Aktuality

Vánoční čas
24.12.2020

Vánoční čas

Poslední dva týdny ve školce před svátky se nesly ve vánočním duchu. Tvořili jsme adventní věnce, vystřihovali sněhové vločky, malovali zimní krajinu, hráli jsme pohybovou hru „Mrazík“ a taky jsme si udělali „koulovačku“ ve třídě. Mysleli jsme také na naše maminky a tatínky a těm jsme vyrobili voňavá mýdla, vánoční přáníčka a ozdoby na stromeček ze slaného těsta. Do toho všeho tvoření a vyrábění jsme si ještě k tomu zpívali a učili se básničky. Zkrátka jsme se nenudili :-) V pátek nás potom čekalo ještě jedno překvapení, nadělování dárečků! Děti hledaly zabalené dárky schované po třídě. Hledání bylo napínavé, neboť samotné paní učitelky málem zapomněly, kde jsou dárečky ukryté :-) Nakonec jsme ale úspěšně všechny dárečky našli a dali doprostřed kroužku, kde jsme si je poté společně rozbalili. Dostali jsme spoustu krásných her, dřevěných hraček, naučných knih i pastelek. Hned jsme si nové hry i hračky rozbalili a pustili se do hraní! Paní učitelky pomohly vysvětlit pravidla nových her a také jsme každé hračce našli její nové místo.Takový byl náš poslední den ve školce minulý týden :-) Přejeme Vám i všem Vašim blízkým pohodové prožití vánočních svátků a v novém roce pevné zdraví, mnoho spokojenosti a Božího požehnání. Těšíme se, až se po Novém roce znovu setkáme ve zdraví ve školce :-)   Mateřská škola Elijáš

Závody bonbónů
16.12.2020

Závody bonbónů

Ovečky měly minulý týden ve školce závody bonbónů. Nejprve si vytvořily sladkosti, které si podle libosti vybarvily. Paní učitelka jim poté pomohla uvázat bonbón na šňůrku a děti se pustily do závodů. Skvěle si tím procvičily prsty (namotávání provázku na špejli je úžasná činnost rozvíjející jemnou motoriku) a také si trénovaly pozornost a soustředění. Závody byly napínavé a děti hrátky s bonbóny bavily natolik, že jsme nakonec závodili i druhý den. To nám ale vůbec nevadilo, neboť z těchto “sladkostí” se nám zoubky nekazí :-) Ovečky si také vytvořily krásné adventní věnce a namalovaly mrazivou, zimní krajinu (oba výtvory nám zrovna zdobí šatnu).

Jeřabiny
10.12.2020

Jeřabiny

S prvním sněhem k nám přišla zima a za chvíli budeme plnit krmítka pro ptáčky. Ještě ale máme chvíli čas a ptáčkové si zatím mohou pochutnat třeba na krásných červených jeřabinách, které jsou navíc plné vitamínu C. Kdo má doma papouška, může nasbírat pár jeřabin i pro svého opeřence. Není třeba vždy kupovat exotické ovoce, někdy stačí zpestřit jídelníček o sezónní plodiny, které navíc nic nestojí :-) Podobné větvičky obsypané jeřabinami si vyrobily i Rybičky, které si navíc při výrobě kuliček z krepového papíru dobře procvičily prstíky.

Hurá, zima je tady!
10.12.2020

Hurá, zima je tady!

V úterý nám začal prosinec a o pár dní později, ve čtvrtek, nám poprvé nasněžilo! To bylo ve školce radosti. Děti už ráno při příchodu do školky nemohly mluvit o ničem jiném než o tom, že nám venku nasněžilo. I ve třídě se nemohly odpoutat od oken, ze kterých zasněně koukaly na nadílku na zahradě. Děti se nedočkavě vyptávaly, kdy už konečně půjdeme ven, tolik nadšení se jen tak nevidí :-) Na zahrádce bylo veselo, jéje! Některé děti neváhaly a hned sebou „plácly“ nadšeně do sněhu. Kluci se zase nemohli dočkat, až se pustí do koulovačky. Někdo si začal ve sněhu vyšlapávat cestičku a někdo si udělal ve sněhu andělíčka. Každý se pustil do něčeho jiného, ale radost ze sněhu byla u všech dětí stejná. Sněhovou nadílku si nakonec „užily“ i paní učitelky, které chtě nechtě taky dostaly pár koulemi ze sněhu :-)

Ve zdravém těle zdravý duch!
3.12.2020

Ve zdravém těle zdravý duch!

Téma ve třídě Oveček pro poslední dva listopadové týdny zní „Ve zdravém těle, zdravý duch!“ S dětmi jsme se věnovali otázkám, jak se starat o naše tělo. Povídali jsme si například o tom, proč je pro nás pestrá a vyvážená strava natolik důležitá. Také o tom, proč jsou ovoce a zelenina pro naše tělo přínosné a naopak tučná, smažená a příliš sladká jídla těžká pro naše bříška. Malovali jsme ovoce plné vitamínů za pomoci našich rukou a prstů a také jsme kreslili velká bříška plná jídel, která tam nepatří. Obrázky nám visí v šatně :-) Nevěnovali jsme se pouze tématu stravování, ale také péči o naše tělo zvenčí. Důraz na správnou hygienu je teď důležitější než kdy předtím. S dětmi jsme si povídali o tom, co jsou to viry a bacily a co dělat proto, abychom nebyli nemocní. Vysvětlili jsme si, že viry ani bacily pouhým okem nevidíme, ale i přesto se musíme starat o naše tělíčka, jak nejlépe umíme. Brčkem a barevnou tuší jsme si „vyfoukali“ vlastní bacily, které jsme si potom dokreslili podle libosti. Naše bacily jsou naštěstí nejen neškodné, ale navíc nadmíru roztomilé :-)

Domácí mazlíčci z listí a šnečci
30.11.2020

Domácí mazlíčci z listí a šnečci

Rybičky tráví i poslední listopadový týden povídáním o podzimu. Tentokrát v duchu zvířátek. Která zvířátka žijí v lese a která zvířátka chováme doma. Z vylisovaných listů si děti poté vytvořily vlastního domácího mazlíčka. Mohly si vybrat, zdali chtějí pejska či kočičku. Při dalším tvoření jsme tentokrát využili kaštánky a modelínu. K tomu jsme si pověděli příběh o malém šnečkovi, který jednoho dne našel prázdný domeček. Měl z toho obrovitánskou radost. Rozhodl se, že domeček opraví, hezky si ho vymaluje a vyřeže malá okénka. Bude mít ten nejhezčí domeček v lese a co víc, dá si ho na záda a bude ho všude nosit s sebou. Šneček byl moc hodný, kdykoliv potkal své kamarády broučky, tak je také svezl ve svém domečku :-)

Oblíbená snídaně
25.11.2020

Oblíbená snídaně

Ovečky se první dva listopadové týdny věnují tématu orientace v čase a rozlišování jednotlivých částí dne. Trénovali jsme dějovou posloupnost s obrázky, které jsme zamíchali a děti je skládaly tak, jak jdou jednotlivé části dne za sebou. Také si spolu zpíváme písničku „Ráno, celý den“ s ukazováním. Každý den nám začíná ránem, a tak jsme si nakreslili, jak vypadá naše oblíbená snídaně. Děti si nejprve samy nakreslily talíř a příbor, předlohou jim byl obrázek na tabuli. Na talířek si potom nakreslily vše, co mají rády. Banán, jablko, hroznové víno, borůvky, jahody, müsli, jogurt, krajíc chleba, rohlík s máslem, papriku nebo kolečka okurky. Někomu se na talířku dokonce objevila čokoláda :-) Kdo chtěl, tak si nakonec ozdobil i samotný talířek. Ovečky si poté sedly se svými talířky do kroužku a ostatním kamarádům ukázaly a popsaly, co mají na svém talířku. Naštěstí jsme byli po jídle, jinak by nám z těch všech dobrot začalo kručet v břiše :-)

Listopad, listopad
19.11.2020

Listopad, listopad

Rybičky mají měsíc listopad ve znamení listí, prostě listopad. Děti začaly nový měsíc novou písničkou „Listopad, listopad“ a kdo by si ji chtěl doma s dětmi společně zazpívat, tak najde písničku na konci příspěvku :-) S listy se dá dělat spousta veselých aktivit - dá se na jejich motivy cvičit, vyprávět i rozvíjet představivost.  Děti si tentokrát vyzkoušely listy prozkoumat zblízka. Zaměřily se na jejich barvu, strukturu i tvary a pak si z nich poskládaly různé obrazce. Našly by se mezi nimi například zvířátka jako stonožka a sova, ale také třeba deštník, srdíčko, ohniště a spousta dalších věcí, které vytvořila dětská fantazie. K tvoření děti využily i kaštánky, další dar podzimu.

Zazimování zahrady
19.11.2020

Zazimování zahrady

Nový týden ve školce nám už začal v měsíci listopadu. Příroda se nám pomalu ale jistě připravuje k zimnímu spánku, a zatímco děti se oblékají do bundiček a kabátků, stromy naopak ty své „kabátky“ shazují :-) Není proto divu, že nám hřiště školky pokryla vrstva spadaného listí, které nám dalo možnost k zábavné i užitečné aktivitě zároveň. Vzali jsme si košťátka a kolečka a pustili jsme se do úklidu zahrádky. Děti se do zazimování zahrady pustily s takovým nadšením, že nám pro všechny nestačily košťátka ani kolečka a děti se musely střídat. Jaké to máme šikovné pomocníky :-)

Origami a ježečci v květináčích
22.10.2020

Origami a ježečci v květináčích

Ovečky byly tento týden seznámeny s japonským uměním skládání papíru - origami a vytvořily si srdíčko. Děti srdíčko vytvořily celé samy, včetně stříhání a skládání. K technice origami se v budoucnu určitě vrátíme, neboť technika skládání papíru rozvíjí motoriku, učí děti trpělivosti a pečlivosti.  Také jsme vyrobili krásné zápichy do květináčů - ježečky, kterými jsme ozdobili květináče v jídelně. Celá jídelna se díky ježečkům krásně prozářila :-). Děti si ježečky samozřejmě později odnesou domů, do vlastních květináčků.    Tímto také všem přejeme za celý tým školky krásný víkend a pevné zdraví :-)

Hruštičky
22.10.2020

Hruštičky

Rybičky si v duchu podzimu povídaly o podzimním ovoci. Naučily se rozpoznávat ovocné stromy a jejich plody a povídaly si o tom, proč je pro nás ovoce důležité a které ovoce má kdo nejraději. K tomuto povídání se naučily i básničku! Malíř vezmi žlutou tužku namaluj mi hrušku a pod hrušku talíř sláva, ty jsi malíř   Rybičky taky vyráběly hruštičky, na kterých si procvičily jemnou motoriku. Trhaly žluté papíry na malé kousky a ty pak lepily na podklad hrušky. Hruštičky se moc povedly a již zdobí šatnu Rybiček.  Předškoláčci procvičovali grafomotoriku na podzimním skřítkovi, kterého si dokreslovali tužkou. 

Říjen ve školce
22.10.2020

Říjen ve školce

Říjen ve školce je již v plném proudu :-) Děti ve třídě Rybiček měly například tělocvik! Posílaly si míč tunelem, ten poté prolezly a míč chytily. Nakonec míč prohodily skrz obruče a předaly ho kamarádovi. Tunely prolézaly i s malým míčkem, se kterým na závěr masírovaly sebe i ostatní. Rybičky také měly povídání o ježečkovi, který se nestihl připravit na zimu. Nejprve nakreslily krásný podzimní podklad suchými pastely a poté lepily na ježečky bodlinky z nevyloupnutých slunečnicových semínek. Celé tvoření bylo doprovázeno povídáním o tom, do jakých barev se nám zbarvuje podzim a jaké změny můžeme pozorovat v přírodě.  Ovečky si vytvořily zápichy do květináčů (jablíčka, hrušky nebo švestky), kde procvičovaly svou pozornost pomocí omotávání a utahování barevných provázků. Taktéž se pořádně protáhly na koberci po ranním cvičení, které bylo zakončeno relaxací. Předškoláčci v obou třídách pilně pokračují v grafomotorických cvičeních, předmatematických představách či ve cvičeních na trénování vizuální paměti. 

Na procházce
22.10.2020

Na procházce

Třída Oveček se minulý týden vydala na první procházku ven, mimo školičku. Teple jsme se oblékli, nasadili vesty a hurá ven! Cestou jsme se zastavovali a poznávali stromy. Jak se jmenují, jak vypadají jejich listy a jaké mají plody. Našli jsme lípy, topoly, javory, šípkové keře, smrky, jedle, lísky, duby a jírovce. Děti měly samozřejmě největší radost z toho posledního a pustily se do sbírání kaštanů. Nasbíraly jich plnou tašku! Kromě kaštánků jsme nasbírali také krásné spadané listy, žaludy nebo šišky.  Hledání "pokladů" v trávě byla ohromná zábava. Některým ovečkám se podařilo nalézt i malinkaté hříbky, schované pod spadaným listím. Opravdu hotové poklady. Perlička na závěr: procházka naše ovečky tak unavila, že se cestou zpátky už nemohly dočkat oběda :-)

Provoz školky: říjen
22.10.2020

Provoz školky: říjen

Vážení rodiče, pro provoz školky se zatím nic nemění, pokračujeme stále ve stejném režimu. Moc bychom Vám chtěli poděkovat za spolupráci, že si necháváte doma děti se všemi projevy nemoci.  Stále platí, že poslední týden v říjnu jsou podzimní prázdniny ve škole - MŠ bude mít omezený provoz - bude otevřena jen do 16h. Prosíme o nahlášení přítomnosti/nepřítomnosti dětí v tomto týdnu.   Děkujeme za spolupráci, tým MŠ.

Sportovky s Balance Clubem
22.10.2020

Sportovky s Balance Clubem

Děti mají za sebou první sportovky v Balance Clubu Brumlovka. Po odpolední svačině si nasadily baťůžky, vesty a vydaly se s paní učitelkou na sportovní odpoledne. Nejprve se představily s lektory a rozcvičily se s tyčemi samy i ve dvojicích. Poté si zahrály hru na mrazíka se záchranou, nacvičily si kotrmelce pod dozorem lektorů a pak už na ně čekaly dvě opičí dráhy, jejichž součástí byl slalom, podlézání, přelézání překážek, koulení míčů, nebo dokonce skákání po míčích bosu. Děti cvičily samostaně i ve skupinkách, čímž se učily týmové hře a spolupráci. Na závěr se všichni vydýchali a protáhli. Příjemně unavené děti se pak s paní učitelkou vrátily zpátky do školky, kde už na ně čekaly maminky a tatínkové.

Máme tady říjen
22.10.2020

Máme tady říjen

První měsíc je za námi!   Září uteklo jako voda a už tady máme říjen. To také znamená, že je za námi první měsíc ve školce. Troufáme si říci, že už se všechny děti příjemně aklimatizovaly a zvykly si na prostředí ve školce. Pro ty starší, které už prostředí školky znají, to bylo snazší, zatímco některým maličkým ovečkám a rybičkám ranní loučení od maminek a tatínků vhánělo (a ještě občas vhání) slzičky do očí. I ti nejmenší ale po chvilce hraní zapomněli na všechny smutky. Taktéž jsme využili toho, že nám přálo krásné počasí a hodně času jsme trávili na zahradě školky. Začátek října byl ve školce ve znamení „darů podzimu“. Děti ve třídě Oveček nakreslily krásné ovocné stromy, obsypané oblíbenými plody podzimu: jablky a švestkami. Během října nás podobného tvoření čeká více, neboť podzim je bohatý nejen na plody, ale také na barvy. Dnes si děti navíc poslechly povídání "O Ježkovi a veverce", po kterém následovalo grafomotorické cvičení "ježečkovy bodlinky" a omalovánka samotného ježečka. S dětmi jsme si navíc povídali o tom, která zvířátka se nám budou brzy ukládat k zimnímu spánku. Od října taktéž začínáme s aktivní přípravou předškoláčků. Paní učitelky se předškoláčkům budou věnovat zejména ráno od 7:30 (než začne ranní kroužek) a po klidové části odpoledne, než si je vyzvednou rodiče. Hned první dny předškoláčci například trénovali „psaní“ za pomocí dřevěných písmenek. Paní učitelka na papír předkreslila slovíčka s podzimní tématikou a děti hledaly a skládaly písmenka ve správném pořadí. Taktéž za sebou máme první lekci angličtiny, která proběhla minulé úterý ve třídě Oveček a dnes paní učitelka angličtiny navštívíla třídu Rybiček. Děti si s paní učitelkou zazpívaly anglické písničky s ukazováním a naučily se poznávat a vyjmenovávat barvičky v angličtině. Nakonec děti dostaly cvičení barevný „diktát“, kde převedly do praxe nově nabyté znalosti. I ti nejmenší se s pomocí paní učitelky zapojili a náramně si celou lekci užili. Těšíme se na to, co nás v tomto novém měsíci čeká, a doufáme, že si říjen ve školce i navzdory neustále se měnící situaci „tam venku“ pořádně užijeme. Tímto přejeme nejen dětem, ale i rodičům pevné zdraví a poklidně strávené podzimní dny :-)

Moje oblíbené zvířátko
22.10.2020

Moje oblíbené zvířátko

Třída Rybiček se nám jednoho deštivého dopoledne proměnila ze třídy plné rybiček, na třídu plnou zvířátek všeho druhu. Děti měly ve školce povídání na téma: "Moje oblíbené zvířátko". Nejenže si děti navzájem povídaly o tom, kdo má jaké oblíbené zvířátko, ale také jsme si povídali o tom, jak si zvířátka mezi sebou povídají a jakou mají řeč. Zvířátek se nám ve třídě sešla ohromná spousta, jen radost pohledět :-) Nakonec jsme si společně zazpívali písničky o zvířátkách. Děti se nám naštěstí ze zvířátek proměnily zase zpátky, ale celá "zoo" nám zůstala alespoň na fotkách :-)

Srdíčkové pravidlo a další
22.10.2020

Srdíčkové pravidlo a další

Třída Oveček má na různých místech po třídě (a umývárně) nalepené obrázky, které mají speciální význam. Rodiče si možná již všimli veliké "pusy" nalepené na dveřích. Každý z těchto obrázků představuje jedno z pravidel, které se děti naučily s pomocí paní učitelek a společně pomohly vymyslet názvy a kreativně ztvárnit jednotlivá pravidla. Jaká pravidla jsme společně vytvořili?   1. Srdíčkové pravidlo: Máme se rádi, jsme kamarádi a neubližujeme si (to platí pro kluky i pro holky -> modré a červené srdíčko) 2. Želvičkové pravidlo: Skotačíme, běháme, ale ne když (a kde) nemáme (umíme zpomalit jako želvičky) 3. Hračkové pravidlo: každá hračka má své místo, umíme po sobě uklízet (chováme se k cizím i ke svým věcem hezky) 4. Pusinkové pravidlo: zdravíme se, loučíme se, umíme poprosit o pomoc, mluví jen jedna pusa, děkujeme a omlouváme se 5. Kapičkové pravidlo: v umývárně si oklepáváme ruce, aby kapky nebyly na zemi, dávkovač na mýdlo i desinfekci mačkáme jen jednou   Dětem teď mnohdy stačí pouze připomenout název pravidla nebo je odkázat na obrázek, aby se zastavily a uvědomily si, co je potřeba. My jen doufáme, že si děti hezké návyky uchovají i mimo školku, aby rodiče i prarodiče měli stejnou radost, jako paní učitelky ve školce :-)