FYZIKA

Vyučující: Ing. Marta Dykovská

 

 

Za nositelem Nobelovy ceny za fyziku Richardem Feymanem přišel jeho kolega s prosbou: "Chci mojí mamince vysvětlovat fyziku, ale ona mne nechce poslouchat. Vás si váží, prosím domluvte jí."

Feynman jí napsal: "Milá paní, neposlouchejte svého syna, který se vás snaží učit fyziku. Nejdůležitější v životě je láska."

Až budete ve věku této babičky, tak se také na fyziku vykašlete, ale ono je dobré vědět, kam si na kolečko položit pytel cementu, abychom se co nejméně nadřeli. A to je fyzika.

Pokud vám ale vyhovuje představa, že auta pohánějí trpaslíci Ropíci a v počítači vše počítá trpaslík Silikonek – česky Křemílek (pro výkonnější počítače s pomocníkem Vochomůrkou), nikdo vám váš kreativní přístup nemůže zakázat. Navíc to může mít tu výhodu, že vám televizní programy budou připadat zajímavé a inspirující.

 

Jan Petrlík

Vystudoval jsem Matematicko-fyzikální fakultu odbornou matematiku a koncem 90tých let znovu MFF pedagogický směr. Matematika mě fascinuje tím, že ač je to zdánlivě libovolná hra lidské (člověčí) představivosti, která má sice pevná pravidla (ale i ta jsou určována člověkem), ukazuje se, že je to velice přesný popis světa kolem nás a to až tak, že to, co matematický model předpoví (byť to vypadá na první pohled nesmyslně), se často ukáže jako pravdivé.