FYZIKA

Vyučující:

Bc. Kamil Cinkraut: kamil.cinkraut@elijas.cz

David Fiala: david.fiala@elijas.cz

 

 

Fyzika je pro mnohé fascinující, pro jiné nudná nebo zbytečná. Ať tak či onak – je to věda, díky níž můžu psát tyto řádky, uvařit si svůj ranní čaj či mít představu o tom, z čeho a jak se skládají věci kolem nás.

Fyzikové však nejsou ti, kdo poroučejí přírodě. Ti se jen snaží pochopit, jak příroda funguje a tyto poznatky využít v náš prospěch. Příroda je ta, která tyto zákonitosti píše, a fyzika je „jen“ popisuje a zkoumá. Vzpomeňme na lidské pokusy „poručíme větru dešti“, které skončily nezdarem a neměly dlouhého trvání (pokud mě paměť neklame). Na druhou stranu umíme s 90% přesností určit počasí na další den….

….Mohl bych takto pokračovat dlouho, ale nechme si něco taky na hodiny fyziky.

 

Kamil Cinkraut:

Související obrázek

V současné době studuji navazující magisterské studium na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy obor Fyzika-matematika se zaměřením na vzdělávání. Souhra náhod chtěla, aby má dlouhodobá pedagogická praxe začala právě v Elijáši a já jsem rád, že jsem narazil právě na základní školu. Člověk si tak znovu projde učivo základní školy a při zpětném pohledu si uvědomí, jak je fyzika krásná, návazná a neoblomná. Přesně tyto aspekty bych rád předal svým žákům a chci v nich probudit alespoň počáteční malý zájem o fyziku.

V minulosti jsem několik let hrál fotbal, studoval gymnázium, dělal vedoucího v táborovém oddíle či na táborech, zpíval ve školním sboru, vedl školní klub… No prostě dělal jsem téměř vše proto, abych nemusel sedět ve školní lavici. Bavilo mě svět objevovat a poznávat z různých směrů a osud tomu chtěl, abych já s asi 40% (omluvenou) absencí skončil před tabulí trochu v jiné roli. Užívám si tuto roli a těším se z toho, když vidím úsměvy na tvářích žáků, třeba když zrovna prožívají „AHA-moment“.

A oficiality:

Najdete mě v kabinetě v pravém křídle na druhém nadzemním podlaží. Ve škole nejsem každý den, nejprve si ověřte mou přítomnost na emailu: kamil.cinkraut@elijas.cz
Dotazy směřujte na můj email: kamil.cinkraut@elijas.cz

P.S.: Nedělejte si nic z toho, když dostanete pětku, je to přeci jen známka.
A otázka k zamyšlení pro rodiče: Kdy se vás někdo ptal na váš prospěch ze základní školy.. a netropili jste taky někdy nevinnou neplechu? Já dodnes vlastně rád vzpomínám na to, že jsem „jen“ poslušně neseděl v lavici.