně štěstí, Božího požehnání a pohody. Moc se všichni těšíme, až se opět sejdeme ve školce v novém roce :-)

Vánoční tvoření vol.2
14.12.2021

Vánoční tvoření vol.2

Děti ve třídě Oveček taktéž nezahálí. Pro rodiče budou mít jako dáreček pod stromeček připravený balíček s ozdobičkami. Jednou z ozdobiček bude stromeček z lepenkového papíru a dřívek na nanuky, dozdobený barvami, třpytkami a bambulkami. Druhou ozdobičkou bude andílek z kartónu na vajíčka, s krásnou malovanou sukýnkou. Sukýnka je taktéž ještě dozdobena třpytkami, a tak každý andílek doslova září. Děti si samy vybírají jaké barvy, bambulky či třpytky chtějí použít, a tak je každá z ozdobiček naprosto originální a jedinečná :-) PS: mysleli jsme taky na dárečky pro ptáčky na naší zahrádce a tak jsme se ještě pustili do výroby lojových koulí se semínky, které budeme ptáčkům postupně během zimy přidávat do krmítka :-)

Vánoční tvoření vol.1
14.12.2021

Vánoční tvoření vol.1

Vánoce jsou za rohem, a tak děti ve třídě Rybiček tvoří dárečky pro rodiče pod stromeček. Začali jsme výrobou efektních přáníček se stromečkem, který jsme vyrobili z papírové harmoniky. Dalším z dárečků bude vánoční věnec na stůl (či na dveře) a do třetice budou hvězdičky se sušenými plody, které poslouží jako ozdobička na stromeček.  Těšíme se, až Rybičky doma překvapí rodiče krásnými dárečky dělanými s láskou :-)

Hurá, sněží!
14.12.2021

Hurá, sněží!

Minulý týden nám v Praze hustě sněžilo, a i zahrádku naší školky pokryla krásná pokrývka sněhu. Děti se už ráno po příchodu do školky nemohly dočkat, až půjdou na zahrádku. Koukali jsme se z oken, jak krásně chumelí a plánovali jsme, co budeme venku dělat. Pobyt na zahrádce měl tři fáze. Fáze první, děti s sebou hned po příchodu na zahrádku „plácly“ na sněhem pokrytou zem a dělaly andílky. Jen co se pokochaly svými díly, pustily se do druhé fáze – válení koulí na sněhuláky. Než jsme se nadáli, na zahrádce nám začala růst jedna koule za druhou. Některé koule byly pomalu větší, než samotné děti :-) Potom jsme koule poskládali na sebe a vytvořili sněhuláky a sněhuláčice :-) Třetí fází dovádění ve sněhu byla koulovačka, samozřejmě s dohledem na pravidla a souhlas kamarádů. Paní učitelky se i přes svou neúčast sněhovým koulím taktéž nevyhnuly, ale naštěstí jim žádná nepřistála za krkem ani na hlavě :-)

Lampionový průvod
1.12.2021

Lampionový průvod

Minulý týden jsme se s dětmi a jejich rodiči, babičkami a dědečky vydali na lampionový průvod kolem Brumlovky. Děti si rozsvítily lampióny, které si ve školce ozdobily a zazpívaly písničku „Moje malé světélko“. Také se pochlubily s básničkou „Draci“. Poté jsme se všichni společně vydali na rozsvícení vánočního stromečku. To bylo radosti :-) Další části průvodu bylo překvapení, na které se děti nejvíce těšily – hledání balíčků s perníčky, které děti samy napekly ve školce. Každý nálezce svého balíčku si potom ještě u paní učitelky vyzvedl svítící náramek. Naše lampiónky a náramky celý park tak rozsvítily, že to vypadalo, jako by přiletěly světlušky :-) Jsme moc rádi, že se nám lampiónový průvod i s doprovodným programem vydařil, a ještě jednou děkujeme všem rodičům, babičkám, dědečkům a sourozencům, kteří se k nám připojili. Moc jsme si to společně užili a již teď se těšíme další společné setkání :-)

Perníčky medové, s láskou pečené
23.11.2021

Perníčky medové, s láskou pečené

Již ve čtvrtek nás čeká lampiónový průvod kolem Brumlovky, na který se pečlivě připravujeme. Ovečky a Rybičky zdobí lampiónky, učí se básničky a písničky, a navíc ještě připravily sladké překvapení, které si potom v pytlíčku vezmou domů. Hodné paní kuchařky nám předem připravily těsto na medové perníčky. Děti se potom s minimální dopomocí samy pustily do výroby perníčků. Přes válení těsta a vykrajování až po přenášení perníčků na plech. Celou jídelnou se linula vůně perníčků, která nás provázela celý den. PS: paní učitelky ochutnaly hotový perníček na zkoušku a musíme říci, že se děti i jejich maminky, tatínkové, ségry a bráškové mají na co těšit. Mňam! :-)

Podzimní čas
22.11.2021

Podzimní čas

Listopad v naší školce proběhl celý v podzimním duchu. Musíme říci, že jsme si jej dosyta užili :-) Dny, kdy nám nepršelo jsme často trávili na procházkách po okolí. Obdivovali a sbírali jsme krásné listy, poznávali stromy a ptáčky a počítali ptačí hnízda v korunách stromů. Samozřejmě se nám poštěstilo nasbírat i tašku plnou kaštánků a žaludů, které jsme později využili na další aktivity a tvoření. Ve třídě jsme za pomocí krásných listů tvořili krásné obrázky, z kaštánků skládali obrazce a také jsme vyráběli různá zvířátka z papíru. Sovičky, ježečky nebo lištičky. Nezapomněli jsme ani na hřiby a na létající draky. Spousty z našich děl nám visí v šatně, zbylé si děti odnesly domů. Jak se nám blíží konec měsíce, tak se už pomalu ale jistě připravujeme na adventní čas, který nám začne již tuto neděli. Moc se těšíme, co nás čeká :-)

Čechy krásné, Čechy mé
29.10.2021

Čechy krásné, Čechy mé

Nejen Rybičky, ale i Ovečky se vydaly na cestu kolem světa. Naše cesta začala tam, kde jsme všichni doma – u nás v Čechách :-) Začali jsme tím, že jsme si naši zemi ukázali na mapě a naučili se, které země s námi sousedí.  Poté jsme si na televizi pustili dva krátké, obrázkové příběhy. Jeden byl o praotci Čechovi a druhý o vzniku Československa. Dozvěděli jsme se, na jakou horu praotec Čech vystoupil, kdo byl náš první prezident a kdo složil českou hymnu. Hymnu jsme si poté pustili a naučili se správnému postoji při jejím poslechu. Taktéž jsme si představili státní symboly, kde jsme se zaměřili na naši vlajku. Obrys vlajky jsme vyplnili hračkami, které odpovídaly barvám vlajky. Větší Ovečky dokonce zkusily poskládat malý znak, rozstříhaný na několik dílků. V dalších dnech jsme pracovali na mapě České republiky, kterou jsme si předkreslili na velký papír. Nejprve jsme vkreslili kraje a významná města, další dny jsme přidali i hory a povodí. Potom jsme si povídali o tom, která místa jsme již navštívili, nebo kde bydlí naše babičky či tety. Hotová mapa České republiky nám zatím visí v šatně na síti :-)

Cesta kolem světa: Itálie
20.10.2021

Cesta kolem světa: Itálie

V měsíci říjnu si ve třídách Rybiček i Oveček povídáme o světě kolem nás. Poznáváme svět pomocí globusu a map a seznamujeme se s různými zeměmi a jejich kulturami. Děti ve třídě Rybiček se například učily o Itálii, kterou mnohé z nich navštívily v létě. Našly na mapě, kde se Itálie nachází, vymalovaly si vlajku a taktéž si poslechly národní hymnu a další známé písně, které Itálii krásně reprezentují. K povídání o Itálii samozřejmě nesměla chybět zmínka o jídle, které máme všichni tak rádi. Těstoviny a pizza! :-) Rozhodli jsme se, že si také připravíme vlastní pizzu. Někdo stříhal, někdo lepil, další děti trhaly papírky nebo vystřihávaly olivy. Na naše pizzy jsme dali všechno, co máme rádi.  Hlavně spoustu rajčatové omáčky a sýru :-) PS: také příkládáme fotky z jedné z našich procházek. Počasí nám přeje a tak často vycházíme na procházky kolem školky :-)

Ovečky a beránci na obloze
23.9.2021

Ovečky a beránci na obloze

Minulý rok v září jsme s Ovečkami vytvořili nádhernou, rozkvetlou louku s ovečkami. Tuto louku jsme si pověsili do šatny, ve které nám zůstala po celý zbytek (školkového) roku. Letos v září jsme se s dětmi rozhodli, že si vytvoříme novou louku. Předškoláčci nám odešli do školy a místo nich přišly nové děti, které svojí vlastní ovečku ještě nemají. Nejprve jsme malovali samotnou louku, společně s oblohou. Zvolili jsme techniku „razítek“ z bublinkové fólie. Malující děti měly talířek, na kterém si míchaly vlastní odstíny barev. Další z dětí se pustily do výroby sluníčka. Natrhaly si žluté, oranžové a červené kousky papíru a lepily je přes sebe do tvaru sluníčka. Mráčky jsme vyrobili z ruliček papíru, které jsme rozstřihli na polovinu, slepili k sobě do tvaru mráčku a přetřeli na bílo. Nalepené mráčky jsme dozdobili vatou. Mráčky díky ní vypadají jako opravdoví „beránci“ na obloze :-) Pro tělíčko oveček nám tentokrát posloužily papírové krajky. Ovečkám jsme poté nalepili opravdovou vlnu, ať již přírodní nebo nabarvenou. Nakonec jsme ovečky nalepili na hotovu louku. Ke každé ovečce jsme navíc nalepili kytičku se značkou, abychom si je mezi sebou poznali. Louka již visí v šatně namísto té původní a my jsme rádi, že nám bude celý rok krásně zdobit šatnu :-)

Rybičky, kam se člověk podívá
20.9.2021

Rybičky, kam se člověk podívá

Rybičky poslední dva týdny aktivně pracovaly na výzdobě třídy Rybiček a výrobě rybiček :-) V šatně nám již visí rybičky, společně se značkami, které si děti samy krásně vymalovaly. Pozadí jsme malovali akvarelovými barvami. Síť ve třídě je zdobená rybičkami, na které jsme nejdřív malovali vzory svíčkou, a které jsme následně přetřeli vodovými barvami. Taktéž jsme si povídali o tom, co všechno v mořích a našich rybnících žije. Také přikládáme fotky z našich zpívánek a hry na xylofon. S dětmi jsme se taktéž učili básničku, kterou si rodiče mohou přečíst v šatně na magnetické tabuli :-)

Oblíbený zážitek z prázdnin
13.9.2021

Oblíbený zážitek z prázdnin

Minulý týden jsme ve třídě Oveček malovali naše oblíbené zážitky z prázdnin. Nejprve jsme namalovali abstraktní pozadí anilinovými barvami, které jsme vpíjeli do mokrého podkladu. Děti volily barvy, které jim osobně nejvíce evokovaly léto. V další části jsme pak kreslili náš oblíbený zážitek. Kreslili jsme za pomocí tuše a špejle a kladli důraz na tlak a správné držení špejle. Pro někoho byla oblíbeným zážitkem z léta dovolená, pro někoho třeba i obyčejná procházka. Kresby jsme nakonec obstřihli a nalepili na již připravené krásné, barevné pozadí. Hotové výtvory jsme i s popisky vyvěsili na síť do šatny, aby se všichni mohli těmito krásnými díly pokochat :-)

Zpátky ve školce
3.9.2021

Zpátky ve školce

Ve středu, prvního září, naše školička oficiálně zahájila nový školní rok. Přivítali jsme zpátky všechny Ovečky a Rybičky, včetně těch nových, pro které to byl úplně první den v naší školičce. Ve třídě na všechny děti čekaly krásné balónky a motýlci se zdravým překvapením. První dny jsme věnovali sdílení našich zážitků a prázdninových dobrodružství, seznamování se s novými dětmi, zvykání si na nový režim a „prozkoumávání“ nových či upravených prostor našich tříd. Jsme moc rádi, že se naše školička Elijáš opět zaplnila smíchem dětí a moc se těšíme, co nám nový rok ve školce přinese :-)

Kamarád saranče
27.8.2021

Kamarád saranče

Tento týden nám vesměs pršelo, ale i přesto sem tam vysvitlo sluníčko, čehož jsme hned využili. Vydali jsme se na procházku a do parku, kde jsme hráli hry (například na schovávanou, čáp ztratil čepičku atd.), pozorovali broučky a kytičky a užívali si pobytu venku.  Největším překvapením byl objev krásného sarančete, které se přidalo k naším hrátkám. Prohlídli jsme si ho ze všech stran a pak jsme jej opatrně přenesli na záhonek s kytičkami.  Další den, když už nám počasí tolik nepřálo, jsme si ve třídě vyrobili krásné medúzy, které si děti potom s nadšením odnesly domů. Tělíčko medúzy jsme malovali barvami, které jsme rozmazávali pomocí špachtle a sledovali, jak se jednotlivé barvy navzájem mísí a prolínají. Na závěr jsme nalepili každé medúze chapadla a přilepili poutko, abychom si medúzu mohli doma hezky pověsit :-)

Prázdninový provoz
20.8.2021

Prázdninový provoz

Léto a prázdniny ještě zdaleka nekončí, ale naše školka již hlásí otevřeno! V pondělí jsme otevřeli dveře naší školky a přivítali první Ovečky a Rybičky, které se k nám vrátily z dovolených, výletů a prázdnin u babiček a dědečků. Zatím jsme všichni pohromadě v jedné třídě, neboť je nás ještě poskrovnu. Naše počty se ale pomalu (ale jistě :-) navyšují a my jsme rádi, že si spolu můžeme společně sdílet naše zážitky z prázdnin.  Na otevření školky a vítání nových Oveček a Rybiček 1. září se velmi těšíme a aktivně připravujeme. Obě dvě třídy se budou moci pochlubit menšími i většími změnami, které děti určitě potěší a překvapí.  Teď už zbývá jen čekat, než nám začne září a naše školka se znovu naplní dětmi a smíchem tak, jak to má být :-) 

Naše škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze takové cookies, které jsou nezbytně nutné pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies). Pravidla cookies